NIEUWS 3 Geen structurele loonsverhoging in de zorg, wel een extra bonus Akkoord over derde pakket Door de coronacrisis is er dit keer niet veel geld te verdelen op Prinsjesdag. Grote gebaren blijven daarom komend jaar uit. Toch kiest het kabinet er in de Miljoenennota voor om bepaalde sec toren wat extra's toe te stoppen. Een structurele loonsverhoging voor zorgmedewerkers komt er niet. Maar op de bonus van 1000 euro die zij dit jaar nog krijgen volgt komend jaar nog eens eenmalig 500 euro. Daar naast legt de regering 100 miljoen euro op tafel om de werkdruk in de zorg te verlagen. Een eensgezinde oppositie vindt de uitgelekte plannen nu al veel te krenterig, maar meer zit er domweg niet in het vat, bezweren de regerings partijen. Het kabinet schuift vooral met geld om groepen burgers die het moeilijk hebben extra te ondersteunen. Zo hoeven starters op de woningmarkt tussen de 18 en 35 jaar over de aankoop van hun eerste huis straks niet langer 2 procent overdrachtsbelasting te be talen. Bij een woning van 300.000 euro scheelt dat 6000 euro. De maat regel gaat in op 1 januari en wordt gefinancierd door investeerders en particulieren méér te laten betalen voor een tweede huis. Zij zijn straks 8 procent overdrachtsbelasting kwijt in plaats van 2 procent. Kleine spaarders worden verblijd dankzij een gelijksoortig trucje. Wie een appeltje voor de dorst op de bank heeft staan hoeft straks over de eerste 50.000 euro geen belasting te betalen. Nu is dat nog 30.846 euro. Voor stellen geldt dat zij over hun eerste ton dus geen heffing betalen. Dit voordeel wordt volledig opgehoest door Neder landers met een groter vermogen: zij gaan over het bedrag boven de vrijstel ling méér belasting betalen. Zzp'ers Minister Wopke Hoekstra van Finan ciën had de coalitiepartijen van tevo ren gewaarschuwd dat hij alleen structureel extra geld wilde uittrek ken als er tegelijkertijd ook zou wor den hervormd. Dat is terug te zien bij de lastenverlichting van opgeteld circa 1 miljard euro, die vooral ten goede komt aan mensen met een baan. Daar staat tegenover dat zzp'ers meer belas ting moeten gaan betalen. Zo probeert het kabinet tegelijkertijd iets te doen aan de problemen op de arbeidsmarkt. Het kabinet vindt dat er te veel mensen de afgelopen jaren zzp'er zijn geworden vanwege het fiscale voor- deel. De zelfstandigenaftrek wordt daarom de komende jaren stapsgewijs met nog eens bijna 2000 euro ver laagd, van ruim 7000 euro nu naar 3200 euro. Die hervorming raakt zzp'ers hard in hun portemonnee. Om het leed te verzachten wordt de arbeidskorting verhoogd en gaat het belastingtarief in de laagste schijf (tot circa 68.000 euro) met 0,2 procentpunt naar beneden. Deze twee maatregelen, die allebei zo'n 500 miljoen kosten, zorgen er voor dat zzp'ers er onder de streep uit eindelijk op voor- noch achteruitgaan. Spekkoper is de werknemer in loon dienst, die van beide maatregelen pro- STEUN fiteert zonder daar iets voor te hoeven inleveren. Mkb Behalve burgers komt het kabinet ook het midden- en kleinbedrijf tegemoet. Het verlaagde tarief in de vennoot schapsbelasting, nu nog voor winsten tot 200.000 euro, gaat in 2021 omlaag van 16,5 naar 15 procent. Bovendien wordt deze belastingschijf de ko mende jaren stapsgewijs verhoogd, zodat uiteindelijk ook winsten tot 400.000 euro onder dit lagere tarief gaan vallen. Voor elke euro winst die bedrijven daarbovenop nog maken, blijft het vpb-tarief van 25 procent gelden. De beloofde verlaging van dit tarief is definitief van de baan, wat vooral nadelig is voor grotere bedrijven en multinationals. Om het bedrijfsleven toch nog verlichting te geven, wordt gekeken naar alternatieven. Volgens een be trokkene wordt 2 miljard euro vrij gemaakt voor verruiming van de investeringsaftrek. Bedrijven die in vesteren lopen daardoor minder risico dat ze dit geld kwijtraken. Ook gaat het kabinet de komende vijfjaar 20 miljard euro lenen om extra te investeren in de economie, bijvoor beeld in infrastructuur en groene projecten. Hoekstra en zijn collega Wiebes van Economische Zaken kon digden het fonds vorig jaar al aan. vrijdag 28 augustus 2020 GO Julio Cesar Mora Tapia en Waldramina Maclovia Quinte ros zijn officieel het oudste echtpaar ter wereld. Dat wil zeggen: de tortelduifjes uit Ecuador waren afgelopen woensdag samen 214 jaar en 358 dagen oud. En dat was voldoende om in het Guinness Book of Records te komen. Hun huwelijk is niet officieel het langste ter wereld; die eer gaat naar een echtpaar uit New York met 86 jaar, zij wer den samen 208. Julio (nu 110) en Waldramina (104) trouwden op 7 februari 1941, en zijn dus toch ook al bijna 80 jaar samen. In die tijd kregen ze vijf kinderen, elf kleinkinderen, 21 achterkleinkinderen en negen achterachterkleinkinde ren. Gevraagd naar hun ge heim van een lang huwelijk, meldden Julio en Waldramina dat ze hun huwelijk vanaf het begin zeer serieus hebben genomen en elkaar snel goed leerden kennen. FOTO'SEPA Kabinet kiest in Miljoenennota voor een reeks kleine gebaren Het kabinet wil zorgpersoneel volgend jaar nog een eenmalige bonus van 500 euro geven. Ook starters, spaarders en het mkb krijgen op Prinsjesdag een ex traatje. Zzp'ers en multinationals betalen het gelag. Laurens Kok Den Haag Het kabinet leent de komende vijf jaar 20 miljard euro om extra te investeren in de economie. Het kabinet heeft een ak koord bereikt met vakbon den en werkgevers over het derde coronasteunpak- ket. Er komt onder meer een extra potje met geld voor scholing. Vandaag wor den meer details bekendge maakt. ,,Het kabinet heeft een beweging onze kant op gemaakt", zei Han Busker van de FNV gisteravond na afloop van het gesprek op het ministerie van Econo mische Zaken. ,,Het steun- pakket is goed. Hulde aan het kabinet'', aldus Hans de Boer van werkgeversorga nisatie VNO-NCW. De maat regelen gaan in op 1 oktober en lopen tot 1 juli 2021. Het steunpakket moet vandaag nog in de ministerraad wor den goedgekeurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3