Voormalig bondstrainer luidt noodklok: wedstrijdtennis dreigt te verdwijnen 16 ZEELAND Luc Govers voelt zich in Zeeland een roepende in de woestijn als het om het behoud van wedstrijdtennis gaat. ,,Op deze manier verliezen we allemaal.'' KNLTB voorspeeldagen in Bergen op Zoom en Wemeldinge Het lukt in Zeeland niet meer om jonge, talentvolle tennissers uit de regio samen te brengen en sa men te laten trainen. Die harde conclusie trekt Luc Govers, hoofdtrainer van de academy van Tennis Organisatie Zuidwest (TOZ). ,,Het blijft vaak bij een uurtje trainen op de club, met nog een tweede sport ernaast. We hebben de strijd om het wed strijdtennis levend te houden echt verloren op dit moment'', luidt hij de noodklok. ,,Jonge kinderen die wel geïn teresseerd zijn in de tennis sport zitten nu allemaal ver spreid over de hele provin cie. Als we daar iets mee willen, dan moet je die bij elkaar zien te krijgen'', al dus Govers, die met de TOZ Academy ook actief is in West-Brabant. ,,Daar lukt het nog wel om groepen te formeren.'' Waarom het in Zeeland niet lukt is voor de voormalige bondstrainer een brein breker. „Misschien is het niet be kend genoeg, of het dringt niet goed door dat je de beste kinderen in een regio samen moet brengen om kwa liteit aan jonge kinderen te kunnen bieden. Dat kost tijd, maar ook de accommodatie is belangrijk", stipt hij een gevoelig punt aan. Met het verdwijnen van de ten nishallen in Goes en Vlissingen zijn er boven de Westerschelde namelijk De uren die ik werk zou ik wel graag mijn kennis willen overbrengen op kinderen waar ik echt iets mee kan Wr weinig opties over om 's winters fat soenlijk door te kunnen trainen. Al leen de tennishal in Kapelle resteert nog. „Buiten trainen? Daar is met slecht weer niets aan. Voor de conti nuïteit moet je gewoon binnen door kunnen trainen en dat is alleen leuk -en ook betaalbaar- als de groepen groot genoeg zijn. En dan moet je er nog trainers op zetten die de kwali teiten bezitten om met grotere groe pen te werken.'' Doorstroming De onderkant van de Zeeuwse ten- nispiramide is volgens Govers zo smal geworden, dat er nauwelijks doorstroming is naar de bovenkant. ,,Zie het zo dat je leuk voetbalt in de E'tjes, maar er is er geen B-jeugd'', trekt hij de vergelijking met de voet balsport, waar het JVOZ in Zeeland wel is gelukt om een goede doorstro ming naar de top te creëren. „Kinde ren hebben niet minder aanleg dan vroeger, maar als je niet meer aan het wedstrijdtennis kunt bouwen dan sterft dat langzaam uit en wordt ten nis een veredelde campingsport. Er is echt nog wel een enthousiaste groep spelers in Zeeland, maar deze wordt smaller en we missen vooral de aansluiting van jonge kinderen.'' Zijn clubtrainers wellicht bang om hun pupillen te verliezen? Govers denkt dat dit ten onrechte inderdaad het geval is en noemt dat een grote bedreiging voor de sport. ,,We kun nen allemaal onze eigen kindjes op ons eigen parkje laten staan, maar op een gegeven moment hebben we niets meer. Als we op deze manier doorgaan verliezen we allemaal. Wanneer je een aantal enthousiaste kinderen hebt die competitie spelen, heeft die clubtrainer ook meer werk. Het trekt weer nieuwe kinderen aan. Nu zijn we allemaal bezig om kind jes angstvallig bij ons zelf te houden, maar daardoor is het overal net even niets.'' ,,Als je nu roept dat een kindje ta lent heeft, dan denkt een clubtrainer helaas nog te vaak dat je 'klanten' te kort hebt. Laat ik daarover duide lijk zijn: ik ben niet op zoek naar veel uren, maar de uren die ik werk zou ik wel graag mijn ken nis en knowhow willen over brengen op kinderen waar ik echt iets mee kan. Dat heb ik altijd bij de tennisbond gedaan en de afge lopen tien jaar ook bij TOZ, maar nu lijkt het op te drogen.'' TOZ-lichting Toch is Govers er van overtuigd dat het wel kan in Zeeland. ,,Dat hebben we de afgelopen tien jaar wel laten zien als je kijkt naar de TOZ-lichting met Daniël de Jonge, Finn Joziasse, Shura Poppe, Flory Bierma, Daan Hendriks. En nu heb je Bente Bierma. Allemaal top-10 van Neder land. Die gasten hebben el kaar goed gemaakt, door veel samen te trainen.'' ,,Wat we nu nodig hebben is nieuwe aan was in de leeftijd van 6 tot en met 10 jaar oud. Om daar weer iets mee op te bouwen. En dan niet di rect vijf keer per week, maar gewoon eens laten proeven hoe leuk het kan zijn om allemaal kinderen van het zelfde niveau in een groep te la ten trainen.'' donderdag 27 augustus 2020 GO 'Als we zo doorgaan wordt tennis een veredelde campingsport' Menno Kole Kapelle Bente Bierma (16) verlaat deze zomer Zeeland om volledig in Eindhoven te gaan trainen. Met haar ver dwijnt één van de laatste nationale jeugdtoptennissers van TOZ uit Zeeland. FOTO'S TANNY GIDEONSE cfnniEt - Luc Govers (TOZ) WEMELDINGE De tennisbond organiseert in augustus en sep tember op diverse locaties in Nederland voorspeeldagen voor instroomtrainingen. Zo'n voorspeeldag staat in het teken van veel tennissen en bewegen samen met andere enthousi aste kinderen. Een door de KNLTB gecertificeerde trainer selecteert gedurende deze dag kinderen voor het cluboverstij- gende instroomprogramma. Dat is een programma van tenmin ste dertig trainingen per jaar, gericht op gedreven tennissers in de leeftijd van 6 tot en met 10 jaar die potentie hebben. In Zeeland wordt de voorspeel dag op woensdagmiddag 2 september gehouden in We meldinge. Ook is er voor de re gio Zuidwest nog een voor speeldag op zaterdagochtend 29 augustus in Bergen op Zoom. Aanmelden voor de voorspeeldag kan via de web site van de KNLTB of TOZ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44