12 NIEUWS Crowdfunding na onheilstijding uit Irak EU zet vaart achter sancties Belarus Spaanse politie pakt corona ontkenner Dina Meijer (64) uit Drachten is een inzameling gestart om de moordenaar van haar dochter Safhinaz weer achter de tralies te krijgen. Ook wil ze haar kleinkinderen vanuit Irak naar Nederland halen. Ja, ze moet weer schooien. Althans, zo noemt Dina Meijer (64) uit Drachten de gestarte crowdfunding. ,,Want ik werk als schoonmaakster en heb het bedrag dat nodig is niet op de plank liggen'', zegt ze. Hoe het met haar gaat? „Slecht", klinkt het. ,,Ik beleef alles weer opnieuw.'' En met dat 'alles' bedoelt ze de moord op haar dochter Safhinaz, alweer ruim vier jaar geleden. In de vroege ochtend van 15 fe bruari 2016 werd Safhinaz Zerrouy (24) in Noord-Irak doodgeschoten door haar man, terwijl ze hun zoontje Conkiy (nu 7) in haar ar men hield en hun twee dochter tjes naast haar stonden. ,,En de kinderen slapen nog steeds in die kamer, nu met de man die verant woordelijk is voor de dood van hun moeder.'' Schrik Dat deze man vervroegd is vrijge komen, zag ze vorige week tot haar grote schrik op Facebook. Trots poseerde hij tussen zijn broers. Sinds ze drie jaar geleden met mis daadverslaggever John van den Heuvel een bezoek bracht aan Noord-Irak voor het programma Vermoord in het buitenland was Dina op het sociale medium met zijn familieleden bevriend. De vrijlating was onder valse voorwendselen gebeurd, las ze in de vertaling. Dina zou haar schoonzoon vergiffenis hebben geschonken. ,,Maar dat is natuur lijk helemaal niet waar.'' Het be richt was een enorme klap voor haar. ,,Hij kreeg felicitaties, hem werd een gelukkig leven gewenst. Maar ondertussen ligt mijn meisje hier door zijn toedoen in de grond.'' Safhinaz, de jongste van vijf en enige dochter van Dina en haar Marokkaanse ex-man, leerde de v.: Rh t - 1 negen jaar oudere Irakees in Drachten kennen. Hij woonde daar in het asielzoekerscentrum. Hij had zich uitgegeven voor 17-ja- rige om als minderjarige kans te maken op een verblijfsvergun ning. Maar in werkelijkheid was hij vijf jaar ouder. Hij had een slechte naam in Drachten, wist Dina, die schoon maakwerk deed in de horeca. ,,Het was altijd gedonder.'' Ze was dan ook tegen de relatie. ,,Zo iemand wil je niet voor je dochter.'' Safhi- naz liep weg, ging met hem naar Den Haag. ,,Maar toen ze zwanger raakte, heb ik hem geaccepteerd. Anders was ik haar helemaal kwijtgeraakt.'' Voor Gulistan, de oudste van haar kleinkinderen, kon ze echt oma zijn. ,,Haar heb ik nog de fles gegeven.'' Van de zwangerschap van de tweede, de inmiddels bijna 9-jarige dochter Sheristan, werd Dina nog in kennis gesteld. Daarna nam Safhinaz almaar meer af stand. ,,Het gaat goed, zei ze als ik ernaar vroeg. Maar op foto's waar ze lachend op staat, zie ik haar ver- driet. En dat raakt me zo.'' Na de uitzending van Vermoord in het buitenland nam een voorma lige buurvrouw van Safhinaz uit Den Haag contact op met Dina. Ze meldde dat de politie er geregeld voor de deur stond vanwege hui selijk geweld. ,,Hij was idolaat van haar'', zegt Dina over haar schoon zoon. De man had zijn lichaam la ten volschrijven met Safhinaz' naam. Die stond in zijn nek gegra veerd, op zijn vingers, op zijn ar men, ja overal. ,,Ze hadden vaak ruzie. Ze wilde weg. Maar dat stond hij niet toe. Dan zou er op den duur een andere man komen en daar moest hij niet aan den ken.'' Gezag Op 8 december 2015 trouwden Safhinaz en haar Irakees in Neder land. ,,Toen kreeg hij het gezag over de kinderen'', vertelt Dina. Het gaat goed', zei ze als ik ernaar vroeg. Maar op foto's waar ze lachend op staat, zag ik haar verdriet Op 13 februari 2016 kwamen ze aan in