Van der Poel valt net naast het EK-podium 'Testen van gezonde sporters is riskant' •"vin ii 21 ROGLIC CARAPAZ ,,Als team hebben we goed gere den'', oordeelde Van der Poel (25). ,,Ik miste net even het geluk in de sprint om er echt het maximale voor mezelf uit te halen. Maar ook dat hoort bij de koers.'' Volgens Van der Poel heeft het Nederlandse team er alles aan ge daan om de overwinning naar zich toe te trekken. ,,Het rondje was iets gemakkelijker dan we vooraf gehoopt hadden'', vond 'VDP' achteraf. ,,Als je in het pelo ton rond reed, had je veel voordeel hier. Er waren zeker meer landen die het geprobeerd hebben, maar er waren er ook veel die met het tempo van het peloton de kracht niet hadden om weg te komen.'' De Nederlands kampioen pro beerde zelf ook enkele keren te de marreren. ,,Er zat zeker een selec- tieve klim in de omloop, maar daar had je ook nog wind tegen en vlak daarna kwam het peloton op snelheid weer terug. Als je de ver gelijking met het NK-parkoers op de VAM-berg trekt, dan is dat echt veel selectiever gebleken. Daar had je ook met dit peloton een slijtageslag gekregen. Toen ik het twee ronden geprobeerd had, ben ik me toch op een sprint gaan voorbereiden'', stelde Van der Poel na afloop. Over de sprint was de Neder lands kampioen niet helemaal te vreden. ,,Het was een loterij in de sprint. Het was op hoge snelheid en je moest snel beslissingen ne men. Ik probeerde door een gaatje te komen, maar Arnaud Démare en Nizzolo trokken naar elkaar toe en toen was de ruimte er niet meer. Ik denk dat ik te laat was ge komen om te winnen, maar het podium had er zeker in gezeten.'' Bondscoach Koos Moerenhout kon zijn renners niets verwijten, vond hij. ,,Drie landen, de Italia nen, de Fransen en de Duitsers wilden een massasprint. Zij kon den op dit parcours de wedstrijd zodanig controleren dat je niet weg kon komen.'' De afgelopen weken drong in de sport het besef door dat er iets mis is met coronatests. Wedstrijden werden af gelast en ploegen A thuisgehouden terwijl fl bleek dat de positief geteste sporter niet ziek was. Daar kwam bij dat de Tour liet we- ten dat twee positieve ge vallen in één team uitslui ting van de gehele ploeg zou bete kenen. Dat dinsdag bleek dat van wege een vals-positieve test Bora ten onrechte niet meedeed aan de Classique Bretagne, droeg ertoe bij dat de Tour de regel gisteren van tafel haalde. Terecht, volgens arts-microbioloog Jan Kluytmans: ,,Dat zou Russisch roulette zijn geweest.'' Als microbioloog kende hij al de gevaren van het testen van ge zonde personen. Een pilot samen met orthopeed Peter Joosten bij PSV, Willem II, RKC, NAC en TOP Oss bevestigt volgens hem dat een oude, zogenaamd doorge maakte infectie ook een positieve coronauitslag kan geven. ,,Ik snap het idee, maar de vraag is of het opweegt tegen de problemen die je creëert door het zo aan te pak ken'', zegt Kluytmans over de wijze waarop de sport het virus buiten de deur wil houden. ,,Het is mooi als iedereen negatief is, maar je kunt een probleem krij gen als iemand positief is. Er zijn veel twijfelgevallen waarbij ach teraf blijkt dat er niks aan de hand is. Dan zijn de consequenties (niet mee mogen doen) er al wel ge weest.'' Het risico zit hem volgens Kluytmans in het feit dat je ge zonde mensen onderwerpt aan een extreem gevoe lige test. „Eén die een k korreltje suiker in de zee vindt." Oftewel M kleine restanten van 1 een oude infectie. „De test detecteert het erfelijk materiaal van het virus. Niet het virus zelf. Daardoor weet je niet of je gevolgen mag verbinden aan een positieve test. Het is vis sen in troebel water.'' Vals-positief Bij het testen van gezonde men sen kunnen bij één van de vier po sitieve gevallen vraagtekens gezet worden. De vals-positief geteste renners Stan Godrie en Inge van der Heijden vermoeden dat ze eerder corona hadden na een ski vakantie. ,,De vragen die nu ge steld worden zijn terecht. Als je renners uit de Tour zet op basis van deze test is dat spelen met vuur. Voetballers aan de kant la ten kan leiden tot competitiever valsing. We kunnen niet anders doen dan een bepaalde onzeker heid accepteren.'' »Tom Dumoulin wordt elke dag een beetje beter na al die maanden van revalidatie Geen probleem. Dat laatste doet hij nóg beter dan verwacht, waar door Jumbo met Grendahl Jansen geen klimmer koos als vervanger van de geblesseerde Steven Kruijs- wijk. Natuurlijk, landgenoot Dy lan van Baarle is óók allround, maar completer dan Van Aert wor den ze niet gemaakt. Amund Grondahl Jansen (26) vs. Michal Kwiat- kowski (30) De Noor Grendahl Jansen is dus ingevlogen als vervanger van Steven Kruijswijk. Een typische hardrijder, kan zomaar heel nut tig zijn voor de ploeg als er gecon troleerd moet worden en de weg niet extreem omhoog loopt. Maar dit duelletje is evenwel snel be slist. Kwiatkowski, voormalig we reldkampioen en winnaar van Milaan-San Remo, Strade Bian- che en de Amstel Gold Race, is natuurlijk van een andere catego rie. Met een bak ervaring boven dien. Tony Martin (35) vs. Luke Rowe (30) De hardrijders van de ploeg, de tempobeulen. De gedachten gaan direct terug naar de Tour de France van vorig jaar, toen beide wielrenners zonder pardon uit de koers werden gegooid. In de zeventiende etappe waren de frustraties zo hoog opgelopen dat ze elkaar van de weg reden. 's Avonds zaten ze gebroederlijk naast elkaar om excuses te maken, maar de jury was onverbiddelijk. Enfin, nu telt het heden. Ze gaan allebei een belangrijke rol spelen in de ploeg om de boel te contro leren. Wij schatten Martin net iets hoger in. donderdag 27 augustus 2020 Mathieu van der Poel had na zijn vierde plaats in de massa sprint van het EK wielrennen in het Franse Plouay het gevoel dat er meer in had gezeten. Hij moest de titel gisteren aan de Italiaan Giacomo Nizzolo laten. ANP Plouay De Tour schrapt de regel dat bij twee positieve coronatests in één team de gehele ploeg uit koers wordt gehaald. Volgens arts-microbioloog Jan Kluyt- mans logisch, omdat het testen van gezonde mensen vaak een 'vals-positieve' uitslag ople vert. Ad Pertijs Breda IE 29 AUGUSTUS T/M 20 SEPTEMBER TV NPO 1/EUROSPORT/SPORZA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21