Lage rente blijft probleem, ook in nieuw pensioenstelsel II ECONOMIE 19 meer mensen online winkelen Rechtszaak tegen PostNL Sprinter staat in Hellevoetsluis bijna nooit in de weg tijdens een stop. ,,Ik heb mazzel dat ik niet in Rotterdam-Zuid rondrijd met al die smalle en drukke straten.'' Tip van Leon: zorg dat je bel het doet. Of dat er überhaupt een bel aanwezig is. Deze ochtend staan we voor een huis met een gesloten hek. Geen bel te zien. Een paar keer claxonneren helpt, de vrouw des huizes komt naar buiten en neemt haar bol.com-doos enthou siast aan. Nette score Nóg een tip om het leven van de pakketbezorger een stuk makkelij ker te maken. ,,Je krijgt een mel ding wanneer het pakket wordt bezorgd. Mocht je dan toch niet thuis zijn, dan kun je de tijd de avond vooraf nog veranderen of een melding doen dat het naar het afhaalpunt kan worden gebracht. Dus check je status, dat scheelt ons een hoop werk.'' Om 16.15 uur zijn alle 133 adres sen afgewerkt en keert Leon terug naar het PostNL-depot in Ridder kerk. In de bus liggen acht pakket ten die niet konden worden bezorgd. ,,Een nette score als je bedenkt dat we met 217 stuks zijn vertrokken.'' Dat blijkt uit een studie naar de gevolgen van een langdurig lage rente van pensioendenktank Net- spar en het Centraal Planbureau. Uit de studie blijkt dat een lage rente tot lagere rendementen op beleggingen leidt. Ouderen merken daar niet zoveel van. Zij hebben het grootste deel van hun pensioen vermogen immers al gespaard. Maar voor jongeren betekent het dat hun pensioenpremie minder op gaat leveren dan gehoopt. ten over te stappen op een nieuw pensioenstelsel. Dat nieuwe stelsel zou pensioenen juist minder afhankelijk moeten maken van de rente. Maar ook in het nieuwe stel sel blijft de hoogte van het pen sioen dus deels afhankelijk van de rente. De onderzoekers verwachten dat de rente voorlopig laag blijft, dus het probleem gaat niet snel vanzelf over. Dat betekent dat pensioen fondsen voor vervelende keuzes komen te staan. Ze moeten de pre mie verhogen om het voorgespie gelde pensioen te halen of de pen- sioenfondsen moeten melden dat het pensioen minder hoog zal wor den dan gehoopt. Extra sparen Een hogere premie is niet waar schijnlijk, de premies zijn nu al erg hoog. Een lager pensioen is ook geen aantrekkelijk vooruitzicht, maar deelnemers in een pensioen fonds kunnen daar nog wel iets aan doen. Ze kunnen zelf extra sparen of langer doorwerken in ruil voor een hoger pensioen. En ze kunnen via scholing en opleidingen betere banen krijgen met meer salaris. De onderzoekers hebben ook geke ken of er alternatieven zijn voor de huidige oudedagsvoorzieningen. Een van de mogelijkheden zou een aanvullend pensioen kunnen zijn dat betaald wordt uit premies die werkenden opbrengen. Dit sys teem geldt nu ook al voor de AOW. Vooralsnog is het echter verstan diger om niets te doen, stellen de onderzoekers. Het is beter af te wachten hoe het nieuwe pensioen stelsel in de praktijk gaat werken. Als blijkt dat het tot te lage pensioe nen leidt, kan altijd nog worden ingegrepen. dagelijks meer dan 40.000 pakket ten verwerkt, door een storing loop je zo een achterstand van een paar duizend stuks op.'' Op zijn scanner bekijkt hij de adressenlijst. Na wat gehussel met een paar adressen (,,Ik maak er een logischer volgorde van'') spuugt de lopende band de dozen en plastic zakken uit die in zijn bus moeten. „Ik rijd elke dag dezelfde route in Hellevoetsluis. Het duingebied, recreatieparken, de villawijk, het centrum. Ik ken elke straat en heb geen navigatie nodig." Na het secuur inladen van de bus gaan we op pad richting Hellevoetsluis. Een ritje van zeker twintig minu ten, voor Leon een goed moment om zijn thermoskan met koffie te openen en zich schrap te zetten voor weer een drukke dag. De meeste mensen zijn thuis. Of er hangt een briefje op de deur met een mededeling waar Leon het pakketje kan neerleg gen. „Zeker sinds corona ben ik wat huiverig geworden om de pakketjes bij de buren af te geven. En in een drukke woonwijk laat ik een doos niet graag onbeheerd achter, dan schrijf ik liever een briefje dat de mensen hun pakket bij het afhaalcentrum in de buurt kunnen ophalen." Zijn Mercedes PostNL geen windeieren gelegd: de omzet steeg in het tweede kwartaal met bijna 16 procent en de winst met 52 procent. De omzet bij de pakkettendienst nam toe met 28 procent tot 516 miljoen euro. Leon heeft nog niets ge merkt van deze financiële mee wind. ,,Het zou mooi zijn als we wat extra's zouden krijgen. De winst is flink gegroeid, hopelijk zien ook wij dat terug in de vorm van een beloning." Vrij gevoel De extra stops zorgen niet voor veel stress bij de blonde bezorger. „Nee hoor, ik blijf dit lachend doen. Het geeft een vrij gevoel om elke dag met m'n bus op pad te zijn. Ja, de scanner geeft precies aan in welk tijdvak ik bij welk adres moet zijn, maar dat is alleen maar handig. Die deadlines haal ik ook wel, die zijn best redelijk." Om 07.30 uur begint Leons werkdag, in het depot in Ridder kerk. Daar staat zijn bus gepar keerd, die hij vervolgens 'aan- dokt' aan de lopende band. Deze woensdagochtend heeft hij net wat meer pakketten te bezorgen door een storing die het depot dinsdagavond heeft geraakt. „In Ridderkerk worden Sinds corona ben ik huiverig geworden pakketjes bij de buren af te geven - Leon du Pree vrijdag 28 augustus 2020 A Leon du Pree, pakketbezorger bij ■jj PostNL, haalt de pakketjes op in Ridderkerk en be ll zorgt ze in Helle- voetsluis. FOTO'S ARE KIEVIT DUIVEN De meeste pakketbe zorgers van PostNL werken voor een onderaannemer. Die krijgt betaald per succesvolle bezorging. Dat tarief daalt, dus moeten er steeds meer pakketten worden bezorgd om rendabel te zijn. De onder aannemers slepen PostNL daarom dit najaar voor de rechter. PostNL geeft aan dat de omzet per uur voor de on deraannemer juist stijgt, aan gezien er nu meer pakketten in minder tijd worden bezorgd. Als het gaat om een extra ver goeding voor het personeel laat een PostNL-woordvoer- ster weten dat in de arbeids voorwaarden een resultaat- afhankelijke uitkering van maximaal 2 procent zit. ,,Die wordt vastgesteld op basis van klanttevredenheid en financiële resultaten. In de eerste helft van 2020 hebben we beter gepresteerd dan verwacht, we hopen dat vast te kunnen houden.'' De lage rente pakt blijvend nadelig uit voor de pensioenen, ook als de nieuwe pensioenplan nen over een paar jaar van kracht worden. Vooral jongeren zullen dat voelen. Peet Vogels Tilburg De uitkomst van de studie is een tegenvaller. Eerder dit jaar is beslo t Pensioenfondsen voor lastige keuze: hogere premies of lagere pensioenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19