Boekentip zomerhit Ek wou die _ome gevoel van lange zomerdagen the kinks 0 <D co O cd co d 6 De meeste mensen werken overdag. Maar het leven gaat in het donker natuurlijk ook door, dankzij nachtwerkers als wegenwacht Jeffrey van Hest. Ik hou van taalkunstenaars. Let wel: van mooie schrijvers, niet van mooischrijverij. Zeg maar het verschil tussen kunst en ge kunsteld. Misschien is het daarom dat ik een moeilijke relatie onderhoud met poëzie. Na tuurlijk zijn er uitzonderingen, die zijn er al tijd. De bundel Hardop van Babs Gons bijvoor beeld biedt een prachtige collectie gedichten en verhalen. Spoken word, op het snijvlak van poëzie, rap en performance. Gons noemt het 'poëzie van de straat'. Al veel langer koester ik het werk van Ingrid Jonker, een Zuid-Afri kaanse dichter die pas doorbrak na haar vroege zelfgekozen dood. Haar mooiste ge dichten zijn in het boek 'Ik herhaal je' verza meld én vertaald door Gerrit Komrij, voormalig Dichter des Vaderlands. Het Afri- ÉT kaanse gedicht van Jonker links, de vertaling rechts; aan gevuld met een biografie over het tragische leven van Jon ker. Tragiek, pijn en angst ko- men veelvoor in jonker's ge dichten. Maar het Afrikaans leent zich zo mooi om daar aan enige lichtheid te geven: Ontnugtering - Laat hulle spot! Die dag roer uit sy papie die kui ken uit sy dop Die slaap roer uit my wese Ek wou die wêreld fop: ek wou my aan hul voorstel as n klein rooiwang-pop. Met hierdie oggend is ek uit My kierang en my rok: Nou het hul my ont- syfer en staan ek voor hul op As die verwronge digter/Laat hulle spot! iNiimnjosKEK It- h.i-fdji Wat willen die communisten nou ei genlijk?', zei oma zaliger steevast als ze genietend van een wijntje op haar balkonnetje zat te genieten. Beetje luieren in de zon. The Kinks vonden het in de jaren zes tig ook heerlijk, al drinkt zanger Ray Davies geen glaasje wijn maar een 'ice cold beer' in het nummer Sunny Afternoon. De site van de Top2000 omschrijft het nummer uit 1966 als 'een vrolijke satire over een decadente aristo craat'. Het zit hem niet mee, maar wat boeit het? De belasting heeft al zijn centen afgepakt en zijn jacht is in beslag genomen. Zijn vrien din heeft zijn auto ingepikt en is gevlucht naar haar pappie en mammie. Balen natuurlijk, dat gedwongen af scheid van het luxe leventje. Daar zit je dan op je verlaten landgoed. Wat rest: een beetje luieren, lekker in het middagzonnetje. Beetje mijmeren over de toekomst. Meer nog dan de tekst vangt de muziek van The Kinks dat lome gevoel van lange warme zomerdagen. Rustig aan, dan breekt het lijntje niet 'in the summertime'. 1 Lr Na zeker twee maanden op volle kracht gewerkt te hebben en vooral de afgelopen weken volop aanwezig te zijn ge weest, lijkt de zon er wel een beetje klaar mee. Als een versleten gloei lamp stopt hij deze vrijdag rond 21.00 uur al met schijnen. De avon den worden korter en de straatlan taarns beginnen vroeger aan hun dienst. Het kan maar één ding bete kenen: de zomer loopt ten einde. Dat zou ANWB-wegenwacht J ef- frey van Hest (31) wel eens een drukke nacht kunnen opleveren. Hij komt uit Roosendaal, maar werkt al vijfjaar bij het ANWB-punt in Ka pelle. Zomers zijn voor hem altijd druk; de Zeeuwse wegen stromen dan vol met dagjesmensen en toeris ten. ,,Vandaag is het officieel de laat ste dag van de vakantie, dus mensen keren terug naar huis." Het was een bewuste keuze van hem om de krant deze vrijdagnacht mee op sleeptouw te nemen. Hij hoopt dat de vertrekkers op verschil lende plekken in de provincie met pech langs de weg komen te staan: ,,Ik wil natuurlijk het liefst laten zien hoe het werk er op de Zeeuwse we gen uitziet." Maar omdat er aan het begin van de dienst geen enkele melding uit Zeeland op het scherm van zijn ta blet in de gele bus verschijnt, wordt Jeffrey zelf op een toeristische route gestuurd. In Oudenbosch, vlakbij Roosendaal, staat iemand met een lekke band. ,,Dan gaan we daar maar eens kijken'', zegt de wegenwacht. Hij checkt het adres, start zijn wagen en zet koers richting West-Brabant. Spijker Onderweg naar de platte band legt hij uit dat vaker voorkomt dat Team Kapelle 's nachts buiten de eigen provincie werkzaam is. ,,De regio Zeeland is overdag gebied 22 en om geving Breda en Tilburg is dan ge bied 24. In de nacht worden die twee samengevoegd", vertelt hij. ,,Onze meeste aandacht gaat uit naar de klussen op de Zeeuwse wegen, maar het kan ook gebeuren dat we ergens anders nodig zijn. 's Nachts is sa menwerken heel belangrijk.'' Eenmaal aangekomen in Ouden bosch wordt Jeffrey met open armen ontvangen. De eigenaar van de lek gereden Audi is maar wat blij dat Team Kapelle Zeeland even achter zich kon laten: ,,Morgenvroeg heb ik hem echt nodig." Jeffrey stelt hem gerust: ,,Komt goed, gaan we voor zorgen." En nog geen tien minuten later heeft hij zijn woorden waarge maakt. Hij vindt een spijker in het rubber, haalt hem eruit, vult het gat en bergt zijn spullen weer op in zijn mobiele werkplek. Terug achter het stuur kijkt J effrey meteen of er al pechvogels in Zeeland zijn. Opnieuw blijft het scherm waar de meldingen op verschijnen leeg. ,,Je ziet het eigenlijk ook al aan de weg'', zegt hij even later. ,,Ik zie maar één auto Zeeland uit rijden. Zelfs in de Je komt soms mensen tegen die het echt even niet meer zien zitten - Jeffrey van Hest vrijdag 28 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft verslaggever Maurits Sep elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Ver slaggever Theo Giele kiest een zomerhit uit. GO 1 'iiö 'SUNNY AFTERNOON' 1 ■u 'Je weet nooit wat er op je pad komt' Daniel Vervelde Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34