Populariteit speed pedelec groeit supersnel: kwart meer verkopen O g-Fiss: NIEUWS 17 uitgekookt.nl of vrijdag 28 augustus 2020 CORONA OP HERHALING Vier Nederlanders zijn voor een tweede keer positief getest op het coronavirus. Dat roept vragen op over onze weerstand tegen het virus. Experts zien echter weinig reden tot zorg: ,,Dit zien we bij andere virussen ook.'' Sander van Mersbergen Tilburg Wat is er aan de hand? Vier mensen zijn voor een tweede keer po sitief getest op het coronavirus. Bij de tweede positieve test betrof het een iets an dere variant van het coronavirus dan bij de eerste, waardoor er dus inderdaad van een herbesmetting wordt gesproken. Het gaat volgens een woordvoerder van het RIVM in alle gevallen om 'oudere personen'. Verdere details kan hij niet geven. Navraag leert dat twee gevallen in Tilburg geconstateerd zijn. Dat gebeurde al in het voorjaar. In het eerste geval ging het om een man van in de 60, in het tweede geval om iemand van rond de 80. Bij de tachtiger zat er om en nabij een maand tussen de twee besmettingen, vertelt arts-microbioloog Jean-Luc Murk van het Elisabeth-Tweeste- den Ziekenhuis in Tilburg. De eerste keer lag hij voor een andere be handeling in het ziekenhuis, de tweede keer had hij milde coronaklachten maar was de aanleiding voor de ziekenhuisopname op nieuw een ander euvel. De zestiger be landde twee keer kort achter elkaar met co ronaklachten in het ziekenhuis. Bij de eerste test werd hij op een ander type Covid-19 po sitief bevonden dan bij de tweede. Een coronatestbus op het campusterrein Woudestein in Rotterdam. foto robin utrecht Een derde geval werd eerder deze week al bevestigd door viroloog Marion Koopmans, maar meer details daarover maakte zij niet bekend. Waar het vierde geval zich heeft voorgedaan is onduidelijk. Het gaat in ieder geval niet om de mevrouw uit het Gelderse Wapenveld die bijna drie weken geleden overleed nadat zij voor de tweede keer posi tief was getest op het coronavirus. Een woordvoerder van GGD Noordoost-Gelder land meldt dat nader RIVM-onderzoek uit wijst dat het bij haar gaat om een oude be smetting die nogmaals is aangetoond, en dus nog in haar lichaam zat. Herbesmettingen, die waren er toch niet? Nee, er waren wel vermoedens, maar tot deze week kwamen er geen officiële geval len naar buiten. Het begon met een 33-jarige man uit Hongkong, die met een tussentijd van vier maanden twee keer positief werd getest. Hij had overigens nergens last van. In zijn spoor komen nu ook de Neder- landse gevallen naar buiten, en ook België heeft inmiddels een eerste voorbeeld wereld kundig gemaakt. Daar gaat het over een vrouw uit Leuven, die de tweede keer lichte klachten had bij haar besmetting, drie maan den na de eerste. Dat er meer gevallen zullen volgen, is geen gewaagde voorspelling. Niet ongewoon dat mensen in een risicogroep een tweede keer besmet raken - Ger Rijkers, immunoloog Wat zegt het, dat mensen voor de tweede keer besmet kunnen raken? Precies dat: dat je na een eerste besmetting dus opnieuw het virus kunt oplopen. Om de exacte implicaties daarvan te kunnen wegen, moeten er wereldwijd meer voor beelden komen én onderzocht worden. Is er reden tot zorg? Voorlopig maken experts zich nog weinig zorgen. Koopmans zegt dat het in de lijn der verwachtingen lag, deze voorbeelden ma ken haar daarom 'niet zenuwachtig'. Ook Murk noemt het 'absoluut niet schrikba rend'. De twee voorbeelden die hij nu in zijn praktijk voorbij ziet komen, kwam hij min of meer toevallig op het spoor, en niet omdat de coronaklachten ontzettend hevig waren. ,,Van andere luchtwegaandoenin gen is bekend dat je er meerdere malen mee besmet kunt raken. Neem het RS-virus. Kinderen worden daar vaak mee besmet. Toch kun je het als je ouder wordt weer krijgen.'' Immunoloog Ger Rijkers van University College Roosevelt is ook niet ongerust. ,,Het is niet ongewoon dat mensen in een risico groep een tweede keer in aanraking komen met een virus, als het zo rondgaat. Het zou pas zorgwekkend zijn als de tweede be smetting gepaard ging met heel heftige klachten. Maar voor zover ik weet was dat hier niet het geval.'' Rijkers stelt dat het een misvatting is om te denken dat het immuunsysteem alleen goed werkt als er na een eerste besmetting nooit meer een tweede wordt vastgesteld. ,,Het gaat erom dat het immuunsysteem het lichaam gaat verdedigen als het weer met het virus in aanraking komt. Stel dat we