II 'Golfgate' kost Ierse Eurocommissaris toch de kop 7 Minister Grapperhaus maakt alsnog zijn excuses na ophef over beelden Minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid geeft toe dat hij in de fout is gegaan met de coronaregels tijdens zijn eigen bruiloft. Op foto's die gisteren opdoken blijkt dat gasten niet altijd 1,5 meter afstand hielden. De minister zei aanvankelijk dat de coronamaatregelen 'voortdurend in de gaten zijn gehouden'. In een ver klaring aan de Tweede Kamer kwam hij daar later op terug. ,,On- danks alle genomen maatregelen zijn er helaas momenten geweest waar de 1,5 meter afstand niet in acht is genomen. Dat spijt me, juist een minister moet altijd het goede voorbeeld geven.'' Grapperhaus was weduwnaar, sinds in 2016 zijn vrouw overleed. Vorig weekend trad hij opnieuw in het huwelijk, met Elsevier-journa- list Liesbeth Wytzes. De beelden van die bruiloft werden gisteren verspreid op Twitter. Onder meer oud-wethouder in Den Haag Richard de Mos deelde een foto, en schreef erbij: 'Practise what you preach geldt niet voor minister Grapperhaus. Hij sluit horecazaken die zich niet aan de coronamaatre gelen houden en strooit met boetes. Maar bij de eigen bruiloft lak aan de 1,5 meter. Daag geloofwaardigheid.' Grapperhaus zei eerder op de dag al het 'niet 100 procent te kunnen garanderen' dat de regels constant in acht zijn genomen, maar was naar eigen zeggen 'de helft van de dag bezig om te kijken of het wel goed ging.' Later gaf hij toe dat 'we mensen voortdurend hebben geat tendeerd' op de coronamaatregelen. Vanwege de coronacrisis was de dag kleinschaliger dan gepland, aldus Grapperhaus. ,,Het was in kleine kring met enkel onze gezin- nen en heel goede vrienden.'' Op de beelden is het gezelschap op het bordes te zien, waarbij mensen dui delijk geen 1,5 afstand houden. Grapperhaus meldde dat op die plek mensen bij elkaar waren gezet, die samen een huishouden vormen. ,,Tuurlijk, soms loopt het dan even door elkaar. Maar we hebben telkens gezegd: mensen, let op de regels.'' Juist minister Grapperhaus wordt vanwege de beelden hypo crisie verweten. Hij stelde dat het niet-naleven van 1,5 meter afstand 'asociaal' is, omdat het virus zo weer terrein zou kunnen winnen, met alle gevolgen van dien. Dat ver- Juist een minister moet altijd het goede voorbeeld geven wijt zegt hij te begrijpen. ,,Juist om dat ik als minister het belang van de naleving van de maatregelen con tinu benadruk.'' Volgens de richtlijnen van het kabinet moeten gasten op een brui loft ook 1,5 meter afstand houden en moet iedereen een eigen vaste zitplaats hebben. Ook mag er op de trouwlocatie 'niet van plek worden gewisseld of gedanst worden.' Eerder gingen koning Willem- Alexander en koningin Maxima tij dens hun vakantie in Griekenland in de fout, toen zij op de foto gingen met een restauranteigenaar. Zij bo den daarop ook hun excuses aan. Mark van Assen Brussel Zijn landgenoten waren woedend, toen de details bekend werden van 'Golfgate'. Phil Hogan, in Brussel bezig aan zijn tweede termijn als Eurocommissaris (nu van handel), zat vorige week woensdag als erelid aan bij het jubileumdiner van de Ierse parlementaire golfclub, de Oi- reachtas Golf Society. En hij was niet de enige. Tientallen andere po litieke prominenten gaven acte de présence in een driesterrenhotel in Galway, aan de Ierse westkust. De feestvierders hadden echter moeten weten dat de regering net de coronaregels had verscherpt. Bijeenkomsten van meer dan zes mensen waren niet meer toege staan vanwege een opleving van het