met een griffel voor Zwigtman Zonnepanelen én tegels - Evelien de Olde over boeren en consumenten Willeboordse op valreep naar NK Friesland gaat op kop in de ranglijst van duurzaamste provincies. Zee land volgt op een mooie vierde plaats. Alle Zeeuwse gemeenten scoren bovengemiddeld. Veere staat zelfs tiende in de top van duur zaamste gemeenten in Nederland, die wordt aangevoerd door het Gro ningse Loppersum. Veerse huis houdens zijn drie keer duurzamer bezig dan het gemiddelde Neder landse gezin. In Zeeland sluit Vlis- singen de rij. Hoewel die gemeente net boven het landelijk gemiddelde zit, valt daar volgens Vattenfall nog een behoorlijke inhaalslag te ma ken. Combinatie van data De gisteren gepubliceerde duur zaamheidsindex van Vattenfall is een combinatie van data van Rijks waterstaat, de Rijksdienst voor On dernemend Nederland, het Cen traal Bureau voor de Statistiek en Cobra Groeninzicht. Op basis van het aantal aanvragen voor de inves tering van duurzame energie (ISDE-subsidie), het aantal zonne panelen en de verstening per adres, is berekend hoe goed huishoudens hun best doen om duurzamer te worden. Koploper Met de zonnepanelen gaat het goed. Landelijk gezien heeft 9 procent van de huishoudens die op het dak lig gen. In Zeeland is dat ruim 17 pro- cent. Dat is nog een eind achter Loppersum (33,6 procent), maar wel straatlengtes voor steden als Am sterdam en Rotterdam, die op 2 procent blijven hangen. In Zee land is Borsele koploper. Daar wekt bijna een kwart van de huishou dens zonne-energie op. Met 13,6 en 13,8 procent zitten Terneuzen en Middelburg provinciaal gezien in de achterhoede. Warmtepomp Bij het aanvragen van subsidies voor een warmtepomp, zonneboi ler, pelletkachel of biomassaketel scoren Terneuzen en Middelburg onder het landelijk gemiddelde, maar in deze categorie doet Vlissin- Vattenfall spreekt over Zeeland als een 'versteende provincie'. Ruim 45 procent van de tuinen is bestraat gen het nog slechter. Tegenover het landelijke cijfer van 50,9 aanvragen per 10.000 huishoudens steekt Vlis- singen met 29,5 aanvragen per 10.000 huishoudens schril af. Ove rigens zijn dit wel de oudste data uit de duurzaamheidsindex, namelijk uit 2017. Winst te halen In de Zeeuwse tuinen is de meeste winst te behalen. Vattenfall spreekt van een 'versteende provincie', om dat ruim 45 procent van de tuinen bestraat is. Landelijk is dat net geen 40 procent. Vlissingen komt we derom als slechtste uit de bus. Daar is de helft van de tuinen betegeld. Overigens is dat nog niet zo erg als in Almere, waar in 66,2 procent van de tuinen nauwelijks groen is te vinden. 'Ons voedselsysteem moet op de schop' Atleet uit Middelburg debuteert morgen op de 5000 meter It vrijdag 28 augustus 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Zeeuw is groen, maar niet in de tuin Zeeuwen hebben relatief veel zonnepanelen op het dak liggen en weten aardig wat duurzaam heidssubsidies binnen te henge len, maar hun tuinen zijn nog niet groen genoeg. Al met al staat Zeeland toch in de top vijf van duurzaamste provincies in Ne derland, volgens energiebedrijf Vattenfall. Ernst Jan Rozendaal Middelburg V •- MIDDELBURG ,,Ik ben er superblij mee", zegt de Middelburgse schrijfster Floortje Zwigtman. Met Het geheime boek van Sinterklaas heeft ze een Zilveren Griffel gewonnen, zo werd gisteren bekend. ,,Dat was een hele verrassing. Het is mijn eerste Griffel, dus dat is hartstikke mooi." In de aanloop naar de Kinderboekenweek worden altijd de winnaars van de Zilveren Griffels bekend gemaakt. Dat gebeurt dit jaar via een videoboodschap. Het geheime boek van Sinterklaas, waarvoor Sassafras de Bruyn de illustraties maakte, werd bekroond in de categorie informatief. In het winnende boek schetst Zwigtman voor kinderen en jongeren de ontwikkeling van de Sinter klaas-traditie. ,,Met een zorgvuldig opgebouwde duik in de geschiedenis laat ze zien dat je over Piet maar één ding met zekerheid kunt zeggen: hij verandert", aldus juryvoorzitter Cathy Spierenburg. Floortje Zwigtman (45) won sinds haar debuut in 2001 al diverse prijzen, waaronder de Gouden Uil en de Zilveren Zoen voor Wolfsroedel (2002), de Gouden Uil en de Gouden Zoen voor Schijnbewegingen (2005) en de Zeeuwse Boekenprijs voor Spiegejongen (2010). foto uitgeverij rubinstein ZEELAND 2 en 9 ZEELAND10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29