Turken en Grieken bakkeleien bij Cyprus NIEUWS 13 Arrestaties in Hongkong POLIO VACCINATIE De oefening geldt als een reactie op het oplopen van de spannin gen tussen Griekenland en Tur kije over het oostelijk deel van de Middellandse Zee. Beide landen claimen het eigendom over de wateren, waar gas- en olievoor raden worden vermoed. Turkije zei zondag de zoek tocht naar olie en gas in het ge bied te verlengen. Griekenland besloot daarop een militaire oe fening te houden, waarna Tur kije plots ook aankondigde in het gebied te gaan oefenen. Vol gens het Turkse ministerie van Defensie is de Griekse oefening niet gecoördineerd en komen daardoor 'alle zeelieden in het gebied in gevaar'. Athene meldde dat de oefe ning drie dagen gaat duren. De vier landen hebben besloten om te gaan oefenen 'als onderdeel van hun samenwerkingsinitia tief', aldus de Grieken. ,,De span ning en instabiliteit in het oos ten van de Middellandse Zee hebben de geschillen over mari tieme gebieden vergroot.'' Aan de oefening doen drie Griekse straaljagers en drie Franse gevechtsvliegtuigen mee. Parijs zet verder een fregat en een helikopter in, Italië een fre gat. „Samen met onze Griekse, Cypriotische en Italiaanse part ners beginnen wij met een mili taire oefening in de lucht en op zee'', verklaarde de Franse mi nister van Defensie Florence Parly. ,,Het in acht nemen van het volkerenrecht moet de regel zijn en niet de uitzondering." De Turkse president Recep Er- dogan zal geen concessies doen als het gaat om de oostelijke Middellandse Zee. Hij waar schuwde de Grieken geen stap pen te zetten die het land ,,kun- nen ruïneren.'' HONGKONG De politie in Hongkong heeft twee par lementariërs van de oppo sitie, Lam Cheuk-ting en Ted Hui, opgepakt in ver band met de demonstra ties in juli vorig jaar. De volksvertegenwoordigers maakten deel uit van een groep van tien arrestanten. Lam wordt verdacht van relschoppen op 21 juli 2019. Die dag viel een pro-Chi nese meute met stokken onder anderen Lam aan. Hij raakte gewond terwijl hij de aanval live streamde op Facebook. Jubelend was het nieuws dat dinsdag bekend werd: Afrika heeft polio verslagen. Maar de overwinning is nog niet definitief. Nederland zou anno 2020 zelfs nog ten prooi kunnen vallen aan een polio-uitbraak. Voor Nederlanders is po lio een ziekte uit het ver leden. In 1992 en 1993 beleefde ons land de laatste uitbraak van het virus dat verlamming en ademha lingsproblemen kan veroorzaken. In de Biblebelt raakten minimaal 71 mensen besmet, twee van hen over leden. Overlevers hebben soms levens lang te kampen met de gevolgen van het virus. Zoals Roelofje Mussche, als 10-jarig niet-gevaccineerd meisje een van de slachtoffers van een uitbraak in Staphorst in 1971. Mussche brengt al bijna vijftig jaar van haar leven door in een rolstoel, en kan niet zelf standig ademen. ,,Het is best een zwaar leven", zegt ze telefonisch. Misschien nog wel meer nu het coro navirus rondwaart in Nederland, waardoor ze extra kwetsbaar is. ,,Ik durf bijna niet meer naar buiten.'' Het nieuws dat dinsdag vanuit Afrika kwam, dat de wilde polio daar defini tief lijkt te zijn uitgeroeid, noemt Mussche 'heel mooi'. Boko Haram In 2016 werd het virus nog aangetrof fen in Nigeria, midden in het gebied waar de islamitische rebellengroepe ring Boko Haram actief is. Maar sindsdien is er nergens meer een uit braak geconstateerd. Daardoor durft wereldgezondheidsorganisatie WHO nu de conclusie aan dat polio op het continent bedwongen is. Aangezien er tegen polio nooit een medicijn werd uitgevonden, maar al in de jaren vijftig een vaccin, is het een succes dat door vaccinatie tot stand kwam, zegt arts-epidemioloog Marianne van der Sande, hoofd van het departement volksgezondheid van het Instituut voor Tropische Ge neeskunde in Antwerpen. ,,Absoluut. Het is een lange weg geweest, met veel tegenslagen, en het heeft veel geld gekost. Maar zonder vaccinatie was het niet gelukt.'' Zonder Bill Gates misschien ook wel niet. De steenrijke oprichter van Microsoft en zijn vrouw Melinda zijn met hunfoundation een van de be langrijkste geldschieters van de we reldwijde inentingscampagne tegen polio. Het is saillant dat uitgerekend in coronatijd het jubelende bericht uit Afrika verschijnt. Ook bij Covid- Het is best een zwaar leven en nu met corona durf ik bijna niet meer naar buiten 19 is vaccinatie voor een deel van de bevolking een heet hangijzer, net als de financiële rol die Bill Gates speelt in de aanpak van de pandemie. Van der Sande: ,,Dat een particu liere filantroop zo'n belangrijke rol speelt bij de bestrijding van volksge zondheidsproblemen, dat is natuur lijk ook niet ideaal. Maar in het geval van polio is het geld echt goed be steed geweest, dat staat buiten kijf.'' Druppeltjes Het uitschakelen van de wilde polio in Afrika is nog geen definitieve overwinning, waarschuwt ze. De be volking is er niet met een injectie in geënt maar met druppeltjes, die een verzwakte vorm van het virus bevat ten, wat via de ontlasting weer kan vrijkomen. ,,Die verzwakte variant waart daardoor op sommige plekken nog rond. Soms muteert zo'n variant helaas weer in een ziekmakend virus, wat nieuwe polio-uitbraken kan ver oorzaken. De uitdaging blijft daarom om de vaccinatieprogramma's over eind te houden.'' Bovendien: in Pakistan en Afghani stan zijn nog wél brandhaarden van wilde polio te vinden. Zolang die niet bedwongen zijn, bestaat altijd nog het risico dat het virus weer wordt meegenomen naar andere landen. Zoals Nederland. In ons land is ruim 92 procent van de kinderen gevacci neerd tegen polio. Maar het verleden leert dat dat uitbraken niet altijd kan voorkomen, bijvoorbeeld in christe lijke gemeenschappen met veel niet- ingeënte kinderen. Vaccineren blijft dus ook in Neder land belangrijk, stellen experts. Zodat het poliovirus uiteindelijk dezelfde bestemming mag vinden als het le vensgevaarlijke maar succesvol be streden pokkenvirus: veilig achter slot en grendel in een laboratorium. donderdag 27 augustus 2020 GO NICOSIA Frankrijk, Cyprus en Griekenland zijn begonnen aan een gezamenlijke militaire oefening in de lucht en op zee ten westen van Cyprus. Italië doet vrijdag ook mee aan de oefening. Wilde polio, dat lange tijd veel slachtoffers maakte in Afrika, is uitgeschakeld. Maar vaccinatie blijft noodzakelijk. foto hollandse hoogte Polio verslagen in Afrika, maar vlag kan nog niet uit Chris van Mersbergen Rotterdam/Abuja —Roelofje Mussche, in 1971 polio-slachtoffer «SM^ÏS Ongeruste moeders uit Staphorst bij het ziekenhuis waar hun kinderen worden behandeld in 1971. foto hollandse hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13