i D 4 fl 9 Nederlandse ambassadeur niet terug naar Beiroet Wi EXPLOSIE danst in de knusse straten aan de haven, precies in die wijken die nu met de grond gelijk zijn gemaakt. Net als bij de vrouw wier huis op instorten staat, zien alle Libanezen dat er bovenop zo veel mooie herinneringen brokstukken, gruis en stof liggen. „Beiroet is nu het Caracas van het Midden-Oosten. Er is honger en wanhoop. Alsof daar een komeet is ingeslagen zoals je alleen in Hollywoodfilms ziet. Heel veel mooie oude plekken en heel veel mensen zijn gewoon weg. De herinneringen daaraan ook. Ik liep door die wijken en elke dag weer was ik verbaasd. Je kijkt tien keer naar dezelfde plek, maar die plek is er niet meer. Dat gevoel is eigenlijk niet te beschrijven." Hij heeft gelukkig geen familie leden verloren door de explosie, maar het leed van kennissen komt net zo hard aan. ,,Veel mensen zijn lief', zegt Ghosen. Lief, omdat ze elkaar helpen, zag hij met eigen ogen. ,,Door de burgeroorlog en het sektarische geweld zijn be paalde groepen tegen elkaar opge zet, nota bene door de politici die nu aan de macht zijn. 'Hij is mos lim, dus hij is slecht', zo praten ze. 'Hij is een christen dus hij is slecht, hij is een moslim maar een sjiiet, dus moet je hem haten'. Dat soort taal. Nu zag ik dat heel veel mensen uit het hele land, onge acht hun achtergrond of geloof, Uit heel Libanon gingen mensen naar Beiroet om anderen, ongeacht hun religie, te helpen. Ongekend en hartverwarmend naar Beiroet zijn gegaan om ande ren te helpen. Ze vragen niet naar de religie van het slachtoffer, maar helpen onvoorwaardelijk. Ze lie pen met bezems en stoffer en blik zomaar een gebouw binnen. 'Hebt u hulp nodig? Ja? Jongens we gaan hier helpen.' En dat deden ze dan zonder dat het ertoe deed wie de eigenaar van het huis was; dan hielpen ze met opruimen. Dat is ongekend en hartverwarmend. Het geeft een sprankje hoop in een heel donkere periode die nog jaren gaat duren. Vrees ik.'' Wie gaat zijn dierbare stad op bouwen? Ghosen heeft geen idee. De angst van veel Libanezen is dat er projectontwikkelaars zijn die hiervan willen profiteren, hoorde hij. ,,Dus goedkoop de huizen op kopen, slopen, en er heel dure chique wooncomplexen neerzet ten. Ik hoop niet dat dat gaat ge beuren, want de meeste mensen uit die wijken hebben oprecht geen geld. En als iemand met een beetje geld aan komt zetten, dan vrees ik dat ze zullen verkopen om te overleven. Ze zitten diep in de schulden. Van de Libanese over heid verwachten ze in ieder geval niets. Die hebben zich niet laten zien en niet eens geholpen met opruimen. Dat is schandalig. Je kunt je toch niet voorstellen dat er een ramp in Nederland gebeurt en dat niemand komt kijken. Er gaat daar een heel donkere periode aanbreken. Iedereen is radeloos. Niemand weet wie gaat helpen.'' De slag om Libanon is maandag 31 augustus om 22.08 uur te zien op NPO 2. donderdag 27 augustus 2020 Ambassadeur Jan Waltmans keert niet terug als Neder landse ambassadeur in Liba non. Zijn vrouw overleed aan de verwondingen die zij op liep bij de grote explosie in hoofdstad Beiroet begin deze maand. Frédérique de Man wordt de tijdelijke zaak gelastigde in Libanon. Zij was eerder ambassadeur in het toenmalige Macedonië (nu Noord-Macedonië), Mo zambique en Rwanda. Het besluit van Waltmans is in goed overleg met het ministe rie van Buitenlandse Zaken genomen, laat een woord voerder weten. Hij blijft wel in dienst van het ministerie. Zodra hij daar klaar voor is, krijgt hij 'een passende func tie'. ,,Het ministerie wil hem op alle mogelijke manieren bij staan in deze moeilijke tijd.'' Als gevolg van de ontploffing dreigt in Libanon volgens inte rim-premier Hassan Diab het aantal nieuwe besmettingen met het coronavirus uit de hand te lopen. ,,Als dit zo doorgaat, verliezen we de controle over deze epidemie'', waarschuwde hij gisteren nadat op één dag 525 nieuwe besmettingen en twaalf doden waren geregistreerd. De nieuwe piek heeft volgens artsen te maken met de chaos na de explosie. Ook in een aantal ziekenhuizen is het virus toen binnengekomen. Beiroet kent sinds een week weer een gedeeltelijke lock- down en een avondklok. Het haven kwartier en de omringende wij ken van Beiroet werden door de explosie wegge vaagd. FOTO'S NTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9