Boekentip zomerhit Stuk kannibaal! Basji-Bozoek! Bossanova op zijn Italiaans 0 03 0 a** 6 Nee, je mag niet vloeken en niet schel den! Maar allez, als het dan toch eens nodig is, doe het dan goed hé. Althans, maak er wat van, wees creatief. Neem een voorbeeld aan kapitein Bartock. ,,Haddock, mevrouw Castafiool! Haddock, bommen en granaten!" Kapitein Haddock is het meest kleurrijke ka rakter in de avonturen van Kuifje. De jonge journalist - natuurlijk is dat één van de rede nen waarom ik alle albums heb en een aantal ervan in vreemde talen, gewoon voor de lol; en waarom ik een zeef druk in de gang heb han gen, en ansichtkaarten van alle 22 albums heb in gelijst - is zelf vooral stoer maar ook een beetje saai. Met Haddock erbij wordt het echt leuk. Elk Kuifje-album is een aanrader. Waarom dan de keuze voor De juwelen van Bianca CastafioreOmdat hierin ook belang rijke bijrollen zijn weggelegd voor de ver strooide Professor Zonnebloem én de stunte lende detectives Jansen en Janssen. Een gou den combinatie. En omdat Hergé (pseudo niem van Georges Remi, de G en de R omge keerd hardop uitspreken met Franse tongval) journalisten zo prachtig laat uitschelden door kapitein Haddock: 'Als ik dat stuk koolwater extract in handen krijg dat deze kletspraat af gescheiden heeft!!' Ach, werd ik zo maar een keer uitgescholden. Bella Italia, voor ons noordelingen onver brekelijk verbonden met de zomerva kantie. Maar wat is nu het ultieme zo merlied uit dat land? Estate van Bruno Martino (1925-2000) uit 1960 komt dicht in de buurt. Al is het alleen maar omdat 'estate' simpelweg Italiaans is voor 'zomer'. Het lied ademt de sfeer van de Braziliaanse bossanova. Zwijme lend, zwoel en zomers, zoals The Girl from Ipa- nema. Voor wie de taal niet verstaat lijkt het een lieflijk dromerig liedje. In Nederlandse oren klinken Italiaanse woorden al gauw zo mers en vrolijk. Maar Martino vervloekt de zomer: 'Odio estate'. 'Ik haat de zomer. De zomer die onze liefde heeft geschapen, om me dan te laten sterven van pijn. Ik haat de zomer, ik haat de zomer.' Estate is een classico in Italië (en daar buiten). Er zijn tal van versies te vinden op het inter net, van Chet Baker, Toots Thielemans en de koning van de bossanova Joao Gilberto tot An drea Bocelli en Irene Grandi (mijn favoriet van alle uitvoeringen die ik op YouTube kon vin den). donderdag 27 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft verslaggever Maurits Sep elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Ver slaggever Theo Giele kiest een zomerhit uit. GO o t O <S O O N V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34