s? De boer heeft toekomst Tbs tegen man geëist om maatschappij te beschermen 'Waterputten slaan, mag dat zomaar?' Dikke buik 2 Commentaar Het einde van het boerenbedrijf zoals wij dat kennen. Dat bepleit de Wageningse onderzoeker Evelien de Olde. In een internationaal opvallende visie schetst zij samen met haar collega Imke de Boer het voedselsysteem van 2050. Dat is begrensd door wat natuur en milieu aankunnen, afge schermd van de ongezonde wereldmarkt en gebaseerd op veel nauwere banden tussen boeren en consumenten. Morgen spreekt De Olde in Oostkapelle. Wat kan Zeeland met haar boodschap? De Olde lijkt zich met haar ideeën voor een nieuw voedsel- bedrijf tegen de boeren te keren. Als je nu in Zeeland uien teelt voor Afrika, dan komt haar boodschap dat je je van de wereld markt moet afkeren, hard aan. Het lijkt onuitvoerbaar, als ver- dienmodel veel te vaag. Tot je met de Wageningse weten schapper gaat meedenken. Over een eerlijke prijs waar je jaar na jaar op kunt bouwen. Over een aanpak die je grond verrijkt in plaats van verarmt. Over een rol midden tussen de mensen die je voedt. Dan wordt het interessant. Maar om boeren de steven te laten wenden is meer nodig. Uiteindelijk zal de consument bepalen hoe snel boeren kun nen schakelen. Daarbij zal de bereidheid om meer te betalen voor verstandig geproduceerd voedsel afhangen van het in zicht in hoeveel schade we aanrichten als we doorgaan met wat we nu doen. En hoeveel het ons kan opleveren als we kie zen voor een duurzaam voedselsysteem dat zichzelf versterkt. Dit laatste laten De Olde en De Boer goed zien. Wageningse onderzoekers laten zien wat een gezond voedselsysteem oplevert Die tbs was dan voornamelijk om de maatschappij tegen hem te be schermen. Zijn strafblad is lang met veel vormen van geweld. D. wordt ervan verdacht in de nacht van 28 augustus 2019 een 28- jarige plaatsgenoot te hebben ge stoken. Deze liep daardoor een doorboorde dikke darm op en moest met spoed worden geope reerd. Die nacht kwam D. van een bar- ALMANAK Het was de peuters al een tijdje opgevallen: de buik van juf be gon steeds groter te worden. Na een paar maanden op haar tong te hebben gebeten durfde een van de klasgenootjes het aan om te vragen naar de oorzaak van die zwelling. ,,Ik heb een baby- tje in mijn buik", was het ant- becue en wilde bij een vriend nog wat chillen. In de Margrietenlaan in Vlissingen ontmoette hij enkele andere vrienden van wie één hem nog geld schuldig was. Hij vroeg erom en kreeg als reactie dat-ie moest 'opdonderen'. Binnen de kortste keren ontstond er een vechtpartij. Klappen D. dreigde tevergeefs met een mes. Zijn schuldenaar deelde klappen met een schop uit en de anderen lieten zich ook niet onbetuigd. D. viel op de grond en toen zijn slacht offer bovenop hem lag moet er zijn gestoken. Volgens D. was hij mogelijk in het mes gevallen. woord dat volgens juf heel ver helderend had moeten werken. Toch was dit antwoord voor één van de meisjes niet afdoende. Het riep nieuwe vragen op, want zij had daar zo haar bedenkin gen over. Tenslotte kwam zij met haar vraag: ,,Juf, waarom eet u eigenlijk baby-tjes?'' VLISSINGEN Indië-herdenking in besloten kring Controle op hondenbelasting Leuk hoor, zo'n Fikkie, Wodan, Lady of Rex. Maar er moet ook belas ting worden betaald. In Kapelle gaat daarom bin nenkort de controleur van de hondenbelasting langs de deuren. Vanaf 9 september begint de controle op het houden van honden binnen de gemeente. Die controle gebeurt huis-aan-huis. Hondeneigenaren die nog geen aangifte heb ben gedaan, kunnen dat nu alsnog doen, voordat de controleur langs komt. Dat kan via Mijn sabewa op sabewazeeland.nl. Hiermee kunnen boetes worden voorkomen. MIDDELBURG Domburger vast voor schietpartij RACOON BAND KAN DOOR CORONA Het