heel Nederland nu zouden gaan testen op andere verkoudheidsvirussen, dan zouden ook heel veel mensen positief testen. Ook mensen die helemaal geen klachten heb ben. Zij dragen wel een beetje virus bij zich, maar worden beschermd door hun im muunsysteem.'' De populariteit van speed pe- delecs groeit hard. Begin april telde ons land ruim 21.000 van dit soort snelle elektrische fiet sen. Dat zijn er bijna een kwart meer dan een jaar eerder, toen er zo'n 17.000 geregistreerd stonden. Dat blijkt uit cijfers van de RDW. Sanne Schelfaut Arnhem Wat verklaart het succes van de speed pedelec? Jasper Keultjes van fietswinkel Snelbander en speed- pedelecs.com uit Arnhem hoeft er niet lang over na te denken. ,,Twee keer trappen en je rijdt 45 kilome ter per uur. De kracht van dit voer tuig is ongekend en niet te verge lijken met een standaard e-bike'', aldus Keultjes. Volgens hem gaan de rappe fietsen al een paar jaar als zoete broodjes over de toonbank. ,,En sinds corona zijn ze helemaal populair. Veel mensen zijn klaar met de auto en ook met het open baar vervoer. Ze willen lekker sportief op de fiets naar het werk. Snelle e-bikes worden gezien als bromfietsen. foto pim ras Vooral voor langere afstanden is een speed pedelec ideaal.'' Door de hoge snelheid van maximaal 45 kilometer per uur, is het dragen van een helm verplicht en gelden voor de speed pedelec dezelfde verkeersregels als voor bromfietsen. Keultjes: ,,De meeste ongelukken gebeuren binnen drie maanden na aankoop. Gebruikers moeten wennen aan de kracht en snelheid, want je kunt de rij-erva- ring onmogelijk met een normale fiets vergelijken. Niet iedereen is dan ook geschikt voor dit voertuig, daar moeten we eerlijk in zijn.'' Kunnen ze wel of niet op het (snel)fietspad? Sinds 1 juli 2017 is het voertuig officieel een brom fiets en mag je er niet meer mee op het fietspad. De meeste speed pe- delecs rijden binnen de bebouwde kom zo'n 30 tot 35 km per uur. Op de rijbaan voelen veel gebruikers zich niet veilig tussen het gemoto riseerde verkeer. De Fietsersbond vindt dat de speed pedelec van wege de snelheid en kwetsbaar heid van andere weggebruikers niet thuishoort op het fietspad in de bebouwde kom. ,,Voor drukke verkeersaders waar auto's 50 km per uur rijden, moet maatwerk worden geboden. Of de speed pe- delec krijgt vrijstelling voor het fietspad of de snelheid gaat omlaag naar 30 km per uur.'' Ook op de brede snelfietspaden is het volgens de bond logisch dat de snelle e-bi- kes worden toegelaten. In som mige regio's gebeurt dit ook. UITGEKOOKTnl GO Twee keer besmet: geen paniek pjfjr DIlOT SSsSSfc- m wmm Italiaans, Chinees of toch patat? Het zijn allang niet meer onze enige opties als het aankomt op bestelmaaltijden. We leven steeds gezonder, werken steeds flexibeler en besteden onze vrije tijd anders. Daardoor is de vraag en het aanbod aan gezonde maaltijden aan huis ook gestegen: We maken het onszelf steeds makkelijker om gezond te eten. MAKKELIJKER GEZOND Thuisbezorgde maaltijden van Uitgekookt zijn niet ongezond of smakeloos. Bij Uitgekookt is er zelfs volop variatie in de keuze aan maaltijden. Welke maaltijd er ook gekozen wordt, deze bevat altijd 200 gram groente en wordt vers en zoutarm bereid. Door toevoegen van de juiste kruiden blijven de maaltijden smaakvol. VOOR IEDEREEN "De stijging van gezonde maaltijden aan huis geldt voor alle leeftijdsgroepen: Jongeren, ouderen, gezinnen en alleenstaanden. De reden waarom iemand voor Uitgekookt kiest is voor iedereen anders, maar gezond, gevarieerd en gemakkelijk zijn toch wel de belangrijkste redenen." Aldus Johan van Marie, eigenaar van Uitgekookt.nl. MEER VRIJE TIJD De familie De Vries maakt sinds 2016 gebruik van de maaltijden van Uitgekookt. "Wij bestellen elke week, zelfs als we in de zomer in ons chalet zijn." Ze zijn erg blij met de Maaltijdservice en bestellen twee keer per week. "Het grootste voordeel is dat we niet lang in de keuken hoeven staan. Hierdoor houden we tijd over voor andere leuke dingen." ZONDER TE KOKEN Bij Uitgekookt.nl bestel je verse, gezonde maaltijden en laat ze bezorgen op een tijd en locatie dat het jou uitkomt. Met wekelijks keuze uit ruim 20 gerechten (ook vegetarisch!) kan je iedere dag genieten van een andere voedzame maaltijd die ook nog eens gratis aan huis wordt bezorgd. INTERESSE? BESTEL VIA BEL 085-0190068 LEKKERE 8t GEZONDE MAALTIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17