Olifanten in Poolse zoo krijgen cannabisolie tegen de stress Jeff Bezos nu nóg rijker: vermogen van 200 miljard 8 NIEUWS Verschillende advocaten in het liquidatieproces Marengo hebben verzoeken gedaan om hoofdofficier van justitie John Lucas in het openbaar als getuige te verhoren over het observeren van advocaten in Dubai. Ze zeggen dat het proces niet verder kan, als de rechtbank de verzoeken niet toewijst. MARENGOPROCES ,,Toen Erna overleed, veranderde alles'', vertelt Czujkowska. Erna was als oudste van de kudde be langrijk binnen de groep. ,,Fredzia (een van de overgebleven olifanten, red.) is in diepe rouw. Ze toont te kenen van stress en heeft moeite met de veranderende relatie met Buba, de andere vrouwelijke oli fant. Ze houdt haar continu in de gaten, ze is onrustiger dan voor- heen. Het kan jaren duren voordat ze leren omgaan met het verlies en er weer harmonie is in de kudde.'' Het eerste deel van het experi ment is achter de rug: het verzame len van ontlasting, slijm en bloed om de hoogte van het stresshor moon cortisol te monitoren. ,,We willen ze CBD geven en dan het cortisolgehalte meten. We weten nog niet zeker of de olie werkt.'' sel. Hun gezondheid wordt in de gaten gehouden met geregelde bloedonderzoeken. In CBD-olie zit geen THC, de psychoactieve stof in cannabis, dus high zullen de olifanten er niet van worden, benadrukt Czujkowska. ,,Het enige bijeffect zal gedragsver andering zijn. Daar zullen we mee moeten omgaan om de resultaten te krijgen die we willen.'' Voor zo ver de onderzoeker weet, is het voor het eerst dat olifanten met de can- nabisolie worden behandeld. flink van de sterke toename van onlineshoppers tijdens de corona- lockdowns wereldwijd. Dat le verde het Amerikaanse concern tientallen miljarden dollars extra omzet op. De kwartaalomzet steeg verge leken met een jaar eerder met 40 procent tot bijna 89 miljard dollar. Amazon verdubbelde daar naast zijn nettowinst en kwam uit op 5,2 miljard dollar. Ook voor een groot en snelgroeiend bedrijf zijn dit opmerkelijke cijfers. Bezos en zijn ex-vrouw Mac Kenzie lieten vorig jaar weten uit elkaar te gaan. Dat kostte hem 38 miljard dollar en daarmee was het de duurste scheiding ooit. Bezos mocht driekwart van de aandelen die het echtpaar geza menlijk in de webgigant bezat houden, plus het stemrecht over MacKenzies pakket. Ook na deze peperdure scheiding bleef hij de rijkste man ter wereld. Volgens Bloomberg is Bezos dit jaar meer dan 87 miljard dollar rij ker geworden. Hij wordt gevolgd door Tesla-baas Elon Musk, die dit jaar 72 miljard dollar bijschreef. Bezos staat met zijn 200 miljard dollar nu ruim bovenaan de lijst van allerrijkste personen ter wereld. Microsoft-oprichter Bill Gates staat op de tweede plaats met ruim 121 miljard dollar, Face- book-baas Mark Zuckerberg is nummer drie met een geschat vermogen van 99 miljard dollar. Bezos' opmars heeft te maken met de sterke koersstijging van Amazon. De webwinkelreus profi teerde in het tweede kwartaal Schiphol delachtbaar college. Zo kan het niet verder.'' Zo begon advo caat Nico Meijering zijn pleidooi in de zwaarbevei ligde rechtbank op Schiphol gis terochtend. Een extra ingelaste zitting waar met spanning naar werd uitgeke ken, nadat vorige week via deze krant duidelijk was geworden dat hij en zijn collega Leon van Kleef in 2019 in de zoektocht naar de toen nog voortvluchtige Ridouan Taghi tot in Dubai zijn geobser veerd. Het OM heeft dit nooit naar buiten willen brengen en heeft hier ook geen verantwoording over afgelegd in een proces-ver baal. ,,Opsporingsbevoegdheden die het OM getracht heeft onder de pet te houden, maar die alleen dankzij journalisten bekend zijn geworden'', aldus Meijering. Christian Flokstra