WIM HOFMAN Schoen Ambachtencentrum in Goes opent de deuren na 'rampjaar' 4 Rechter verwerpt bouwstop MIJN DORP, MIJN STAD De zaak draaide om het project aan de Frans Naereboutstraat en enkele omliggende straten. Woningcorpo ratie Beveland Wonen heeft daar tientallen oude woningen gesloopt en staat op het punt te beginnen met de bouw van 65 huizen. Enkele bezwaarmakende omwo nenden zijn niet tegen de komst van de huizen. Ze denken zelfs dat de buurt ervan opknapt. Hun zorg zit hem in de heiwerkzaamheden. Als de palen op de traditionele manier worden geslagen, gaat dat volgens hen schade geven aan hun relatief oude huizen. Ze zien meer in het boren van de palen, een techniek die ook regelmatig wordt toegepast. Schade vergoeden Beveland Wonen stelt dat onder zoek door experts heeft aangetoond dat het slaan van de palen verant woord is. Mocht er onverhoopt toch schade ontstaan, dan belooft de cor poratie die te vergoeden. De aanne mer zal tijdens het heien metingen doen om te voorkomen dat er te veel trillingen ontstaan. Eén van de omwonenden was naar de rechter gestapt. Die boog zich gisteren over de vraag of er een tij delijke bouwstop moest komen in afwachting van de echte behande ling van de zaak. De prangende kwestie tijdens de zitting was of de omwonende de zaak überhaupt wel mocht voorleggen aan de rechter. Hij heeft destijds namelijk geen be zwaar aangetekend toen de ge meente de vergunning voor de bouw van de woningen publiceerde. En dat is wel een voorwaarde om een zaak later door de rechter te kunnen laten toetsen. Slechts in uitzonderlijke gevallen, als iemand een heel goede reden aandraagt waarom hij geen bezwaar heeft gemaakt tegen de vergunning, kan een rechter de zaak alsnog in be handeling nemen. Maar daarvan was hier geen sprake, zo oordeelde de rechter. De bewoner zei de publi catie van de vergunning in De Beve- De gemeente heeft voldoen aan haar publicatieplicht landse Bode te hebben gemist, omdat deze krant destijds slecht werd be zorgd in de wijk. Met dat argument nam de rechter geen genoegen. ,,De gemeente heeft aan haar publicatie plicht voldaan", vond ze. Omdat de rechter vermoedt dat een collega-rechter hetzelfde oor deel zal vellen tijdens de echte be handeling van de zaak, zag ze geen reden nu een bouwstop op te leggen. Beveland Wonen begint nu ver moedelijk vandaag met heien. De corporatie had dat even uitgesteld, omdat ze het netjes vond de zitting af te wachten. Bezoekers kunnen dan weer elke woensdag- en zaterdagmiddag te recht in de ateliers van de ver schillende ambachtslieden. In het centrum, gelegen in recreatiege bied De Hollandse Hoeve, zitten onder meer een timmerwerk plaats, hoedenmaakster, smederij en een oude wagen-museum. Bestuurslid Sjaak Menheere laat weten dat bezoekers zich van wege het coronavirus aan de re- gels van het RIVM moeten hou den. ,,Dat betekent dat mensen even zullen moeten wachten als het te druk is binnen", zegt hij. ,,En als mensen zich helemaal niet aan de regels houden, zullen we de deuren helaas weer moeten sluiten.'' Na waterschade kwam corona, maar ambachtslieden gaan weer van start In het Ambachtscentrum ont stond in oktober vorig jaar grote waterschade tijdens de asbestsa nering van het dak. Tijdens he vige regenval stroomde een enorme hoeveelheid water naar binnen. In februari ging het cen trum weer open, maar vanwege de coronapandemie was dat slechts voor drie weken. In de zo mermaanden waren alleen het glasatelier en de kaarsenmakerij enkele keren open op verzoek. Het bestuur en de ambachtslie den hebben nu samen besloten weer open te gaan. Schoolvakanties Het Ambachtscentrum is vanaf 2 september open op woensdag- en zaterdag van 13.00 tot 16.30 uur. In de schoolvakanties is het ook open op de dinsdag en donderdag. Twee ruimtes zijn niet bemand, omdat de betreffende ambachts lieden zijn gestopt vanwege hun hoge leeftijd. Nieuwe huurders zijn welkom. Stadskantoor, 08.30 17.00 uur: Expositie cursisten lesatelier Lucy de Graaf (in september expo Sur