ERIK DIJKSTRA Erik Dijkstra 9 maart 1977 zoon van Theo en Alie broer van Astrid samen met Hester ouders van Jackie en Theo woont in Amsterdam televisie-en radiomaker presenteert Op1, Per Seconde Wijzer en Bureau Sport Je ouders, de plaats waar je opgroeide, cruciale gebeurtenissen: ze bepalen deels wie je nu bent. Tien Nederlanders onderzoeken dit in deze zomerserie. ,,Ik ben opgegroeid in Glanerbrug, tussen Enschede en de Duitse grens. Mijn vader kwam daar vandaan. Mijn moeder komt ook uit die buurt, uit Dolphia in Enschede. Dolphia was in haar jeugd een wijk waar de gegoede, geschoolde arbeiders woonden. Haar vader, mijn opa, was opzichter bij de straten makers, hij kwam uit een echt rode familie. PvdA'ers tot de laatste snik, die geloofden in de verheffing van het volk. Ze stimuleerden mijn moeder naar de hbs te gaan, wat begin jaren 60 ongebruikelijk was voor arbeidersdochters. Mijn vaders familie bestond uit seizoenarbeiders die door Europa trokken. Mijn opa werd geboren in Dan zig, zijn broer in Königsberg, het huidige Kaliningrad. Mijn overgrootvader - dat is nogal een verhaal, heb ik begrepen. Hij heette ook Theo, net als mijn vader en mijn zoon, en was een opvallende figuur uit Friesland met een enorme getatoeëerde zeemeermin op z'n arm. Hij meldde zich aan voor het vreemdelingenlegioen, cashte daar een flinke zak geld en deserteerde vrijwel onmiddellijk. Op de vlucht door Duitsland ontmoette hij mijn overgrootmoeder Anna en met haar kreeg hij negen kinderen. Ze vluchtten van stad naar stad om uit handen van de politie te blijven. Bij het vierde kind werd hij opgepakt. Voor de rechtbank hield hij ver volgens zo'n hartverscheurend verhaal dat ze hem lieten gaan met de woorden 'je had advocaat kunnen worden'. Mijn grootouders van vaders kant waren echte com munisten, die geloofden dat de verheffing van de ar beiders vanzelf tot stand zou komen. Opleiding was dus nergens voor nodig. Mijn vader was een intelligen te man en kon goed leren, maar hij moest op zijn 14de al werken in de textielfabriek. Dat hij de ambitie had om te studeren vonden zijn ouders onzin. Het heeft hem veel verdriet gedaan, maar hij wilde zijn ouders niet afvallen. Mijn vader heeft zichzelf opgewerkt van textielarbeider tot ploegenchef en uiteindelijk, zeg maar, bedrijfsleider. Toch op hbo-niveau.'' ,,Een van mijn sterkste jeugdherinneringen dateert uit 1983. Het was een lome, grijze zondagmiddag, de dag dat onze buurtgenoot Hennie Kuiper de klassie ker Parijs-Roubaix won. Hennie lag alleen op kop, raakte van de weg, kreeg een lekke band, fiets kapot, andere fiets en hij won alsnog. Mijn vader werd gek: hij stond op de bank te schreeuwen, hij ontplofte ge woon. Het is een dierbaar moment - omdat mijn vader zich zo liet gaan, maar vooral omdat hij daar geen gêne bij voelde. Je kon verschrikkelijk met hem lachen. Hij was in Glanerbrug een beetje een cultfiguur. Altijd colbert jasjes aan, al stond hij te vissen of de tuin te schoffelen. Wat hij ook vaak deed op feestjes en partijen, tot er gernis van mijn moeder, was vuur spuwen. Bij ons in de tuin hebben geregeld bomen in de fik gestaan. 22 'Mijn vader deed aan vuurspuwen, ik vond dat normaal TEKST NATHAN VOS FOTO'S JITSKE SCHOLS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 102