stelde dat zijn collega's en kantoorgenoten Meij- ering en Van Kleef simpelweg als lokaas zijn gebruikt door het OM in een poging de vindplaats van Taghi te achterhalen. En daarmee zijn collega's in gevaar gebracht, oordeelde hij. Ook hij hamert op een onder zoek door de rechtbank naar de schaduwoperaties van de politie. ,,Dus voordat over dit alles een fi naal oordeel kan worden gegeven, dienen eerst de feiten op tafel te komen'', zegt hij. ,,Er is nog veel onduidelijk over deze Dubai-ob- servatie.'' Zo wil hij weten waarom de de ken van de Orde van Advocaten is Opsporings bevoegdheden die het OM getracht heeft onder de pet te houden, die alleen dankzij journalisten bekend zijn geworden gepasseerd en pas is geïnformeerd nS publicatie in de media. De kritiek op het OM werd breed gedeeld, zo ook door Onno de Jong, een van de twee advoca ten van kroongetuige Nabil B ,,Ook wij zijn Marengo-advocaten, ook wij maken ons zorgen over de opsporingsmiddelen die door het Openbaar Ministerie zijn ingezet'', zei De Jong. Daarmee sloot hij zich aan bij de advocaten die er juist al les aan doen om de verklaringen van zijn cliënt als onbetrouwbaar te betitelen. Onrechtmatig Inez Weski, de advocaat van hoofdverdachte Ridouan Taghi, veroordeelde eveneens de ge heime observaties van de politie tijdens de zitting met klem. Vol gens Weski heeft het OM bewust 'geheimhoudersrechten' geschon den door Meijering en Van Kleef naar Dubai te volgen. Ook volgens haar is sprake van een 'stelselma tige observatie', die onrechtmatig was. Daarnaast heeft Nederland in haar ogen internationale regelge ving aan haar laars gelapt door de advocaten te observeren. In de jacht op Taghi heeft het Openbaar Ministerie zich dan ook stevig ver galoppeerd, stelt ze. ,,Taghi was een prestigeobject geworden. Alles mocht, zolang hij maar werd gear resteerd.'' Maar wat mocht er dan nog meer? En welke speciale bevoegd heden zijn er nog meer ingezet? Daarover bestaat nog veel ondui delijkheid. En dus willen de advo caten dat hoofdofficier John Lucas tijdens een openbare zitting aan de tand kan worden gevoeld over de totstandkoming van het besluit de advocaten te observeren. Ook moet de officier van justitie vrijdag 28 augustus 2020 GO De dood van olifant Erna in maart heeft de drie achter gebleven olifanten in de dieren tuin van Warschau in diepe rouw gedompeld. Zij krijgen nu canna- bisolie toegediend in de hoop dat die de stress bij de dieren vermindert. Marlies van Leeuwen Warschau Agnieszka Czujkowska, hoofd van de afdeling dierenrevalidatie van de dierentuin, vertelt aan de BBC dat ze is begonnen met een experimen tele behandeling. Cannabisolie, ook wel bekend als CBD-olie, zou het lichaam helpen meer serotonine en dopamine aan te maken, en zo de pressie verlichten. Dat zou ideaal zijn voor olifanten, die zeer gevoe lig zijn voor stress. Fredzia en haar kuddegenoten krijgen de olie direct in hun mond toegediend of gemengd met voed t Het kan jaren duren voordat ze leren omgaan met verlies Vooral olifant Fredzia heeft het moeilijk na de dood van haar kuddegenoot Erna. foto warsaw zoo SEATTLE De rijkste man ter we reld is nu nóg rijker. Amazon-op- richter Jeff Bezos is de eerste persoon in de geschiedenis die een vermogen heeft van meer dan 200 miljard dollar. Dat mel den zakenblad Forbes en pers bureau Bloomberg. 'Taghi was een prestigeobject geworden. Alles mocht' Yelle Tieleman Koen Voskuil - Nico Meijering, advocaat De verdediging wil zeker vier getuigen aan de tand voelen over het schaduwen van advoca ten in Dubai. Zo willen zij hoofdofficier John Lucas tijdens een openbare zit ting horen over het be sluit de advocaten te ob serveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8