LINDA AKKERMANS k Schilderij van Frans Hals populair bij kunstrovers mm BEL 088 5500 250 OF GA NAAR AUTOW 6 i.p.v. 34,55 Column et rode wangen kwam ze uit school gestuiterd. Ze had haar eerste woordje geleerd! Wacht, dan deed ze het even voor. ,,Eerst de i - 'een makkie, dat is ge woon een streepje met een puntje' - en dan de k. ,,En als je die letters éch ter elkaar schrijft, dan staat er ik'', glunderde onze dochter. ,,Ik! Ik-ik-ik! Anders benadruk je in groep 3 al dat het in het leven om je zelf draait. Ik op plaats één, tss...'', snoof ik. En wat was er trouwens mis met aap-noot-mies? Of met het rijtje dat later in veel klassen hing: boom roos-vis. „Wat is er met jou, joh", klonk het aan de andere kant van de lijn. Dat was dit: toen corona ons onze huizen in had gejaagd en kwetsbaren wer den opgesloten, hoorde je te pas en te onpas - van Rutte voorop - dat we hier alleen samen doorheen zouden komen. En daarna, als we dat dus si- men gedaan had den, zou alles an ders worden. Het einde van het ik-tijdperk was nabij. Aan solidariteit nooit meer een ge brek. Maar dan nu. Mensen worden aan de schandpaal genageld om het niet óf juist strikt naleven van De Regels. Generaties worden over één kam geschoren, waarbij vooral de jongeren het moeten ontgelden. Zo stond in Trouw een reportage waarin een bejaarde zei: ,,lk heb toch ook recht om te leven, dat ga ik toch niet inleveren voor die snotneuzen.'' Dat eerste klopt, bij die snot neuzen gingen mijn nekharen meteen overeind staan. En dan dat ge-ik. Het dédain ook! „En die is nog wel van de aap-noot-miesgeneratie", lachte mijn vriendin. Ik keek naar het blaadje waar onze dochter 'ik' op had geschreven met een pijl naar een vro lijk getekend pop petje erbij. Het was een blije ik. Tja, besloot ik toen, dat was eigenlijk ook veel beter dan al die boze aap-noot-miezen en boom-roos-vissen. De diefstal werd ontdekt in de nacht van dinsdag op woensdag, toen rond 03.30 uur het inbraak alarm van het museum afging. De dieven kwamen binnen via de tuin en de achterdeur. Het in braakalarm waarschuwde direct de politie, maar toen de agenten aankwamen, waren de daders er al verdwenen. De politie deed eerst uitvoerig onderzoek in en om het mu seum, voor het de kunstroof gis termiddag bekendmaakte. Dat onderzoek is voorlopig nog niet afgerond. Voor het onderzoek zoekt en bekijkt de politie came rabeelden en wordt gezocht naar getuigen. Opmerkelijk genoeg is het niet de eerste keer dat er een kunst- roof wordt gepleegd bij het Hofje van mevrouw Van Aerden in Leerdam. Het schilderij van Hals werd al twee keer eerder gesto len uit hetzelfde museum. In 1988 en 2011 wisten dieven het werk ook mee te nemen, samen met het schilderij Bosgezicht met bloeiende vlier van Jacob van Ruisdael. Van laatstgenoemd schilderij werd de waarde des tijds op een ton geschat. Heling In 1988 waren beide schilderijen drie jaar kwijt. In 2011 werden ze zes maanden later gevonden. De schilderijen kwamen boven wa ter, nadat de politie datzelfde jaar vier mannen op het spoor kwam die de werken probeerden te ver- kopen. Zij werden opgepakt en veroordeeld voor heling. De die ven werden niet gepakt. Na de eerdere diefstallen werd de beveiliging van het Hofje van mevrouw Van Aerden flink op geschroefd. De plek waar de kostbare schilderijen hangen, is niet open voor publiek en alleen onder begeleiding van een vrij williger te bezoeken. Er hangt kunst van onder meer Hendrick Dubbels, Pieter Claesz, Cornelis de Heem en Gerard ter Borgh. Het schilderij van Frans Hals is wel veruit het meest waardevolle stuk dat het Leerdamse museum in de collectie heeft. Experts zei den eerder dat het schilderij, vanwege zijn bekendheid, on mogelijk is te verhandelen. Het Frans Hals Museum heeft geschokt gereageerd op de dief stal. ,,Dit is een van zijn aantrek kelijkste werken'', zegt hoofd collectie Marrigje Rikken. Het museum had het kunstwerk een aantal keer in bruikleen voor tentoonstellingen. De vrees is dat het werk, hls het al terugkomt, beschadigd zal zijn. ,,Dit schilderij was nog in zo'n mooie staat. Het zou ver schrikkelijk zijn als het bescha digd terugkomt. Maar het aller belangrijkste is nu dat het schil derij wordt gevonden.'' vrijdag 28 augustus 2020 GO 's Avonds belde ik een vriendin. Een bizarre kunstroof uit het museum Het Hofje van me vrouw Van Aerden in Leer dam. Daar werd een schilderij van Frans Hals voor de derde keer gestolen. Het gaat om het kunstwerk Twee lachende jongens met een geschatte waarde van zeker 15 miljoen euro. Chantal Blommers Leerdam De waarde van Twee la chende jongens wordt ge schat op 15 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6