coronavirus heeft de plannen van Racoon flink in de wielen gereden. ,,Op je kont zitten en niets doen is doodvermoeiend." Racoon maakte be gin dit jaar be kend op de Ne derlandstalige toer te gaan. Een album was toen al bijna klaar. Hoewel vandaag de tweede single verschijnt (De echte vent), heeft het coronavirus alle plannen in de war geschopt. Het was een spannend moment, toen Racoon in ja nuari een Nederlandstalig al bum aankondigde. Als voor bode werd de single Het is al laat toch gelanceerd. ,,Die is gelukkig super ontvangen", zeggen zanger Bart van der Weide en gitarist Dennis Huige. ,,De kritische reacties waren op één hand te tellen." Van der Weide: ,,Klopt, maar zo voelt het voor ons niet. Dat is het verschil tussen theorie en praktijk. In theo rie hebben we onze grootste hit ooit, maar in de praktijk hebben we er geen stuiver van meegekregen. Dat be doel ik niet alleen in financi ële maar vooral in emotio nele zin. Je komt van een su- perkoude kermis thuis. Je hoort wel dat het nummer aanslaat, maar je ziet het zelf niet gebeuren." Huige: ,,Jaren geleden heb ben we meegemaakt hoe Love you more een hit werd. Toen waren we volop aan het spelen en zag je bij de shows de reacties van de mensen. Km Zoetwater is schaars in Zeeland. De Statenfractie van Forum voor De mocratie kijkt daarom bezorgd naar de tendens dat steeds meer boeren putten slaan om grondwater te ge bruiken voor hun beregeningsin- stallaties. Kan dat zomaar? In 2017 waren er nog zestig bere- geningsinstallaties bekend in Zee land, nu zijn dat er waarschijnlijk al meer dan tweehonderd. Statenle den Martin Bos en Eelco van Hoecke willen van het provinciebe stuur weten of het waterschap en andere overheden wel genoeg con troleren hoeveel grondwater er wordt onttrokken. Ze vragen zich af of er in plaats van een meldings plicht voor het slaan van grondwa- terputten niet een vergunnings plicht moet komen. Forum voor Democratie vindt verhoging van de grondwaterheffing logisch, zodat er genoeg geld is voor maatregelen om het waterpeil niet te laten zakken. Grevelingen Beide Statenleden dringen er ook op aan gezuiverd water niet te lozen maar voor de landbouw te gebrui ken. En ze willen weten wat de pro vincie vindt van het idee om het Grevelingenmeer niet zout maar zoet te maken, zoals Adviesgroep Borm Huijgens onlangs opperde. vrijdag 28 augustus 2020 De 28-jarige Vlissinger A. D. zou twee jaar cel en tbs met dwang verpleging opgelegd moeten krijgen, vindt de officier van jus titie in Middelburg. Ad Roos Middelburg De uitspraak is op 10 september. Tip? redactie@pzc.nl De eerste Indië-herden- king in Vlissingen van vorig jaar krijgt zaterdag 5 september een vervolg, maar in kleine kring. De oorlogsgeschiedenis van voormalig Nederlands- Indië wordt in besloten kring herdacht op de Noorderbegraafplaats. Er wordt ook stilgestaan bij de Nederlandse mili tairen die tussen 1945 en 1962 in de toenmalige overzeese rijksdelen Ne derlands Oost-Indië en Nieuw-Guinea om kwa men. De herdenking be gint om 19.30 uur. Film beelden van de herden king worden na afloop geplaatst op de mediaka- nalen van de gemeente. KAPELLE De vrouw die woensdag avond zwaar gewond raakte bij een schietpar tij aan de Burggang in Middelburg, is een 21-ja- rige Middelburgse. De man die gearresteerd werd, is haar 26-jarige vriend uit Domburg. Dat meldt de politie. De poli tie kreeg rond kwart over zes een melding van het incident. De ver dachte stond buiten en is direct aangehouden. Binnen werd de ernstig gewonde vrouw gevon den. Gisteren werd ver der technisch onderzoek gedaan in het huis, en ook in de woning van de verdachte. Die zit vast. 'Ik ben er Rolf Bosboom Goes Het is zelfs jullie grootste hit geworden. a Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30