Test doen 4 CORONA ONDERZOEK Nergens worden zoveel coronatesten gedaan als in Luxemburg. Het landje roept al zijn inwoners op om regelmatig naar de teststraat te komen. Wat blijkt? De helft van de besmette mensen heeft (nog) geen klachten, aldus de Luxemburgse viroloog Claude Muller. inds de lockdown er in mei werd op geheven, heeft Luxemburg al meer coronatesten (734.000) gedaan dan het land inwoners (626.000) heeft. Ter vergelijking: in Neder land heeft omgerekend slechts één op de zestien mensen een corona test ondergaan. Qua testpercen tage steekt Luxemburg met kop en schouders boven alle andere lan den uit, concludeerde het Euro pees Centrum voor ziektepreven tie en -bestrijding (ECDC): per 100.000 inwoners voerde het land bijna zes keer zoveel testen uit als de nummer twee, Denemarken. Luxemburg koos massaal testen als onderdeel van een strategie om de lockdown op te heffen, ver klaart viroloog Claude Muller van het Luxembourg Institute of He alth. ,,Eerst kregen mensen uit groepen met een hoger risico een oproep om zich te laten testen, zo als bewoners in verpleeghuizen en mensen in contactberoepen. Toen de scholen weer opengingen wer den alle kinderen en leraren opge roepen, op de basis- en middelbare scholen. Daarna volgden bijvoor beeld de bouwvakkers, zodat de genen met een negatieve uitslag weer aan het werk konden.'' Buurlanden Niet alleen inwoners van het land kunnen zich gratis laten testen. Dat geldt ook voor de 200.000 ar beidskrachten uit buurlanden Frankrijk, Duitsland en België die elke dag de grens passeren om in het groothertogdom te werken. Op het hoogtepunt werden per dag 16.000 testen uitgevoerd, het merendeel bij mensen zonder Ruim helft van de mensen testte positief, maar had geen klachten klachten. Dat leverde interessante informatie op, zegt Muller. „Bij voorbeeld dat ruim de helft van de besmettingen asymptomatisch is. Deze mensen testten positief, maar hadden geen klachten.'' Ie dereen met een positief testresul taat kreeg het dringende advies om in quarantaine te gaan. Hun contacten werden getraceerd en kregen de oproep zich te laten tes ten. Iedere asymptomatische vi rusdrager die er zo uit wordt ge- pikt, verkleint het risico voor de rest van de bevolking, verklaart Muller. ,,De keten van infecties wordt zo doorbroken.'' Die teststrategie heeft eraan bij gedragen dat de lockdown in Luxemburg sneller weer kon wor den opgeheven, vertelt Muller via de telefoon. ,,Met zoveel buiten landse arbeidskrachten hebben we een bijzondere situatie. We moe ten onze grenzen openhouden. Dat is essentieel voor onze econo mie, voor ons gezondheidssys teem. Als onze buurlanden hun grenzen sluiten, kan de helft van de ziekenhuismedewerkers hier niet naar zijn werk komen.'' Risicogroepen Het ECDC prijst de strategie van asymptomatisch testen als een goede manier om de verspreiding van het coronavirus in kaart te brengen, risicogroepen te identifi ceren en het risico op nieuwe in fecties te verkleinen. Het ambiti euze testbeleid van Luxemburg kon echter niet voorkomen dat ook daar de besmettingsaantallen eind juli weer opliepen. Zodra het grote gevaar geweken leek, werden ook de Luxemburgers onvoorzich tiger en lieten ze de teststraat links liggen, verklaart Muller. ,,Maar toen er dagelijks weer meer dan honderd besmettingen bijkwa men, was dat voor veel mensen een signaal om zich wel weer te la ten testen.'' Het tweede golfje lijkt inmiddels over zijn hoogtepunt heen: de afgelopen twee weken daalde het aantal besmettingen tot onder de 50 per 100.000 inwoners; de beruchte 'R' (het reproductie getal) ligt onder de 1 (0.78). Het neemt niet weg dat Luxem burg (met een totaal van 7838 co- ronagevallen en 124 doden) door een aantal andere Europese lan den, waaronder Duitsland, op de m lijst van landen met een negatief reisadvies is geplaatst. Onterecht, aldus Muller. Zijn land is volgens de viroloog slachtoffer van het succesvolle testregime. ,,Wij wor den vergeleken met landen die véél minder testen. Wij testen ie dereen, dus vinden we meer ge vallen.'' Inmiddels heeft Duitsland Luxemburg weer van de zwarte lijst gehaald. Of de Luxemburgse aanpak ook voor Nederland zou werken? Daarover houdt de viroloog zich diplomatiek op de vlakte. ,,Er zijn veel verschillende teststrategieën, de onze is zeker niet de goedkoop ste. Wij zijn een klein, maar rijk land. Ik weet niet of het voor Ne derland, met zeventien miljoen inwoners, ook zou werken.'' 60 miljoen euro Luxemburg is in elk geval vastbe sloten zijn asymptomatische test programma voort te zetten. Het parlement stemde er in juli mee in om 60 miljoen euro uit te trekken voor 1,6 miljoen nieuwe testen. Daarmee denkt het kabinet tot het voorjaar vooruit te kunnen. Maar met testen alleen redt ook Luxem burg het niet, benadrukt Muller. ,,Zeker nu straks de scholen weer opengaan, mensen terugkeren van vakantie en de temperatuur daalt, waardoor we meer binnenblijven. Dat zal leiden tot een nieuwe op leving van het virus. We moeten ook afstand houden, mondkapjes dragen en kwetsbare mensen be schermen.'' GEEN KLACHTEN Vraag geen coronatest aan als je geen klachten hebt, is deze week de dringende oproep van het ministerie van Volksgezond heid. Vanwege een flinke toe name van het aantal testaanvra- gen kampen de testlaboratoria volgens het kabinet met te wei nig capaciteit. Om mensen mét klachten te kunnen blijven tes ten, willen de GGD'en geen mensen zonder loopneus, koorts of andere symptomen die mogelijk op corona duiden in de teststraat zien. Heeft testen van mensen zon der symptomen - asymptoma tisch testen - eigenlijk wel nut? Daar lijkt het wel op. Op plaat sen waar het al gebeurt, blijkt dat veel mensen die positief tes ten op corona (nog) helemaal geen symptomen hebben. Uit onderzoek blijkt daarnaast dat vrijdag 28 augustus 2020 GO Iedereen testen op corona? Luxemburg doet het al! Annemieke van Dongen Rotterdam - Claude Muller, viroloog Sinds mei heeft Luxemburg al meer coronatesten (734.000) gedaan dan het land inwoners (626.000) heeft. HBMB Laat jezelf alleen testen bij klachten, smeekt het kabinet. Tegelijkertijd worden reizigers uit risicolanden en topspor ters wel uit voorzorg getest. Heeft asymptomatisch testen nou wel of geen zin? Annemieke van Dongen Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4