NIEUWS 15 a VERENIGDE STATEN PRESIDENTSVERKIEZINGEN Trump domineert de Republikeinse partij, en heeft van misleiding gemeengoed gemaakt. Op de conventie van zijn partij lijkt het haast alsof het coronavirus de VS nooit heeft bereikt. Geweld en chaos in Amerikaanse straten - dat moet stoppen, zei vicepresident Mike Pence in zijn conventiespeech. De opmaat voor de toespraak waarmee Donald Trump afgelopen nacht zijn cam pagne om herverkiezing zou gaan aftrappen. Pence sprak kort nadat in Kenosha, Wisconsin, twee do den waren gevallen bij confronta ties tussen demonstranten en ge wapende burgers, die zeiden plun deringen te willen voorkomen. De onrust is de schuld van De mocraten die wangedrag door de monstranten goedpraten, spiegelt Pence zoals veel conventiesprekers voor. Dit is wat Amerika te wach ten staat, als Joe Biden president wordt, zeggen ze. ,,Joe Biden zou beleid voeren dat leidt tot onvei lige straten en geweld in de Ame rikaanse steden uitbreiden." Dat de 17-jarige jongen die twee mensen doodschoot niets met de protesten te maken had maar juist sympathie had voor de president en de politie, dat zegt Pence er niet bij. De politieman uit Californië die Pence in herinnering brengt, omdat hij gedood werd bij rellen rond protest tegen racisme? Hij werd geen slachtoffer van een de monstrant, maar neergeschoten door een lid van een extreem rechtse groep. Ook dat verzwijgt Pence. Politieke partijen presenteren hun kandidaten altijd op z'n voor deligst, maar op de Republikeinse conventie is de complete realiteit kneedbaar geworden. Het is gere geld even met de ogen knipperen, voor kritische volgers van het par tijcongres. Zijn de sprekers verge ten wie hun kandidaat is? Dat het geweld nü plaatsvindt, terwijl Trump president is? ,,In zijn carrière heeft Trump al tijd 'familie eerst' aangeprezen als kernwaarde'', zegt de verteller in een filmpje over vrouwen met topfuncties in de regering Trump. In werkelijkheid zit zijn advocaat een celstraf uit vanwege illegale betalingen aan de pornoster die een avontuurtje met Trump be leefde, kort na de geboorte van zijn jongste zoon. Lucratief Pam Bondi, voormalig justitiebaas in Florida, beklaagt zich over het corrupte lucratieve baantje dat Joe Biden's zoon Hunter dankzij zijn achternaam bemachtigde in Oe kraïne. Hij is even vergeten dat Trump zijn kinderen zelf over heidsbanen gaf. Mike Pence ver schijnt in een filmpje waarin hij hoog opgeeft van een Hondurese vrouw die naar Amerika kwam 'voor een beter leven', terwijl zijn eigen regering dat voor anderen vrijwel onmogelijk maakt. Het is alsof nooit 180.000 coro- nadoden geteld zijn - niemand brengt hen ter sprake. Over de pandemie, die nog dagelijks meer dan duizend slachtoffers maakt, spreekt economisch adviseur Larry Kudlow in de verleden tijd. Iedereen negeert dat de president het gevaar van het virus weken lang nonchalant wegwuifde - op de conventie wordt hij geprezen om doortastend optreden. ,,Als zorgmedewerker kan ik je zonder aarzeling vertellen dat het snelle handelen en leiderschap van Do nald Trump duizenden levens hebben gered tijdens Covid-19'', zegt Amy Ford, een verpleegkun dige uit West Viriginia. De partij heeft Trumps ge- woonte creatief om te gaan met de waarheid overgenomen. De Republikeinse conventie, heet het partijcongres, maar 'Trump-conventie' zou een betere benaming zijn, concludeerde pre sentator Chris Wallace op Fox News. De familie Trump domi neerde elke avond. Op zijn jongste na, een tiener, krijgen alle kinde ren van de president de kans pri- metime hun politieke ideeën te delen. Normaal gesproken is zo'n con ventie er ook om een partijpro gramma op te stellen. Er wordt over gestemd door vertegenwoor digers uit het hele land. De Repu blikeinse partij besloot dat proces op de ingekrompen coronacon- De harde waarheid is: je bent niet veilig in Bidens Amerika ventie af te schaffen. Er komt geen programma. In plaats daarvan meldde het bestuur dat het de pre sident en zijn Amerika-eerst- agenda 'enthousiast ondersteunt'. Visionair Donald Trump ^s de partij. Visio nair, hoeder van Amerika, body guard van de Westerse bescha ving, wordt hij genoemd op de vier dagen durende conventie. Herschel Walker, oud-speler uit het American football: ,,Elke avond bid ik, God, geef hem wat meer tijd. Geef hem nog vier jaar.'' Amerikanen kennen Trump, na een chaotisch en polariserend pre sidentschap van bijna vier jaar. Geloven ze in dat beeld van Trump als de grote beschermengel van de VS? Als het om de pande- mie gaat, suggereren peilingen het tegendeel. Een meerderheid van de bevolking, zo'n 58 procent van de Amerikanen, vindt dat hij het virus verkeerd heeft aangepakt. De boodschap van Trumps cam pagneteam is vrij cynisch: Biden is erger. ,,De harde waarheid is: je bent niet veilig in J oe Bidens Ame rika," zegt vicepresident Pence. Bi den sprak zich uit tegen geweldda dige excessen, maar omarmt pro testen tegen politiegeweld en ra cisme. Trump gokt dat het dode lijk geweld dat er nu uit voortkomt meer Amerikanen gevoelig maakt voor zijn roep om 'orde en recht'. En dat kan wel eens kloppen. In peilingen is te zien dat de overwel digende steun voor antiracisme- protesten begint in te zakken. vrijdag 28 augustus 2020 GO Op Republikeinse conventie is realiteit kneedbaar geworden Karlijn van Houwelingen Charlotte Van links af: first lady Melania Trump, president Donald Trump, vicepresi dent Mike Pence en zijn vrouw Karen luisteren naar het Amerikaanse volkslied. -Mike Pence, vicepresident van de VS De orkaan Laura heeft de zuidkust van de VS bereikt. Honderdui zenden mensen in de staten Louisiana en Texas zijn geëvacueerd. Er zijn windsnelheden tot 240 kilometer per uur geteld. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15