EEN ZOMER IN NEDERLAND ÉS NIEUWS 15 Tegen het einde van de vakantie en met iets minder weer, wordt het weer rustiger in de Biesbosch. De vogels laten weer van zich horen en de fluisterboot van het museum heeft minder last van de pleziervaarders. De bijnaam 'de vrouwen- hemel' voor Werken dam is uit vervlogen tijden, en dat begrip is nu niet meer op het stadje van toepassing, benadrukte schipper Cees Holster nog ten over vloede. Maar als ik om half twee in het centrale winkelstraatje voor een vol restaurantje sta dat SIS Lunch Boutique heet, komt die naam direct bij me op. Aan de verschillende tafels tel ik zo'n zeventien vrouwen, een man en een jongetje. Niet dat de mannen allemaal naar de griend zijn, zoals vroeger, toen ze op maandagochtend vroeg vertrok ken, de Biesbosch in, en pas zaterdag avond weer terugkeerden. Ze aten en overnachtten in de schrankkeet, een hut temidden van het water en de oneindige akkers met wilgen, de grienden, om pas met boten vol ver koopbare takken van de wilgen weer terug te keren. In het dorp was in die weken 95 procent van de bewoners vrouw. De griendwerkers bestaan niet meer - de wilgen worden niet meer bijgehouden en hebben in de Bies- bosch inmiddels enorme vormen aangenomen. Als veel mannen nu er gens aan het werk zijn, dan is het in de havens van Werkendam aan de Nieuwe Merwede, waar verreweg de meeste bedrijvigheid heerst. Het contrast met die kades vol schepen, een enkele volledig ver roest, en het natuurgebied ernaast is groot. Zodra ik de haven over de Bies- bosch-sluis verlaat, kom ik in een to taal andere wereld terecht. Eentje van rust, in de eerste plaats, nu de re genachtige morgen niet bepaald uit nodigt een van Nederlands grootste en meest bijzondere natuurgebieden te bezoeken. Het belet Piet van Iersel niet om op het terras van een vakantiebungalow achter zijn verrekijker te gaan staan om de vele vogels te bestuderen op de plas voor hem. ,,We hebben in en kele dagen 56 verschillende soorten geteld", zegt Marijke Levy, een an dere vogelaar. Samen met een groep vriendinnen heeft ze de bungalow op natuurcamping De Knotwilg ge huurd; Piet komt elke dag vanuit Breda langsrijden. Het is redelijk rustig op de kleine camping. Niet alleen vanwege het weer, ook omdat de schoolvakantie in het grootste deel van het land voorbij is. Wat betekent dat ook de rust op het water in de Biesbosch is teruggekeerd. ,,Er waren dagen dat het niet te doen was. Alsof iedereen deze zomer ineens een bootje moest kopen of huren. En veel ervan kun nen niet zo best varen, hè?'' lacht Piet den Besten, een van de twee schip pers die vandaag de fluisterboten van het Biesbosch Museum bestuurt. ,,Aan die gele kegel kun je zien dat wij beroepsvaart zijn en voorrang hebben, maar dat lijken veel van hen niet te weten. Je hebt er zo eentje aan je boot hangen.'' Ik heb drie keer de visarend gespot. Die beginnen hun trek naar Gambia of Senegal Ik heb een tocht geboekt, vijf kwar tier door het zoetwatergetijdenge- bied, met een bijna even lange mo noloog van de andere schipper, Cees Holster, over een gebied dat hij op zijn duimpje kent. Niet zoals die ple- ziervaarders; een van de weinige jachten die we zien is vastgelopen op de bodem, die hier slechts 60 centi meter diep is. Nog een geluk dat de getijden veel gematigder zijn sinds de Haringvlietsluizen in 1970 de forse stroom van en naar de zee afsloten. Holster verhaalt van die grienden, en de ongeveer 350 bevers die in 107 burchten huizen, van de spaarbekkens die werden aangelegd om Rotterdam van goed drinkwater te voorzien, van die vrouwen- hemel en de 41 vissensoorten. Of de zoete geur van de straks volop bloeiende springbalsemien, een plant met roze bloempjes afkom stig uit de Himalaya die het hier op vallend goed doet en een wolk van insecten aantrekt. En natuurlijk heeft hij het over de meest bijzondere bewoner van de Biesbosch; niet boer Saarloos die met zijn melkkoeien op de Vischplaat woont en slechts per boot bereikbaar is, maar de zeearend. De roofvogel, vanwege zijn grote spanwijdte ook wel de 'vliegende deur' genoemd, vertoonde zich in 2006 voor het eerst in de Biesbosch en broedt er sinds 2011. Daarna kwam ook een iets klei nere soortgenoot, de visarend. ,,Die heb ik deze week drie keer gespot'', zegt vogelaar Piet van Iersel. ,,Die be ginnen hun trek, naar Gambia of Se negal.'' Maar indrukwekkender, zelfs al zonder hem te zien, is de zeearend. De dreiging die je voelt hangen bo ven een plas vol eenden en ganzen, een feestmaal voor de vogel. Van Iersel stond een dag bij de Mug- genwaard, dicht bij Werken dam. Ineens vlogen de hon derden eenden, ganzen en watervogels op. Geschrok ken. Niet van hem, maar van wat ze in de hemel bo ven zich zagen zweven. donderdag 27 augustus 2020 GO Miljoenen Nederlanders herontdekken deze maand hun eigen land. Edwin Winkels is een van hen. Hij doet dagelijks verslag. Vandaag: Deel 23 Werkendam Al zie je hem niet, je voelt de dreiging van de zeearend - Piet van Iersel, vogelaar Kajakkers genieten van de teruggekeerde rust in de Biesbosch bij Werkendam. fotos edwin winkels Vogelaar Piet van Iersel op natuurcamping De Knotwilg. Schipper Cees Hol ster loodst de fluister boot door de kreken van het natuurgebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15