9 virus weer toeslaat omdat bevolking lakser wordt en minder afstand houdt slachtoffer lijkt te worden van zijn eigen succes. Mensen dragen een masker maar worden op andere terrein onvoorzichtiger, zegt de regering. Afstand houden, handen wassen: het gebeurt steeds min der. ,,Iedereen moet ook de andere gedragsregels naleven. Want je kunt een mondkapje dragen en tóch besmet worden'', waar schuwde minister van Volksge zondheid Olivier Véran. ,,Met een masker ben je niet immuun.'' Die opmerkingen kwamen voort uit het oplopende aantal be smettingen in Frankrijk. In een week tijd zijn ruim 23.000 nieuwe gevallen geregistreerd. ,,Het virus is zich heel snel aan het uitbrei den'', waarschuwde het ministerie deze week. Nederland besloot maandag om nóg eens drie Franse regio's als ri sicogebied aan te wijzen, na dit eerder al te hebben gedaan voor Parijs en Marseille en omstreken. ,,Na een verblijf daar gaat u bij te rugkeer in Nederland tien dagen in thuisquarantaine'', is het drin gende advies. Het lijkt een opmerkelijke en te genstrijdige trend: in Frankrijk wordt massaal het mondkapje ver plicht gesteld, en tóch loopt het aantal besmettingen snel op. Dat is logisch, zegt epidemiologe Cathe rine Hill. ,,Het mondkapje is ge woon niet dé oplossing. Het helpt wel, maar het is niet genoeg. We willen allemaal anderen ontmoe ten, we praten met vrienden, ra ken elkaar aan. En je raakt zelf ook wel eens per ongeluk met je han den je gezicht aan.'' Reizen Bovendien speelt in Frankrijk nog iets anders: het is een vakantiebe stemming. ,,Mensen zijn deze zo mer gaan reizen, komen bij elkaar en gedragen zich misschien los ser'', vertelt Jean-Christophe Cal- mes, vicevoorzitter van artsenvak bond MG France. ,,Kijk naar een andere populaire bestemming als Spanje, daar breidt het virus zich ook snel uit.'' Calmes nuanceert wel de verha len over een tweede golf die er nu aan zou komen denderen. ,,Het aantal mensen dat echt ernstig ziek wordt en op de ic belandt, stijgt maar heel langzaam. De ic's in Frankrijk zijn nog lang niet vol, zoals dat een paar maanden gele- Nieuwe gevallen Iedereen moet alle regels naleven. Met een masker ben je niet immuun den wel het geval was.'' Specialis ten geven daarvoor verschillende verklaringen. Méér jongeren dan ouderen worden nu besmet en die hebben minder klachten. Het aan tal besmette Fransen dat asympto- matisch (zonder klachten) is, groeit. En de behandelingswijzen zijn verbeterd. ,,We weten nu meer dan in maart: we kunnen pa tiënten al beter behandelen vóór ze eventueel op een ic zouden be landen'', vertelde infectiologe Ka- rine Lacombe van het Saint-An- toine ziekenhuis in Parijs maan dag op de Franse radio. Lange rijen, uren aan wachttij den en spitsdrukte is er dezer da gen wel bij de centra waar Fransen zich kunnen laten testen. Op de Avenue de la Grande Armée in Pa rijs staat al wekenlang van 's mor gens vroeg tot 's avonds een rij van honderden wachtenden op de stoep. Het ministerie van Volksge zondheid klopt zich op de borst. Er worden nu 755.000 testen per week gedaan, en dat aantal stijgt. Zo kan het virus snel worden in gedamd, is de gedachte. Artsenorganisatie MG France betwijfelt dat. Jan en alleman kan zich namelijk laten testen, zonder aanleiding, zonder symptomen. Vandaar die lange rijen. ,,Als een arts nu met een reden een test voorschrijft aan iemand, krijgt de behandeling daarvan geen voorrang boven iemand die zich zonder aanleiding wil laten testen.'' Oftewel: een persoon met coronaklachten moet langer wach ten dan nodig is. ,,Vaak komt de uitslag pas na 48 uur en dat is ge woon té laat, want je kan al ie mand besmetten vanaf de eerste dag dat je zelf besmet bent'', zegt epidemiologe Catherine Hill. Middeleeuwen Haar advies is de werkwijze te vol gens zoals die al 'sinds de middel eeuwen' gebruikelijk is bij epide mieën: ,,Zoek de zieken zo snel mogelijk op en isoleer ze zo snel mogelijk. Dat gebeurt nu niet in Frankrijk. Er wordt wel getest, maar niet snel genoeg en niet ge noeg op de plaatsen waar het ook het hardst nodig is. Waarom zou je in het departement Charente mensen testen als het virus daar nauwelijks rondwaart? Dat is wat nu gebeurt. Er zit geen enkele stra tegie achter.'' woensdag 26 augustus 2020 GO A nnns les nounous X-.A-P; -4 In Frankrijk geldt op heel veel plekken een mondkapjesplicht, waaraan iedereen zich houdt. Van voetbalsupporters en hardlopers tot kantoor medewerkers en de president (onder). Voldoende afstand houden lijkt een lastiger na te leven ge dragsregel. FOTO'S EPA, REUTERS kapjes, toch veel besmettingen Het weekgemiddelde in Frankrijk 4000 3000 2000 1000 25 aug mrt apr mei juni juli aug BRON: EUROPEAN CDC - Olivier Véran, Franse minister van Volksgezondheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9