Boekentip zomerhit Van redder tot verdachte Wachten op verkoeling 6 Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag de achtste aflevering: Krommenhoeke aan de Hoge- landseweg bij Biggekerke, met uitzicht op de Lange Jan en de Sardijntoren. r m» -■ t Over de Watersnood van 1953 zijn veel boeken geschreven. Die hebben me belangrijke lessen geleerd over iets wat ik niet zelf heb meegemaakt. De verwoes tende overstromingen van New Orleans in 2005 heb ik ook niet lijfelijk meegemaakt maar via televisie wel intensief kunnen volgen. Ook over deze ramp is een indrukwekkend boek geschreven, Zeitoun, door Dave Eggers. De kracht schuilt erin dat hij het onmenselijk grote leed menselijk heeft gemaakt door het verhaal van één man te vertellen: Abdulrah- man Zeitoun, een 47-jarige Amerikaan van Syrische af komst, getrouwd met een Amerikaanse en gerespec teerd aannemer. Als door de orkaan Katrina New Or leans onder water loopt, vlucht Zeitoun niet maar blijft. Peddelend in zijn kano vaart hij door de stad om mensen te helpen, te redden. Tot hij wordt gearresteerd en in de gevangenis belandt. Van redder in nood is Zeitoun ineens een ver dachte: terrorist, Taliban, Al Qaeda. Dave Eggers reconstrueert het leven van Zei- toun en daarmee de schade en de schande van New Orleans. Het boek begint op 26 augustus 2005, op de dag af vijftien jaar geleden en ein digt drie jaar later. Zeitoun is er dan nog steeds; hij vluchtte niet voor het water en niet voor het onrecht. 'Al moest hij elk huis in deze stad restaureren om te bewijzen dat hij hier hoort, hij zou het doen'. Eerst hoor je een licht vibrerende toon, als de trillende lucht boven het snikhete asfalt in een grote stad die zucht onder een hittegolf. En dan een klap. Het herhaalt zich drie keer voordat de zanger inzet: 'Hot time, summer in the city, back of my neck getting dirty and gritty'. Summer in the city van de Amerikaanse band The Lovin' Spoonful bereikte in de zomer van 1966 de hitparade. Summer in the lity Geboren New Yor- i- ker John Sebastian huk beschrijft hoe zijn stadsgenoten zich puffend en zwetend voortslepen over de gloeiend hete trot toirs ('hotter than a match headin een metropool waar geen greintje schaduw is te vinden. ,,All around, pe ople looking half dead." Ze wachten op de ver koeling van de avond en er gedanst kan wor den. Als je het nummer hoort, zie je die zinderende stad voor je. Voor wie de tekst en muziek niet genoeg zeggingskracht heeft zijn in het tus senspel nog wat echte stadsgeluiden toege voegd: drilboren, getoeter. En dat in een tijd zonder airco in de auto. Pfïfff. Het is zo'n buurtschap waar je voorbij sjeest. Over de Hogelandseweg naar Biggekerke, dan heb je hooguit even zicht op de vliedberg die bij het ge hucht hoort. Of op het nieuw ge bouwde huis daar pal naast. Zelfs de Walchenaren die elk hoekje van hun eiland denken te kennen, moeten vaak achter hun oor krabben. Krom- menhoeke, wel van gehoord maar ei genlijk nooit gezien. Op een ochtend dat hitterecords het nieuws van de dag zijn, stappen we bij Krommenhoeke 4 - het ge hucht heet Krommenhoeke, de weg ook - het erf op van Suzanne en San der Jacobse. Een woonhuis met aan gebouwde schuur, een gerestaureerd kippenhok, 3500 vierkante meter tuin bij het huis, kippen, zes geiten, de zwarte Australische Kelpie Jim. En nog een weitje voor de twee paar den. Nee, voor één paard, de andere was oud en hebben ze afgelopen winter moeten laten inslapen. Het overgebleven paard is drachtig, vol gend jaar mei wordt er een veulen verwacht. Niet te politiek, zegt Suzanne (1977) tegen haar man als die over de voordelen van het grote aantal toe risten op Walcheren begint. Sander (1976) zit voor de fractie SGP/Chris tenUnie in de gemeenteraad van Veere en is gemeenteambtenaar in Vlissingen. Suzanne aarzelt of ze het zal zeggen: ,,Corona was heerlijk voor de rust. Ik had het gevoel dat we Walcheren weer voor onszelf had den. Geen toeristen, je kon gewoon aan het strand parkeren." Sander ziet ook voordelen, zoals de grote super markten aan de kust. Maar geeft toe: ,,We zijn de drukte ontgroeid. De toeristische markt van Veere, zo massaal, daar word ik gek van." Su zanne: ,,Ik snap niet dat mensen dat opzoeken." Ze zijn beiden geboren in Melis- kerke. Twintig jaar geleden besloten ze voor het eerst van het echte bui tenleven te proeven en verhuisden naar een huurboerderij in de Wel- zingepolder bij Ritthem. Nadat die door Zeeland Seaports was opge- t air V-Cve 5 'Z --r." km wJ&ë&ï kocht met het oog op de nooit gerea liseerde Westerschelde Container Terminal verhuisden ze in 2007 naar Krommenhoeke. Voor Suzanne was dat bekend terrein: ,,Mijn opa en oma woonden hier. Als kind kwam ik vaak bij hen, op de iets verderop gele gen boerderij Krabbeneiland had ik een verzorgpony." Ze wonen er graag met hun vier kinderen (16, 15, 10 en 7 jaar). Middelburg en Vlissingen dichtbij, het strand op fietsafstand. Suzanne: ,,Soms moet je jezelf wel- eens knijpen. Zeker als je bij iemand anders bent, realiseer je je hoe mooi het hier is. De keerzijde is dat er altijd wat te doen is. Het onderhoud, de tuin, de dieren." Sander: ,,Wie in een rijtjeshuis woont is met eventjes grasmaaien wel klaar. Hier doe ik al leen al over de heg snoeien een hele dag. En dan moet je de troep nog op ruimen." We nemen afscheid. Cynthia van Tilburg uit Vlissingen stapt voorbij op haar Tinker Jill, de buurtschap maakt deel uit van haar standaard rondje. Acht huizen tellen we. Daar van worden er zeven permanent be woond. Op het erf van nummer 5 komt Daniela Hooghiemstra (1967) ons opgewekt tegemoet gelopen. „Collega's", lacht ze, ,,ik dacht het al." Ze is journalist voor de Volkskrant, ze heeft eens in de twee weken een column op de opiniepagina. En ze schreef boeken over het koningshuis en een biografie van onderwijsver nieuwer Kees Boeke. Daniela blijkt de bezitter van de enige vakantiewoning, een huis met een daar tegenaan gebouwde nieuwe woonschuur. In de voortuin belooft de perenboom een rijke oogst. Helaas zijn de peren volgens de bewoonster altijd zuur. Ze woont en werkt in Amsterdam: ,,Maar ik heb het gevoel woensdag 26 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Deze hele week geeft verslaggever Maurits Sep elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Ver slaggever Theo Giele kiest een zomerhit uit. GO DAVB EGGJSRS Jan van Damme -J'. —f r '-JT. ^v4' - IRhSÉ* ■S'. ivT .T' .Ta!." .v.^ro f ÏVK 12 <D O Suzanne en Sander Jacobse: ,,We zijn de drukte ontgroeid." FOTO'S RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34