Col); Rond mijn vijftiende merkte ik dat mijn rechter schoen altijd het eerst kapot ging. Het begon met een zacht piepen. De schoen maakte dan een klagend en zie lig geluid als ik liep. Daarna ging de zool langzaam maar zeker los. Ik moet erbij ver tellen dat ik rechts ben. Bij het voet ballen schoot ik vooral met mijn rechterbeen. De neus van mijn rechterschoen was ook meestal nogal kaal. Regelmatig poetste ik mijn schoenen op zater dag. Ik had een klein borsteltje met een handvat om de schoenen in te smeren en een grotere om ze te laten blinken. Ik had ook nog een doekje. Schoensmeer zat in een blikken doosje dat je open kon wippen door aan een metalen vleugeltje te draaien. Erdal stond op het deksel in cursieve letters en met een rode pelikaan op de letter d. Het was dankbaar werk, het schoenen poetsen. Na afloop, als ze mooi blonken, sloeg je de twee borstels in elkaar. Het had iets intiems. Als de zool wat verder los ging, zocht je een leest en een brede hamer en wat van die gemene schoenspijkertjes. Je deed er een paar tussen je lippen, voordat je de schoen ging repareren. Je moest de spijkertjes erg vast en krom slaan, anders kreeg je er on herroepelijk last van, al kon je een en ander verhelpen met karton nen zooltjes die je uit een marga rinedoos knipte. Soms gingen je schoenen on herroepelijk stuk. Ik herinner me dat ik een stuk moest lopen van H naar S. Vier kilometer, een fluitje van een cent, maar het regende hard en mijn rechterschoen was het piepstadium voorbij. Hij be gon water aan te zuigen en mijn schoen maakte een soppig geluid. Na een paar kilometer ging bij de neus de zool helemaal los. De schoen leek door de spijkertjes van voren wat op de bek van een dier met gemene tandjes. Op zo'n moment bedenk je van alles. De zool aan je voet binden met een schoenveter? Een stuk ijzerdraad van een omheining zien te halen om daarmee de zool vast te krijgen? Omdat verder lo pen met zo'n afgetrapte schoen haast onmogelijk bleek, ben ik maar verder gegaan op mijn sok. Die was toch allang nat gewor den. Gelukkig had ik nog een paar zwarte gymschoentjes in mijn kast staan. Een verademing. Ze piepten niet en ze hadden geen venijnige spijkertjes en ik hoefde ze niet te poetsen. Maar dat vond ik toch wel een beetje jammer. 2.0XO vrijdag 28 augustus 2020 BE Heien in Goes-West toegestaan De heipalen in Goes-West kun nen de grond in. De rechter in Middelburg heeft gisteren be paald dat er geen bouwstop komt. Een omwonende had daar om gevraagd. Rob Paardekam Goes -Rechter De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Eerst was er waterschade. Toen dat net was hersteld, kwam corona. Het afgelopen jaar bracht niet veel goeds voor het Ambachtscentrum in Goes. Maar volgende week gaan de deuren weer open. Rob Paardekam Goes COLIJNSPLAAT Gallery Maritime, Voorstraat 45, 12.00 17.00 uur: Expositie Kerken onder water; GOES Historisch museum de Bevelanden, 11.00 17.00 uur: Diverse ex posities, o.a. over de Zuid-Bevelandse jon gerencultuur in de 19de eeuw; HANSWEERT Westhavendijk, 09.00, 11.00 en 16.15 uur: Afvaart zomer- veer Hansweert- Perkpolder; 'S-HEER ARENDS- KERKE Ambachtsweg 9, 09.30-11.30 en 13.00 15.00 uur: Schilderles Kunst In-perspectief; 'S-HEER HENDRIKS KINDEREN Nieuwe Rijksweg, 08.00-22.00 uur: Bloemenpluktuin 'La Fleur' open; KAPELLE Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Quilt expositie; HEINKENSZAND Binnenuit Woonplaza, Schouwersweg 7, 09.30-17.30 uur: Foto expositie van John van de Woes- tijne; SINT MAARTENS DIJK Markt, 13.00-16.00 uur: Weekmarkt; SINT PHILIPSLAND Voorstraat, 07.30 12.00 uur: Week markt; THOLEN Havenplateau, vanaf 13.00 uur: Kermis; YERSEKE Kerkplein, 08.00 12.30 uur: Week markt; Meerpaalweg, 10.00, 12.00 en 16.00 uur: Vertrek fiets- veerdienst naar Gorishoek; Haven, 14.30-16.00 uur: Mossel-tour met sleepvis demo. Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check daarom online of te lefonisch bij de orga nisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51