VISSEN MET JAN Het coronavirus heeft het land in crisis gestort. En daar kwam nog een tumultueuze CDA-zomer overheen. CDA-minister van Financiën Wopke Hoekstra blikt terug en vooruit. Politici moeten zichzelf niet al te serieus nemen ijdens de wandeling naar het Noordelijk Havenhoofd van Sche- veningen bewondert Wopke Hoekstra (44) de surfers die met windkracht 5 golven bedwingen. Bij het optuigen van de zeehen- gels blijkt Hoekstra linkshandig. Het belemmert hem niet probleemloos in te gooien. Hij weet met het binnenhalen de meeuwen die op de rotsblokken bivakkeren, nog te ontwijken. Maar fotograaf Guus Schoonewille krijgt per ongeluk een tik van het vislood tegen zijn hoofd. ,,Als jongetje van een jaar of 5 heb ik met een vriendje een paar keer geprobeerd te vissen aan de kant van de sloot'', zegt Hoekstra. Maar in deze ja ren ziet hij het water meestal niet als visser. ,,Een van de mooiste plekken om hard te lopen is langs het strand. Dat doe ik vaak bij Noordwijkerhout. Toen ik studeerde woonde ik aan een gracht. Wa ter in je omgeving geeft rust en inspiratie. En er gebeurt ook altijd wat. Anderzijds, we zijn hier nu ook op een plek die je laat weten hoe bruut en ver woestend de zee kan zijn.'' Hij komt uit een 'warm gezin' met maatschap pelijke betrokkenheid. Hoekstra's vader, die nog leeft, was internist. Zijn moeder werkte bij de stichting Bartimeüs met blinden en slechtzien den. Hoekstra noemt de 'definiërende momenten' uit zijn jeugd kwesties van leven en dood. ,,Mijn moeder werd ernstig ziek toen ik op de la gere school zat, ze kreeg kanker. Dat was het eerste moment dat je als klein jongetje beseft dat het geen gegeven is dat het allemaal alleen maar goed gaat. In het tweede jaar dat ik studeerde, overleed mijn moeder. Mijn broertje was nog halverwege de middelbare school, mijn zusje deed in die week eindexamen. Dat was een nare periode, waar we als familie goed doorheen zijn gekomen. Daarvan heb ik geleerd dat je het belangrijkste het belang rijkste moet laten zijn, en dat je daaraan liefde en aandacht moet geven; en dat je keuzes moet ma ken. Niet alles kan en veel dingen kunnen ook niet tegelijkertijd.'' ,,Wat ik doe is een druppel op de gloeiende plaat. De reden dat ik er af en toe over praat, is omdat het ook gek is om het weg te houden en te doen alsof alles rozengeur en maneschijn is. In mijn ouderlijk gezin hebben we zelf meegemaakt wat kanker be tekent. En wat wij nu hebben meegemaakt, is niet te vergelijken met een situatie waarin ouders hun kind ook echt verliezen. Ik kan me herinneren dat een jongen bij mij op de lagere school kanker kreeg. Toen was dat een doodvonnis. Nu is het goede nieuws dat twee van de drie kinderen met kanker het overleven. Het betekent dus ook dat in het Prinses Maxima Centrum in Utrecht, waar onze jongste zoon is geopereerd, een van de drie kinderen overlijdt. Daaraan moet meer gedaan worden. Dat geldt overigens ook voor kanker in de volle breedte.'' ,,Nee, want er was ook niet iets wat van mij af moest vallen. Ik weet niet of dat met de aard van het beestje te maken heeft of met wat ik in mijn le ven heb meegemaakt. In mijn baan moet je het werk en de burgers heel serieus nemen. Maar het is goed voor politici zichzélf niet al te serieus te ne men. In het boek The art of possibilities, dat ik deze zomer las, staat 'don't take yourself so damned seriously'. Dat spreekt me enorm aan.'' ,,Alle belangrijke beslissingen in je leven neem je ook op basis van je onderbuik. Je probeert daarover te spiegelen met mensen die je hoogacht, die je vertrouwt en die daar goed op kunnen reflecteren. Ik heb het erover gehad met mijn vrouw Liselot en een paar anderen. De maanden voor het besluit heb ik er regelmatig met enkele vertrouwelingen binnen en buiten het CDA over gepraat. Het is eer vol dat mensen je zoiets toedichten. Aan de andere kant, het is ook heel erg iets van onder de Haagse kaasstolp dat dit de enige weg zou zijn. Omdat het lijsttrekkerschap in de pers voortdurend aan je wordt toegeschreven, vinden mensen het merk waardig als je andere afwegingen maakt.'' ,,Uiteindelijk gaat het er ook om of je denkt dat het, op een bepaald moment in de tijd, past bij wat en bij wie je bent. Dan kijk je naar wat het betekent voor jezelf en naar wat het privé betekent; wat de dingen zijn waar je wel of niet goed in bent. Dan zaterdag 29 augustus 2020 GO Politiek verslaggever Jan Hoedeman gaat deze zomer elke week vissen met een politicus en praat met hem of haar over leven en politiek. De foto's zijn van Guus Schoonewille. 'Je moet het belangrijkste het belangrijkste laten zijn' Jan Hoedeman Als minister zet u zich ook in voor kinderen met kanker. Kunt u daarvoor een verschil maken? U wandelde deze zomer door de Pyreneeën terwijl de ontknoping rond het CDA-lijsttrekker- schap zich voltrok. Viel er iets van u af? Wopke Hoekstra: ,,Ik heb mijn ziel en za ligheid in het minister schap gestopt.'' Waar zat de aarzeling bij u om CDA-lijsttrekker te worden? Beschrijft u eens dat onderbuikgevoel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10