De wereld om ons heen fluit, zoemt en ritselt Uit thuis geten. Het is bewolkt en dat brengt een heel andere charme met zich mee, zoals we later zullen beleven. „Duisternis is voor de meeste mensen spannend, we zijn er niet meer aan gewend en het zet andere zintuigen aan het werk'', zegt Willems. In de buurt van Suyderoogh rijden we door het bos. In het schijnsel van de auto lampen vliegen allerlei insecten. Behalve kleine vliegjes en motjes ook nachtvlinders. ,,Daar staat het Lauwersmeer ook om be kend'', zegt Willems. „Nachtvlinders heb ben het steeds moeilijker, maar hier zijn ze nog in grote aantallen te vinden.'' Behalve als je een felle lamp laat branden - daar komen ze op af- leiden nachtvlin- ders een verborgen bestaan. Ze zijn vaak minder mooi gekleurd dan de dagvlinders, maar dragen prachtige namen als hopwor- telboorder, moerasgoudvenstertje en herfstpapegaaitje; die laatste is overigens zeldzaam. Bij recent onderzoek door ento moloog Gerrit Tuinstra zijn in het gebied ruim 1120 soorten geteld, meer dan de helft van alle soorten die in Nederland leven. Hoe je dag- en nachtvlinders uit elkaar houdt? ,,Alle dagvlinders hebben een knopje op het eind van hun sprieten.'' We zijn ondertussen uitgestapt en lopen over een zandpad door open terrein. Hoe wel de hemel bedekt is en we ook de maan niet zien, licht het witte zand toch op. De wereld om ons heen fluit, zoemt en ritselt. Reizigers praten altijd opgewonden over de geluiden van de jungle, maar het is verba zingwekkend hoeveel je hoort in de duis ternis van het Lauwersmeer. We zijn stil en luisteren. Een geluid vlakbij! Boven onze hoofden. ,,Een krakeend'', zegt Willems. ,,Die lijken heel erg op normale wilde een den, maar maken een ander geluid, moet je horen De bestemming Nationaal Park Lauwers meer ligt zowel in Gronin gen als Friesland. Het grenst aan het Werelderf goed waddenzee en is in zijn huidige vorm in 1969 ontstaan. Als onderdeel van het Deltaplan kwam er toen een einde aan de open ver binding met de Waddenzee. De nieuwe natuur is een vaar- en vogelparadijs. Dark Sky Park Het Lauwersmeer is sinds 2016 een officieel Dark Sky Park. Eerder erkende de Dark Sky Association de Boschplaat op Terschelling als officiële donkere plek. Er zijn wereldwijd 41 parken waar de duisternis wordt gekoesterd en bewaakt. Het donker beleven Er zijn verschillende manie ren om de duisternis van het Lauwersmeer te erva ren. Zo kun je prima zelf een avond- of nachtwande ling maken. Zeker als je de route overdag alvast ver kent. Er staan hemelplat- forms, waar je liggend naar de sterrenhemel kunt kij ken. Ook zijn er excursies onder leiding van experts. Overnachten Aan het meer is keuze uit campings en vakantie parken. Dokkum is een goede basis, op zo'n 20 minuten van het Nationaal Park. Dit magazine sliep er via bookingdokkum.com, dat zeven B&B's aanbiedt in de historische binnenstad. Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vorm geving. Zwerven door het donker. Langzaam ver andert het van onwennig in een voorzich- Wennen Duisternis zet an dere zintuigen aan het werk. Ineens hoor je meer en ook de geur van bloemen en krui den valt op. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121