Kunstwerk Vrouwen roeien de oceaan over Eis 2,5 jaar cel tegen stiefopa voor misbruik 2 OSCAR GARSCHAGEN Column Toeristische liefhebbers van eeuwenoude stadjes rijden ongepolijst Terneuzen voor bij, maar industriële romantici stoppen graag bij de Nieuwe Sluis en een tocht over het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Een eldorado voor de liefhebber van technisch meesterwerk, van speedboot- snelle binnenvaartschepen, duw bakken, slepers en droogdokken met roestige schuiten. Nieuwe Sluis prikkelt de geur van diesel je neus. Overmaatse vracht wagens voeren cement en grind aan voor torenhoge sluismuren- en vloeren, duikers begeleiden de on derwaterstortingen. Werk in uit voering alsof corona en stikstof ge woon niet bestaan. Gents nieuwe voordeur van beton en nautische technologie, krijgt al vorm. Kolossale hijskranen diepen de sluis uit. Grijpers vangen niet al leen modder, maar ook slagtanden van mammoeten die 30.000 jaar geleden hier door de moerassen stampten. Knijp je ogen dicht en je ziet New Panamax-zeeschepen en ultramoderne spitsen met 200 con tainers geschut worden. Van en naar Gent. En over een jaar of tien ook van en naar Parijs als Schelde en Seine met elkaar verbonden zijn via een nieuw, honderd kilometer lang kanaal in Noord-Frankrijk. Waar kan ik boeken? kunstwerk in pure vorm, een ode aan technisch vernuft en dat geldt ook voor de honderden werken aan de Belgische en Franse slagaders van water. Alles om de binnenvaart te versnellen en te verduurzamen. En dat laatste geldt ook voor de vele honderden aanpalende bedrijven. België bijna alle rekeningen van de Nieuwe Sluis (1,2 miljard euro) op. In ruil accepteert Nederland dat deze Zeeuwse economische ader wordt opgeslokt door groeiend Gent. Vanaf de uitkijktoren zie je behalve rauwe industriële schoon heid tot zover het oog reikt dus ook hoe de vervlaamsing van Zeeuws- Vlaanderen in beton wordt gego ten. Nederland accepteert dat deze Zeeuwse economische ader wordt opgeslokt door groeiend Gent DE STELLING Vandaag: Ik heb medelijden met muzikanten Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters OPMERKING OVER ANDERHALVE METER WORDT VAAK NIET GEWAARDEERD I Acht tips over verdachte overval 't Gouddoppertje Aanleg strandjes in haven was nooit serieus idee BRUSSEL Actiegroep valt pulsvissers aan De vier roeisters. Boven Melissa Vooren (l) en Renate de Back- ere. Onder Marieke le Duc (l) en Iris Noordzij. foto Atlantic dutchesses De vier hebben met hun boot de Queen of hearts hun thuisbasis in Kortgene. Ze hebben al veel in Zee land getraind voor de zwaarste roei- wedstrij d ter wereld. Ze vertrekken op 12 december vanaf de Canarische Eilanden en komen begin 2021 aan op het Caribische eiland Antigua. Ze hebben er dan 4800 kilometer op zitten. Renate de Backere, Marieke le Duc, Iris Noordzij en Melissa Voo ren noemen zich Atlantic Dutches ses en vormen één van de 25 teams. Ze zullen de eerste Nederlandse vrouwen ooit zijn die roeiend een oceaan oversteken. Met hun deel name willen ze aandacht vragen voor het vrouwenhart. Het spon sorgeld dat ze ophalen gaat naar on derzoek naar hartfalen bij vrouwen. Zaterdag is de Queen of hearts, een negen meter lange boot, te bewon deren op camping De Paardekreek in Kortgene. De vier roeisters - tus sen de 33 en 53 jaar oud - geven tus sen 14.00 en 18.00 uur uitleg over de race, hun goede doel en de manier waarop ze de uitdaging gaan aan pakken. De K. was niet bij de rechtszaak aan wezig, omdat hij lijdt aan epilepsie, zwakbegaafd is en de spanning van de zitting wel eens verkeerd voor hem zou kunnen uitpakken. Die dag in februari, oma was naar