O De gloriejaren van SBS 6 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Het vertrek van presentatoren, al dan niet vrijwillig, hoeft niet het einde te beteke nen van een succesvol programma. De tv-geschiedenis kent genoeg voorbeelden waar een wisseling van de wacht zich vrij geruisloos voltrekt. Denk aan Tussen Kunst en Kitsch, Heel Hol land Bakt, Eigen Huis en Tuin of recent nog aan Weet ik veel?! Woensdagavond was het de grote vraag of dat ook gold voor Paleis voor een Prikkie. De kring- loopwinkelmetamorfoseshow is een van de wei nige hits van SBS, met een grote fanbase, die zelfs trouw voor de herhalingen gaat zitten. Dus toen Rogier en Frank boos de deur van nummer 6 ach ter zich dichttrokken en met gierende banden naar de buren op 4 reden, was de beslissing op het hoofdkwartier van SBS snel genomen: er moest een nieuw stylistenduo komen. Dat zijn Peer en Brian geworden. Of Brian en Peer, dat kan ook. Toen ze werden voorgesteld was ik namelijk nogal afgeleid door de overhemden van Peer, waarvan kleur en print een regelrechte aanslag zijn op het netvlies. Tijdelijk verblind was ik er even van overtuigd dat ik de naam van Brian verkeerd had verstaan, want ik hoorde toch echt Roy Donders over worstenbroodjes praten. Maar toen ik weer iets meer dan enkel contouren kon onderscheiden, zag ik dat we hier te maken heb ben met een kloon. Niet alleen van de Tilburgse ambassadeur van de harde krul en het huispak, maar ook één van Geer en Goor. Deze Brian liep de hele uitzending te puffen hoe zwaar het was, hoe warm hij het had en hoezeer hij verlangde naar een wit wijntje. Ik heb regelmatig medelijden met alle jonge jon gens in Nederland die nog aan het uitvogelen zijn hoe het zit met hun geaardheid. Je zal maar den ken dat je homo bent en voor rolmodellen afhan kelijk zijn van tv. Alle homo's die je daar tegen komt zijn van die overdreven hysterische types in glitterjasjes of die praten over strandmake-up ach ter de desk van Boulevard. Een gewone huis- tuin en keukenhomo moet je met een lampje zoeken. Lampjes zoeken deden Peer en Brian ook. Ze wekten de indruk voor het eerst in een kringloop winkel te zijn en maakten van de gelegenheid gebruik om meteen ook een stel afzichtelijke kan delaars voor hun eigen huis aan te schaffen. ,,Meid, zó leuk.'' Kortom, het was nogal veel Peer en Brian. Hinderlijk veel Peer en Brian. Ik was verbaasd toen er aan het einde van de aflevering een man en vrouw met baby in de armen de opgeknapte woonkamer instapten. Dat bleken de deelnemers te zijn. Een programmatitel laat zich prima recyclen, maar authenticiteit niet. Dat is ook niet te koop. Zelfs niet in de kringloopwinkel. Quote van de dag Operaster Meijer dood Tour op YouTube SBS 6 bestaat vandaag 25 jaar. Lef, rancune en geluk waren de ingrediënten van het succes van de zender. Een terugblik op de glorietijd met pionier Fons van Westerloo en opvolger Tina Nijkamp. ,,De gevleugelde term 'campingzender' vond ik nooit een probleem.'' et is januari 1998 als Fons van Westerloo op de luchtha ven van Lon den wordt ge beld door Bart in 't Hout, zijn programma directeur. ,,Hij zei: 'Er staat een Nederlander in de halve finale van het WK darts. Dat moeten we kopen'. Ik zei: 'We gaan toch geen pijltjes gooien? Je bent niet goed bij je hoofd'.'' Van Westerloo is oprichter en directeur van SBS 6, de zender die dan tweeënhalf jaar in de lucht is. Na de 