Wil de ware Bauke Mollema nu opstaan? Jumbo-Visma is topkandidaat om deze bijzondere Tour de France 20 Na jaren werk is het dan eindelijk zover: Jumbo-Visma staat aan de start van de Tour de France met dé topfavoriet De ploeg is klaar voor zijn nieuwe status, maar het is evengoed wennen. Quintana mist een knecht Olav Kooij prof bij Jumbo Verslaggever Igor Tominec van RTV Slovenija kan het niet laten. De pak 'm beet veertig j ournalisten uit alle windstreken die zich in het auditorium van Palais des Congrès Acropolis in Nice hebben verza meld, is opgedragen hun vragen in het Engels te stellen. Zoals iedereen van Jumbo-Visma ook met klem is verzocht in het Engels te antwoor den. Maar Tominec doet het toch in het Sloveens. Primoz Roglic, de grote Tourfavoriet, antwoordt als vanzelf in zijn moedertaal. Zoals ook Tom Dumoulin en sportief di recteur Merijn Zeeman in het Ne derlands worden bevraagd én ant woord geven. ,,Het is ook nieuw dat zoveel internationale journalisten ons verhaal willen horen'', veront schuldigt Zeeman zich daarna snel bij de organisatie. Alles is anders in deze corona Tour. De persconferenties via een videoverbinding met het renners- hotel - tien kilometer verderop ten westen van Nice, publiek dat wel kom is bij start noch finish, de alomtegenwoordige geest van het coronavirus die overal rondwaart. Maar sportief gezien zit het hem toch vooral in de nieuwe status van Jumbo-Visma, als de nummer 1- ploeg. Zeeman geniet ervan, is er trots op en draagt dat ook uit. Wereldklasse Dit is waar zijn ploeg al zo lang naar toe heeft gewerkt. Stukje bij beetje van Blanco in 2013, naar Belkin en van LottoNL naar Jumbo-Visma. Van een team waar iedereen zich van afkeerde, tot een ploeg die bol staat van renners van wereldklasse en die nu als voornaamste doel heeft om de grootste wielerwed strijd ter wereld te winnen. Een jaar terug in Parijs, na de derde plek van Steven Kruijswijk (de kopman die dit jaar na een val op het laatste moment moest afha ken) zei Zeeman al onomwonden dat het volgende doel Tourwinst Jumbo- zou zijn. ,,Dan willen we met Ineos Visma, dé de strijd aangaan om het geel.'' nummer 1- Het moment is daar. De komende ploeg deze drie weken zal moeten blijken of Tour. foto afp Jumbo-Visma bij machte is het re gime van Ineos - de ploeg die met drie verschillende renners de laat ste vijf edities van de Tour won - omver te stoten. Of het ook tegen de druk bestand is die bij het verove ren en verdedigen van een gele trui komt kijken. Zeeman: ,,Het is voor het eerst dat we in de Tour in de si tuatie zitten dat we tot de favorie ten worden gerekend die de Tour kunnen winnen. Het is vooral heel erg mooi dat we op dit punt zijn aangekomen en dat er zo naar ons gekeken wordt. Dat we zo'n sterk team hebben gebouwd. Voor ons als team en coaches is het een uit daging daar een antwoord op te hebben, daar op voorbereid te zijn, hoe daar mee om te gaan en hoe we de wedstrijd aan gaan pakken.'' De afgelopen maanden, toen co rona de sport lamlegde en er vooral trainingskampen werden belegd, heeft de leiding van Jumbo-Visma uitvoerig met de renners gesproken over de veranderde status. Zeeman: ,,Het is niet dat we na de Dauphiné op dit punt zijn aangekomen. We hebben hier maanden aan voorbe reiding in zitten. We hebben tegen standers geanalyseerd, eigen tactie ken besproken, voorbereidingen besproken. Wij zijn er klaar voor en weten wat ons te doen staat.'' De status van Tourfavoriet is nieuw, maar kopmannen Roglic en Dumoulin weten hoe je een grote ronde (Vuelta en Giro) moet win nen. Hoe het voelt om wekenlang in het centrum van de aandacht te staan en hoe ze zich moeten wape- Bauke Mollema (33) eindigde in de Tour al drie keer in de top 10, zag in 2016 een podi umplek in rook opgaan door een val en won het jaar erop met een solo de etappe naar Le Puy-en-Velay. Kortom: hij kan veel. Maar wat gaat hij doen in zijn tiende Tour? Het Alaphilippe-scenario, zeg maar. De Fransman pakte vo rig jaar op dag 3 de gele trui en stond die pas in de laatste week weer af. Met veel berg ritten in de eerste week zou ook Mollema op jacht kunnen gaan naar het geel. ,,Ik zou er graag voor tekenen, maar Ala- philippe is explosiever en kan met een demarrage makkelij ker het verschil maken. De eerste dagen liggen mij en de bergen van de tweede rit rond Nice ken ik heel goed, dus wellicht kan ik wel wat probe ren.'' Maar hij is ook realist. ,,Iedereen, ook de klasse mentsrenners, is gebrand zich te meten. Het zal meteen volle bak gaan. Ik verwacht gelijk serieuze verschillen en mis schien dat renners hun klasse mentskansen al verspelen.'' Geen geel dus, maar de 'bol len' dan? ,,Bij de bergtrui heb ik een goed gevoel, maar je moet er meteen voor gaan, an ders sta je flink achter. Ik ben het niet van plan. Als ik na vijf dagen op veel minuten sta, kan het plan B zijn, maar daar ga ik niet van uit." Zijn solo van ruim 30 kilome ter naar Le Puy-en Velay in de Tour van 2016 was om in te lijsten. Mollema weet wat (mooi) winnen is. Een Vuelta- rit in 2013, Clasica San Sebas tian in 2016 en vorig jaar de Ronde van Lombardije. Mol- lema over etappewinst deze Tour: ,,Dat kan door een aan val in de finale, als het peloton al relatief klein is, misschien wel in etappe 2 of 4. Of ik voor de ontsnapping ga, is afhanke lijk van mijn klassement.'' ,,Dat is toch hoe ik me weer hoop te laten zien. Conditio neel ben ik in orde. In de eer ste week moet ik kijken waar ik echt sta, maar ik denk lang mee te kunnen.'' vrijdag 28 augustus 2020 WIELRENNEN Kort voor de Tour haakt een helper van Nairo Quintana af. Fransman Maxime Bouet (foto) moest zich vanwege een knieblessure afmelden voor de etap pekoers die morgen in Nice begint. Bouet wordt in de ploeg van Arkéa Samsic ver vangen door Kévin Leda- nois. WIELRENNEN Jumbo-Visma ruimt voor volgend jaar een plek in de profploeg in voor de ta lentvolle Olav Kooij (18, foto). De ren ner tekent tot en met 2023 bij de World Tour- ploeg. Kooij stapt halverwege volgend jaar over van de opleidings- ploeg van Jumbo-Visma naar de prof- ploeg. Moment is daar voor dé favoriet Daan Hakkenberg Nice Ritwinnaar, klimmer en klas sementsman: Bauke Mol- lema kan alles. Vier scena rio's voor zijn tiende Tour de France. Daan Hakkenberg Nice 1. Vroeg in het geel 2. Bergtrui 3. Etappewinst Bauke Mollema. foto bsr 4. Klassement O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20