AZ ontsnapt via penalty net aan uitschakeling lang niet alles loopt als gewenst 19 Ferguson lieten onwerkbare situatie achter verdedigen moeten beter kunnen dan nu. Koeman maakte als speler zelf mee hoe ooit bij PSV vedette Ruud Gullit vertrok en de club een jaar later de Europacup 1 won. De komst van S0ren Lerby bleek bepa- lender voor het team dan dat Gullit daaruit wegviel. Alleen: dat PSV van '87/'88 scoor de makkelijk. Koeman maakte zelf bijvoorbeeld 24 doelpunten in één eredivisieseizoen, als inschuivende centrale verdediger. Wie gaat ze nu maken bij Bar^a zonder Messi en Suarez? Is dat Antoine Griezmann? Philippe Coutinho, die deze zomer wordt teruggehaald van Bayern München? Frenkie de Jong? Maandag treft Koeman hoe dan ook een aangeslagen spelersgroep. Gerard Piqué, Sergio Busquets, Jordi Alba: (sfeer-)bepalende pion nen die nooit een Barcelona kenden zonder Messi. Hoe wint Koeman die gasten voor zich? i Populaire spelers uit het verleden, zoals Carles Puyol, steunen Messi openlijk in zijn vertrekwens En hoeveel geld is er voor nieuwe spelers? Julen Lopetegui kreeg bij Real Madrid destijds maar één aan vallende versterking. Mariano D^az kwam in een terugkoopclausule van Olympique Lyon. Na zijn ont slag ging ook opvolger Santiago So- lari eraan. Hij werd ontslagen in maart 2019, na de 1-4 thuis tegen Ajax in de Champions League. Pas nu is het schip vlot getrokken, on der de derde trainer sinds Ronaldo vertrok. Die coach is Zinédine Zi- dane, die terugkeerde nadat hij eer der al succes had met Real. Misschien kan Koeman bij een vertrek van Messi makkelijker Memphis Depay naar Barcelona ha len. Als een nieuwe man om wie hij zijn team kan bouwen. Maar als het al gebeurt, is het te vroeg voor ho sanna. Depay was er een halfjaar uit met zijn knieblessure. De praktijk leert dat spelers daarna diezelfde tijd nodig hebben om weer hun topniveau te halen. Als dat al lukt. Nee, alles bij elkaar opgeteld is Ronald Koeman niet bepaald te be nijden. Droombaan of niet. gen Barcelona. Akkoord, hij kent het huis, kent de mores. Als held van Wembley kan hij vermoedelijk meer potjes breken dan Lopetegui en Moyes bij elkaar opgeteld. Maar zijn idee was toch écht om een nieuw Bar^a rond Messi te bouwen. Bouwen op diens erfenis, dat was niet voorzien. En wat te denken van de reacties die nu loskomen? Zo was er gisteren een tweet van Car les Puyol. De populaire oud-captain steunt Messi in zijn vertrekwens en hekelt net als de Argentijn het be stuur. Luis Suarez, die weg moet, steunde weer de tweet van Puyol, met een applaus emoticon. En natuurlijk was Victor Font er als de kippen bij. ,,Ook Xavi is on- gerust over wat er nu gebeurt. We moeten er toch niet aan denken dat zowel Messi als Pep Guardiola bij een tegenstander zit'', riep de man die in maart 2021 de presidentsver kiezingen bij Bar^a wil winnen en al beloofde dat hij dan Xavi trainer maakt als opvolger van Koeman. Komend seizoen hangt dus ook de schaduw van een trits ex-spelers boven zijn werk. En er was dus al het vooruitzicht van presidentsver kiezingen. Prettige wedstrijd! De last is dus duidelijk. Maar is er ook een lust? Feit is: met Messi was Barcelona al geen team meer. Zon der hem kan Koeman er méér een team van gaan maken. Zaken als collectief druk zetten en collectief AZ kan inmiddels als specialist in Europese ontsnappingen door het leven. De Alkmaarders hadden vorig seizoen al een gelukkige hand in bibberwedstrijden met een goed einde, die van gisteren tegen Viktoria Plzen was er weer eentje voor het collectieve geheu gen. De nummer 2 van Nederland dankte daarbij weer Ferdy Druijf, de supersub die vorig seizoen goed was voor belangrijke treffers tegen Antwerp en Partizan Bel grado. Nu versierde hij een straf schop in de slotminuut van de re guliere speeltijd, toen AZ al een vroegtijdige eliminatie voorzag na een tegentreffer twaalf minuten voor tijd. In de verlenging liep de ploeg uit naar