'We zitten allemaal op een bepaalde manier vast in ons verleden' RECENSIE Een hoofdrol voor Marco Kroon in te leven in hoe ze onder de kwelling van de verhoren ervoor heeft kunnen kiezen haar dochter in de steek te laten. Het was een beslissing waarvan ze de rest van haar leven de gevolgen heeft geprobeerd goed te maken. Ik heb er veel bewondering voor dat Tiana, zoals Eva's dochter in werkelijk heid heet, en zij elkaar langzaam en met veel moeite hebben weten terug te vinden en weer moeder en dochter hebben kunnen worden. Dat vraagt om uitzonderlijke generositeit en ruimhartigheid. Het is zo gemakkelijk om te oordelen. Of om te zeg gen dat je ergens schuldig aan bent om er maar vanaf te zijn, en het diepere gesprek erover uit de weg te gaan.'' Grossman kan meepraten over hoe het is om door te leven met een trauma. Deze maand was het de sterfdag van zijn zoon Uri, die veertien jaar geleden stierf als sol daat tijdens de oorlog in Libanon. ,,Ik weet hoe een trauma, hoe verlies en rouw het vermogen hebben je hele persoonlijkheid te overspoelen en alles zwart te kleuren, je het zicht op het leven buiten dat trauma te ontnemen. Ik weet ook hoe de tijd anders in je persoonlijkheid verankerd raakt, waar door je het gevoel hebt dat het altijd dat ene moment blijft, die ene minuut die jou steeds opnieuw wil opslokken. De enorme kracht die het kost de zwaartekracht van de pijn de baas te blijven. De vraag is: hoe ga je ermee om? Geef je je over aan het ver lammende verdriet en de wanhoop, of ben je in staat verder te gaan met leven?'' Vera, Nina en Gili zitten allemaal op een bepaalde manier vast in hun verleden, in wat hen heeft gevormd. Maar geldt dat niet voor de meeste mensen, vraagt Grossman zich hardop af. ,,We hebben allemaal een verhaal over onze jeugd, over hoe we niet werden begrepen door onze ouders, onze broers en zussen, onze vrienden, en dat we daar nog steeds onder lijden. Dat verhaal polijsten we en vertellen we onszelf en anderen keer op keer, als verklaring voor waarom we zijn zoals we zijn. Zo kom je steeds vaster te zitten in dat 'officiële ver haal'; het verstikt je, verhindert je om vrij te zijn en jezelf te worden. Dat geldt trouwens niet alleen voor individuen, maar ook voor volkeren en naties. Neem de Joodse bevol king en de Holocaust. Je kunt zoiets niet vergeten, het zit in je genen. Maar zo'n ver haal kan een blokkade vormen voor veran dering en een betere toekomst.'' Het feit dat de familieleden in Het leven speelt met mij de confrontatie aangaan en el kaar vertellen wat ze hebben meegemaakt, leidt tot meer begrip en een zekere bevrij ding. Daarmee is het ook een roman over de kracht en het belang van het delen van ver halen. ,,Ze bieden de kans de zaken van een andere kant te bekijken, nieuwe gezichts punten of nuances te ontdekken. Te be grijpen dat je moeder je weliswaar slecht behandelde, maar dat zij ook haar redenen had. Zo kom je misschien tot vergeving of tot meer inzicht in je eigen gedrag en zie je op welke punten je je ouders onbewust na volgt, zodat je je daarvan kunt bevrijden. Mijn roman had Eva misschien wel een nieuw perspectief geboden op haar daden, haarzelf en haar relatie met haar doch ter en kleindochter." Hou je van 'zinderende span ning', van onverschrokken kerels die bij levensgevaar gewoon 'hé pik' naar elkaar roepen, door en door getraind, het vaderland getrouw, ook kwetsbaar en heus wel bang op z'n tijd - op geheime missie in die kuil vol sissende slangen, de Afghaanse hoofdstad Kaboel? Lees dan Het Kabul Complot (Uitgeverij Kompas, €23,95) van Rick Staal, een schuilnaam. Hij speelt mee in z'n eigen verhaal, al heet de echte held Marco Kroon: de man die in 2009 de Militaire Willems-Orde kreeg opgespeld. Later was Kroon zel den uit het nieuws: wapenhan del, drugsgebruik (vrijgespro ken) en er loopt nog een zaak tegen hem vanwege wildplas- sen. In 2017 maakte hij publiek dat hij tijdens een geheime missie in Afghanistan was ont voerd en verkracht, waarna hij de dader om het leven bracht. Media en politici hebben dit als ongeloofwaardig afgedaan. Kroon gaf toestemming zijn naam te gebruiken in deze goed geschreven en doordacht opgebouwde thriller, mede een pleidooi voor zijn geloofwaar digheid. Het speelt 'in het sche mergebied tussen feit en fictie', maar de suggestie is onmisken baar: het heeft sterke gelijkenis met wat Kroon in 2007 écht uit voerde. Spanning genoeg, in die baaierd van lokale stammen, milities, taliban, moedjahedien, geheim agenten, politie en VN-gezanten. Jammer dat het complot waar Kroon onbedoeld het middelpunt van is naar het einde steeds onwaarschijnlijker wordt. Toch het lezen waard. Egbert Jan Riethof 32 Lezen Het leven speelt met mij verschijnt bij uitgeverij Cossee (€25). DAVID CROSSMAN Het leven speelt met mij THRILLER Rick Staal, Het Kabul Complot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 112