aantal coronagevallen. Toen de krant The Examiner een dag later het nieuws van het diner naar buiten bracht, barstte een storm van kri tiek los. De teneur: de regels gelden kennelijk niet voor politici. Of zoals een beller het in tranen zei in een radioshow: ,,Ik mocht vanwege de regels mijn eigen stervende moeder niet bezoeken.'' Waar sommige feestvierders meteen het boetekleed aantrokken - minister van Landbouw Dara Calleary stapte meteen op - hield Hogan vol dat hij te goeder trouw had gehandeld. ,,Ik was alleen maar bij het diner omdat ik de verzeke ring had gekregen dat alles volgens de coronaregels zou verlopen.'' De Ierse Hotelfederatie reageerde onmiddellijk. ,,Nee hoor, de regels zijn duidelijk: voor feestjes binnen geldt een maximum van vijftig mensen.'' Althans, dat was zo vóór de verscherpte regels. Hogan was dus dubbel in overtreding. Toen de kritiek bleef aanzwellen en excuses uitbleven, begon ook de Ierse premier Micheal Martin zich ermee te bemoeien. Hij vond dat Hogan zich wel degelijk moest verontschuldigen. ,,Ik begrijp dat de mensen boos zijn'', zei hij. Maar Martin gaat er niet over, Hogan legt verantwoording af aan Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie. Die kondigde een onderzoek aan, maar daar werd niet veel van verwacht, omdat tot nu toe één keer iemand was weggestuurd. In 2012 moest de Maltees John Dalli opstappen omdat hij geld zou hebben aange nomen van de tabaksindustrie. Bellen in de auto Toen er meer details bekend wer den over Hogans gedrag, ook bij Von der Leyen, werd de manoeu vreerruimte van de Ier steeds be perkter. Een paar dagen vóór het golfdiner bleek hij namelijk te zijn aangehouden door de politie. Die snapte hem toen hij in Kildare een lokale lockdown negeerde door het gebied in- en uit te rij den én aan het bellen was in de auto. Ook zou hij niet in quarantaine zijn gegaan toen hij vanuit Brussel terugkeerde naar Ierland. Dat valt niet onder het 'integer en discreet' handelen dat van een Eurocommissaris wordt verwacht, wordt links en rechts fijntjes opgemerkt. En het is ook geen voorbeeld van de 'hoogste ethische standaard' waaraan hij of zij moet voldoen. Von der Leyen bleef aarzelen. Ho- gan is tenslotte een gewaardeerd en kundig commissaris. Toen de Ierse premier zei dat Hogan door diens gedrag de nationale gezondheids maatregelen ondermijnt, werd het de commissaris kennelijk te veel. Hij stapte woensdagavond zelf op, onder protest: ,,Ik overtrad geen wet toen ik naar Ierland ging en ik heb geen regels geschonden. Ik had me misschien wel iets beter aan de richtlijnen moeten houden.'' Hogans portefeuille wordt tijde lijk overgenomen door Margaritas Schinas, een van de vicevoorzitters van de Europese Commissie. Von der Leyen heeft de Ierse regering gevraagd een vervanger aan te dra gen. Handel is voor de Ieren een zeer belangrijke post, vooral met het oog op de brexit. vrijdag 28 augustus 2020 'Tijdens bruiloft niet altijd 1,5 meter afstand gehouden' Tobias den Hartog Den Haag Tijdens het bruiloftsfeest nam duidelijk niet iedereen de regels in acht. Dat viel bij veel mensen verkeerd. FOTO FERRY DE KOK - Ferd Grapperhaus in een verklaring aan de Tweede Kamer Na een rel van een kleine week is Eurocommissaris Phil Hogan toch opgestapt. Het overtreden van de coronaregels in eigen land werd de Ier fataal ,,Ik had me beter aan de richtlijnen moe ten houden'', zei hij uiteindelijk over het bijwonen van een diner met tachtig mensen. Phil Hogan trad af, maar onder protest. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7