de kaartclub, vertoefde het meisje samen met haar broertje bij De K. Tijdens het tv-kijken betaste hij de borsten van het meisje en nam haar mee naar een andere kamer. Daar drong hij met zijn vingers bij haar naar binnen. Omdat ze dorst had gingen ze samen naar de keuken en daar herhaalde de ontucht zich. Het meisje wist naar buiten te vluchten en werd daar later door oma opge haald. In 2019 deed het meisje pas aan gifte omdat ze destijds de familiere laties niet wilde verstoren. De K. werd aangehouden, zat twee weken vast en beriep zich op zijn zwijg recht. Aan de oma bekende hij 'iets gedaan te hebben'. De oma beriep zich op haar verschoningsrecht. De inmiddels jonge vrouw zei over haar stiefopa in haar slachtofferverkla ring: ,,Ik had geen behoefte om be tast te worden door een bejaarde. Je was een opa, maar je hebt nu een an dere titel: verdachte. Wees daar maar trots op!" Volgens de dochter van De K. was hij seksverslaafd. Officier van justitie Wilfred Suij- kerbuijk eiste dertig maanden cel waarvan tien maanden voorwaarde lijk en het betalen van 5000 euro smartengeld. vrijdag 28 augustus 2020 Op de stalen uitkijktoren bij de Het Portaal van Vlaanderen, Jr De Nieuwe Sluis vind ik een Uit geostrategisch belang hoest Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik overweeg ook in de zorg te gaan werken 678 reacties VEEL TE WCHTBIJ IMt>ERGAAt> MIDDELBURG De politie heeft acht tips gekregen over de man die verdacht wordt van de gewelddadige overval op juwelier 't Gouddop pertje in Middelburg vo rige week vrijdag. Wie meer weet, wordt nog steeds gevraagd contact op te nemen met de poli tie. De juwelier aan de Nieuwe Burg werd vrijdag rond 10.00 uur overval len. Twee mannen wer den met een mes gesto ken en raakten gewond. De dader nam niets mee en ging ervandoor op de fiets. Hij werd het laatst gezien in de buurt van de Zeeuwse Bibliotheek. THOLEN Noch de gemeente Tho- len, noch waterschap Scheldestromen is van plan geweest om bij de aanleg van het keermid- del in de haven aan weerszijden strandjes aan te leggen. Meer dan een particulier proefbal lonnetje is het nooit ge weest. Dat antwoordt de gemeente op vragen van de fractie van ABT. Vol gens wethouder Frank Hommel waren er goede redenen om géén strand jes aan te leggen. ,,We willen niet dat er in de ha vens gezwommen wordt, vanwege van de veilig heid. Daarnaast zou zoiets kosten met zich meebrengen door aanleg, baggeren en onderhoud." De Franse milieuactie groep Bloom dreigt met een nieuwe procedure, als het aantal Neder landse pulskotters niet meteen teruggaat naar vijftien. Na een vorig jaar van kracht geworden verbod mag nog vijf pro cent van de kottervloot tot 1 juli 2021 met een elektrisch vistuig wer ken. Dat zijn vijftien schepen, aldus Bloom, terwijl er nog 22 een ontheffing hebben. Ne derland houdt die vijf procent aan, stelt Brus sel. Niet meer dan vijf tien pulskotters zijn te gelijk op zee. Bloom vindt dit onzin. per Renate de Backere en Marieke le Duc, twee Zeeuwse roeisters, showen morgen in Kortgene de boot waarmee ze in december en januari de Atlantische Oce aan zullen oversteken. Met nog twee Nederlandse vrouwen doen zij mee aan de Talisker Whisky Atlantic Challenge. Roeland van Vliet Kortgene Voor meer informatie kijk op atlanticdutchesses.com. De stiefopa die gisteren voor de rechtbank in Middelburg had moeten verschijnen, lijkt bepaald geen lieve oude man. Want de 73-jarige Middelburger J. de K. wordt ervan verdacht begin 2013 zijn 12-jarige kleindochter seksu eel te hebben misbruikt. Ad Roos Middelburg De uitspraak is op 10 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2