'nee' blijft In 't Hout bellen en zeggen dat Van Westerloo 'gek geworden is'. ,,Dus riep ik maar: 'Als jij erin gelooft, stel dan maar een con- tractje op met de Britse BBC'. Dat kostte drie stuivers, weet ik nog: 25.000 euro voor drie jaar. Nou, dat had Bart goed gezien.'' Raymond van Barneveld won het WK, en een jaar later nog eens. Darts werd booming. ,,Had ik met mijn grote mond natuurlijk gezegd dat het zo goedkoop was. Moesten we drie jaar later 250.000 euro betalen!'' Lef en geluk zijn de pijlers onder het succes van SBS 6, dat begon in het voorjaar van 1995. ,,We begonnen in een afgeblad derd studiootje in Artis. Vier heren, twee vrouwen en een telefoon. Alleen de VPRO maakte gebruik van die studio met een muziekprogramma. Als we een sollicitant kregen, maar er werd op dat moment een piano gestemd, moesten we naar buiten. Zaten we bij de oli fanten.'' Achter SBS 6 zit mediabedrijf Scandinavian Broadcasting Sys tem (SBS), dat door Amerikaans geld wordt ondersteund, met televisiegigant ABC en Para mount Pictures als aandeelhou ders. ,,In Nederland geloofde niemand in ons, maar het lukte. Ons geheim? We wilden vooral anders zijn dan anderen.'' In de zomer van 1995 was een zendmachtiging verkrijgen geen sinecure. ,,Destijds had je zo'n 120 kabelbedrijven. Ik ben ze allemaal afgegaan met de vraag om ons erop te zetten'', zegt Van Westerloo. Met de De ene weervrouw die zich aanbood was nog mooier dan de andere contracten moest hij naar het ministerie van OCW om een zendmachtiging te krijgen. ,,We moesten opschieten, want we werden getipt dat staatssecreta ris Aad Nuis het uitgeven van zendmachtigingen ging over dragen aan het Commissariaat voor de Media. En dMr zouden ze écht gaan tellen.'' Illegaal 'Zorg dat alle contracten, gete kend of niet, bij mij komen', zei een ambtenaar die ons wel wilde helpen. We hebben een hele stapel contracten opge stuurd. De getekende boven en onder, de niet getekende daar tussenin. Een paar dagen later hadden we die zendmachtiging. Eigenlijk illegaal verkregen dus. De aandeelhouders, konden het niet geloven. 'Wie hebben jullie omgekocht?!' We begonnen als cowboys.'' Anders dan anders was Hart van Nederland. Van Westerloo: ,,We konden niet tippen aan de journaals van de NOS en RTL. Dus trokken we de provincie in. Nieuws uit je achtertuin. Met een ander soort weerbericht. De ene weervrouw die zich aan bood was nog mooier dan de andere. Toen kwam er een tapeje binnen van een zekere Piet Paulusma. Was niet te ver staan, maar wel een character. Die zaaltjes zijn de hart en ziel van de muziek Recyclen vrijdag 28 augustus 2020 PC KLASSIEK Operazangeres Cora Canne Meijer is op 91-jarige leeftijd overleden. De mezzosopraan debuteerde in 1950 bij de Ne derlandse Opera in La Tra- viata. Ze was ook verbonden aan de opera van Zürich en gaf zangles. SPORT Erik Dijkstra en Frank Evenblij maken vanaf vandaag op YouTube een programma over de Tour de France. In Bureau Sport in Koers praten de twee met oud- toprenners over de belangrijkste ronde van het jaar. ■u 'We waren cowboys, en anders dan anderen' Dennis Jansen en Gudo Tienhooven 44 Fons van Westerloo - Elton John op BBC Radio. Hij hoopt dat juist de kleine concertzalen de corona crisis doorstaan. Vergadering met Fons van Westerloo (2e van rechts) en Bart in 't Hout (rechts). SBS 6 scoorde met het WK Darts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24