'Consumenten maken zich zorgen' 18 Pakketbezorgers hebben het extra druk nu Sinds corona lopen ze zich de benen uit het lijf, onze pakketbezorgers. De drukte is te vergelijken met Kerstmis of Sinterklaas. We rijden mee met Leon du Pree, pakketbezorger bij PostNL. ,,Het is behoorlijk bikkelen.'' 1^ :AUU$SEMEN1S| Kort Aantal faillissementen ligt lager dan een jaar geleden De coronacrisis heeft -geheel tegen de ver wachtingen in - nog niet geleid tot een opvallende piek in het aantal faillissemen ten. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ligt het aantal bankroeten in Nederland zelfs nog altijd lager dan een jaar geleden. Mogelijk spelen de steunmaat regelen van de overheid hierbij een rol, maar daar laat het statistiekbureau zich niet over uit. In de eerste 34 weken van 2020 zijn in totaal 2320 bedrijven en instellingen failliet verklaard. Dat zijn er 138 minder dan in dezelfde periode van 2019. Miljardenverlies voor Rolls- Royce door coronacrisis Het Britse Rolls-Royce, maker van straal motoren, heeft een miljardenverlies geleden als gevolg van de coronacrisis. Vanwege de virusuitbraak annuleerden luchtvaartmaat schappijen hun orders voor nieuwe vlieg tuigen en ook was er minder vraag naar nieuwe onderdelen voor motoren. Het ver lies liep in de eerste zes maanden op tot meer dan 5,4 miljard pond. Dit is omgere kend zo'n 6 miljard euro. De onderliggende omzet zakte met meer dan een kwart tot 5,6 miljard pond. Rolls-Royce zou onderde len willen verkopen. Topman Warren East zegt dat er tot nu toe al een streep is gezet door 4000 arbeidsplaatsen. Holland Casino duikt in de rode cijfers door sluiting Holland Casino is door de gedwongen slui tingen voor tientallen miljoenen euro's in de rode cijfers gedoken. Tussen 13 maart en 1 juli waren alle vestigingen dicht door het coronavirus en daardoor liep de omzet in de eerste helft van het jaar met bijna 60 procent terug. ,,Door de sluiting zaten onze bijna vierduizend medewerkers opeens thuis en viel onze omzet, zo'n 60 miljoen euro per maand, volledig weg'', zegt topman Erwin van Lambaart. GrandVision Unilever Aegon OCI Leon du Pree heeft een ijzersterke conditie. Dat komt vooral door zijn grote hobby wielrennen, maar met zijn baan als pakketbezorger bij PostNL komt hij ook moeiteloos aan zijn dagelijkse portie bewe ging. Op één dag loopt de inwoner van Hellevoetsluis een kleine 10 ki lometer van bus naar bezorgadres en weer terug. De laatste zes maan den zijn daar door de enorme stij ging van het aantal pakketten heel wat kilometers bijgekomen. Voor de goedlachse Leon (58) geen pro bleem, hoewel hij het op prijs zou stellen als zijn werkgever wat extra waardering voor de pakketbezor gers zou tonen. ,,Het is nog steeds behoorlijk bikkelen, daar mag best iets tegenover staan.'' Leon is trouw aan zijn baas, vol gend jaar tikt hij een dienstver band van veertig jaar aan. Sinds drie jaar werkt hij bij de pakket dienst van PostNL, daarvoor was hij postbode. Eerst op de fiets, daarna met de auto door de polder. „Eigenlijk had ik weinig trek in een overstap naar de pakketten. Maar bij postbezorging zat er weer een reorganisatie aan te komen, dus uiteindelijk hapte ik toe. Geen moment spijt van gehad. Groot verschil met vroeger is dat ik nu veel meer contact heb met de klan ten. Regelmatig vragen ze of ik een bakkie koffie wil. Helaas lukt dat niet altijd, maar af en toe mMk ik er gewoon tijd voor. Ook tijdens deze hectische coronaperiode.'' Tondeuses Leon zag het aantal pakketjes dat mensen online bestellen de afgelo pen drie jaar al stijgen, maar door de coronacrisis is er geen houden meer aan. „Jongeren bestelden sowieso al bijna alles online, maar de oudere generaties zijn nu ook massaal over.'' In het begin van de crisis waren het vooral tondeuses, fitnessattributen en tuinmeubilair die voorbijkwamen. ,,De laatste weken heb ik vooral opblaasbare zwembaden, airco's en ventilatoren aan huis gebracht. Die dingen waren niet aan te slepen.'' Tijdens deze stormachtige woensdag heeft Du Pree 133 'stops' op zijn handterminal staan, met 217 pakketten. Maar er zijn ook dagen dat hij 150 adressen aandoet. ,,Mijn vracht weegt bij elkaar 300 kilo, dus ik kan weer spierbal len kweken. Het maximum aantal kilogram per pakket is 31,5. Geluk kig komt dat niet vaak voor, tenzij het diervoer weer in de aanbieding is. En die mobiele airco's zijn ook niet bepaald licht.'' Vóór maart lag het aantal stops op gemiddeld 115 per dienst. Door de stijging heeft de bezorger al heel wat meer uren gedraaid. De groei van het aantal pakketten heeft HILVERSUM Het economisch herstel verloopt in ons land min der voorspoedig dan gehoopt. Dat zegt hoofdeconoom Sandra Phlippen van ABN Amro. Ster ker, de economie zakt zelfs een beetje terug, liet ze zich gisteren ontvallen op de radio. ,,Dat is onverwacht.'' Phlippen denkt dat consumen ten zich zorgen maken over het oplaaien van de coronapande- mie. ,,We zien dat mensen voor- zichtiger zijn en sinds augustus minder geld uitgeven'', aldus Phlippen. ,,Wat de economie schaadt, zijn de zorgen die con sumenten hebben of ze wel vei lig in de winkelstraat hun bood schappen kunnen doen.'' Volgens haar volgt er bij een grote crisis altijd een tweede dip, doordat de werkloosheid oploopt en bedrijven na een tijdje omval len. ,,Maar we hadden niet verwacht dat het herstel van de economie nu al zou stranden.'' Phlippen zegt begrip te hebben voor het kabinet, dat werkt aan de versobering van het steun- pakket, dat wel langer zou lopen dan het vorige, namelijk tot hal verwege volgend jaar. ,,Het sig naal van het kabinet is bedoeld om mensen in beweging te krij gen op de arbeidsmarkt en niet te blijven zitten in een sector waar geen werk meer is'', analy seert Phlippen. ass-hfo vrijdag 28 augustus 2020 SORTEREN STEUNMAATREGELEN EFFECT? STREEP DOOR 4000 ARBEIDSPLAATSEN OMZET LOOPT MET 60 PROCENT TERUG Het moeder bedrijf van Pearle boerde goed in de Mid- Kap. De levensmidde lenproducent was de grootste stijger in de AEX. De verzekeraar sloot de rij bij de hoofdfondsen. Door lagere prij zen daalde de omzet van de Egyptische kunstmestprodu- cent. a> E o GO Sanne Schelfaut Hellevoetsluis Een extra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18