een 3-1 overwin ning door twee goals van Albert Gudmundsson. Supporters vier den de overwinning buiten voor het hoofdgebouw van het AFAS Stadion met vuurwerk. Ik hooptegen Benfica, Gent of Kiev weer op een thuiswedstrijd In Alkmaar voetbalde de club voor tientallen miljoenen start- geld, in een surrealistisch decor. Van het eigen stadion staat de hoofdtribune in de steigers, de wind had vrij spel in het nog dak loze onderkomen. Dat, en de nul toeschouwers die bij het duel mochten zijn - interim-bonds- coach Dwight Lodeweges mocht wel naar binnen - zorgden ervoor dat het maar moeilijk voor te stel len was dat de wedstrijd op woensdagmiddag er een was voor een plaats in het belangrijkste Eu ropese clubtoernooi. Maar met zijn opstelling liet AZ-trainer Arne Slot blijken dat het menens was. Slot durfde het namelijk aan om met zowel Cal vin Stengs als Ron Vlaar in de ba sis te beginnen. Stengs had nog geen minuut gespeeld in de voor bereiding, Vlaar slechts een hand jevol. Ook met Stengs en Vlaar schudde AZ de matige vorm van de voorbereiding maar moeilijk van zich af. De eerste echt vlot lo pende aanval werd vijf minuten voor rust genoteerd. Pas in de tweede helft waren er weer wat contouren te ontwaren van de ploeg die vorig seizoen zoveel voetbalvreugde bracht in de Ne derlandse eredivisie. Met de overwinning plaatste AZ zich in elk geval al voor de groepsfase van de Europa League, mocht het in de komende CL- rondes fout gaan. ,,Maar ik vind het een beetje klein om daar nu aan te denken'', zei Slot. ,,Benfica, AA Gent en Dinamo Kiev zijn wel grote tegenstanders. Ik hoop weer op een thuiswedstrijd." Belarus afreizen. Robert Bozemk mag niet naar Israël en George Johnston niet naar Schotland.'' O De weigeraar Arnesen: ,,Ik neem een talent als Crysencio Summerville niets kwalijk. Hij wil zijn contract, dat nog één seizoen doorloopt, niet verlengen. Dat is gewoon zijn goed recht. Ik vind het wel erg jammer. Het is nu voorbij voor hem bij Fey- enoord, ik heb met zijn manage ment gesproken. Er zijn clubs voor hem en we gaan kijken of we hem kunnen verkopen. Ja, dan staan we er zakelijk in. We moeten wel.'' ODe promotieregeling Arnesen: ,,Feyenoord heeft volop geïnvesteerd in het elftal onder 21 jaar, omdat we op termijn een team in de eerste divisie willen hebben. We dachten dat tweemaal promoveren daarvoor genoeg was. Maar vorige week liet de KNVB weten dat de promotieregeling voor de elftallen onder 21 jaar anders is. Een eventueel kampi oenschap van Feyenoord in die nieuwe beloftencompetitie bete kent niet automatisch promotie naar de tweede divisie. Als Jong Sparta en Jong Volendam bij de top 9 eindigen, promoveert er he lemaal niemand. En als ze tussen plek 10 en 16 finishen, volgen er promotie-degradatieduels met de kampioen in de onder 21-competi- tie. Alleen als Jong Sparta of Jong Volendam bij de onderste twee ploegen eindigt in de tweede divi sie, is er meteen sprake van pro motie. Dat valt ons erg tegen.'' ODe aankoop Arnesen: ,,Nee, het aantrekken van een extra middenvelder is niet eenvoudig. We hopen nog steeds op Joao Carlos Teixeira. Maar de president van zijn club Vitoria Guimaraes moet dan wel toestem ming geven. De voorwaarden om hem te halen zijn anders dan we eerder dachten en hoorden. Jona than de Guzman? Die naam is wel besproken, maar we gaan eerst voor Teixeira. En we willen ook nog een rechtsbenige centrale ver dediger. Dan zijn we klaar.'' JESUS donderdag 27 augustus 2020 GO AZ heeft, met de hakken over de sloot, een eerste stapje richting de Champions League gezet. Viktoria Plzen ging in Alkmaar na verlenging onder uit: 3-1. De volgende horde (Benfica, AA Gent of Dinamo Kiev) lijkt een stuk hoger. Nik Kok Alkmaar - Arne Slot Albert Gudmundsson scoorde twee keer. foto anp Technisch directeur Frank Arnesen in gesprek met Wouter Bur ger, één van de revelaties in de voorbereiding. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19