Irak. Twee dagen later werden twee kogels uit zijn kalasjnikov Safhinaz fataal. Tot 25 augustus 2023 zou de man vastzitten. Die datum had Dina in haar geheugen gegrift. Ze kon het het lichaam van haar dochter dankzij een eerdere inza meling over laten brengen naar Drachten. Daar is het herbegraven. De huidige crowfunding leverde tot dusver ruim 1500 euro op. Ze denkt zo'n 25.000 euro nodig te hebben om de advocaat te betalen die haar schoonzoon weer achter de tralies moet krijgen en om de kinderen op te halen. Beide plannen hebben goede kans van slagen, denkt Dina. ,,Om- dat hij fraude heeft gepleegd, kan hij er zelfs straf bij krijgen. En de kinderen hebben daar niks, ze le ven er met hun grote familie in één huis. Ik kan ze hier zoveel meer bieden.'' Er is bovendien enige haast bij. ,,Mijn oudste kleindochter is 10 jaar, maar daar worden meisjes met 12 of 13 jaar soms al uitgehu welijkt. Voordat dat gebeurt, moe ten de kinderen hier zijn.'' Er is nog een lange weg te gaan om het bedrag bijeen te krijgen. ,,Hier in de buurt zijn ze nu bezig met een flessenactie. Ik vind het allemaal hartverwarmend.'' Volgens de Nederlandse mi nister Stef Blok zal de sanctielijst van personen die de EU verant woordelijk houdt voor verkie zingsfraude en geweld tegen te genstanders, 'stevig' zijn. De VVD-bewindsman wilde in Berlijn niet zeggen of ook presi dent Aleksandr Loekasjenko op de lijst wordt gezet. Het zou gaan om een twintigtal personen en de lijst kan worden aangevuld als de EU daartoe aanleiding ziet. Loekasjenko stond al eens op een sanctielijst van de EU, tot 2016. Blok noemde de uitkomst van de bijeenkomst goed. ,,Ik vind dat we Belarus een helder sig naal moeten geven. Dat we sanc ties opleggen aan de verant woordelijken voor het manipu leren van de presidentsverkie zingen en het geweld tegen de monstranten. Daar zijn we het over eens.'' De EU erkent de uitslag van de presidentsverkiezingen van 9 augustus niet. Loekasjenko claimt te zijn herverkozen door 80 procent van de kiezers. De EU roept de regering op in dialoog te gaan over een oplossing. ,,Een nationale dialoog is de enige ma nier om de democratie en funda mentele vrijheden in Belarus te respecteren'', aldus Borrell. ZARAGOZA De Spaanse politie heeft gisteren een man gearres teerd die beweert dat de corona- pandemie een broodjeaapver- haal is. De corona-ontkenner uit de buurt van Zaragoza wordt verdacht van haatzaaien en aan zetten tot geweld via anonieme socialemediaprofielen. De 38-jarige man, die stelt dat zorgmedewerkers en de media de pandemie hebben verzon nen, moedigde zijn volgers aan politici en journalisten aan te vallen, zegt de politie. ,,Dit zou allemaal zijn opgelost met een schot door de achterkant van het hoofd van Pedro Sanchez'', schreef hij op een van zijn accounts over de Spaanse cen trumlinkse premier. In andere berichten riep hij op tot het plat branden van het hoofdkantoor van de Spaanse doktersvakbond. Ook beschreef hij mensen die in het bestaan van het coronavirus geloven als slechte en onwe tende mensen die het verdienen om te sterven, aldus de politie. zaterdag 29 augustus 2020 'Moordenaar dochter moet terug de cel in' Wietske Koen Drachten Safhinaz Zerrouy op geluk kige momenten. Foto rechts: moeder Dina Meijer met de kin deren van Safhinaz die ze pro beert terug te halen naar Neder land. PRIVÉFOTO'S - Dina Meijer, moeder GO BERLIJN EU-buitenlandchef Josep Borrell wil vaart zetten achter de strafmaatregelen te gen medestanders 'op hoog politiek niveau' van het regime in Belarus. Hij zei dat na afloop van de tweedaagse bijeenkomst van de EU-ministers van Buiten landse Zaken in Berlijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12