Hoge rekening verduurzamen huis bezorgt Tweede Kamer koude rilling 9 Het is niet alleen maar negatief. De boodschap: laat eens uitrekenen hoe het zit, geen huis is hetzelfde Ml/llI ,,Ik zie het niet als een negatief rap port. Het glas is halfleeg, maar ook halfvol. Voor veel huishoudens is het wél aantrekkelijk om hun huis dermate te verduurzamen dat het energieneutraal wordt. Dat komt door de subsidies en regelingen die nu in Nederland gelden. De bood schap is dan ook: laat eens uitreke nen hoe het in je eigen situatie zit. Geen huis is hetzelfde.'' ,,Transparantie en discussie over het klimaatbeleid zijn verstandig en noodzakelijk. Er moet niet een te rooskleurig beeld ontstaan over het verduurzamen van alle woningen. We zeggen niet dat het niet kan. We zeggen dat het de meeste mensen meer geld kost dan het oplevert. Be leidsmakers moeten die groep in de gaten houden.'' ,,Zie het als een winstwaarschu wing. Als je ziet hoe divers wonin gen en huishoudens zijn, dan voor zie ik coördinatieproblemen. Je kunt wel zeggen 'we gaan nu in dit hui zenblok investeren'. Maar dan woont er een vrouw van 84 die denkt 'het zal mijn tijd wel duren' en een jong echtpaar dat net aan een dure hypotheek is begonnen. Zie die neuzen maar eens dezelfde kant op te krijgen. Ik zeg niet dat je het niet moet proberen, maar makkelijk zal het niet gaan.'' ,,Als losse maatregel zijn zonnepa nelen prima, ze renderen hartstik ke goed. Binnen zes of zeven jaar heb je ze terugverdiend. Maar als je een warmtepomp gaat aanschaffen, heb je er wel 26 nodig en die passen niet op elk dak. Het gaat dus om de PBL-RAPPORT warmtevraag als de gasketel ver vangen moet worden. Dan is een combinatie van duurzaamheids maatregelen nodig en kun je niet zonder zonnepanelen." ,,Meer subsidie is niet de eerste stap. Voor een deel van de huiseige naren is het al rendabel. Tegen hen zou ik willen zeggen: blijf niet stil zitten, maar kijk hoe je op lange termijn kunt besparen op de ener gierekening en tegelijkertijd kli maatneutraal kunt zijn.'' Het PBL verraste gisteren met de mededeling dat het aan schaffen van een warmte pomp of van het gas af gaan niet aantrekkelijk is voor de portemonnee van huizenbe zitters. 'Voor veel huishou dens zal gelden dat afwachten de voordeligste, en wellicht ook de verstandigste optie is', schrijft het PBL. Die boodschap komt hard aan bij de voorstanders van klimaatmaatregelen. Zo heeft het kabinet vorig jaar in het Klimaatakkoord bepaald dat alle Nederlandse huizen in 2050 energieneutraal moeten zijn. Volgens het kabinet zou dat mogelijk moeten zijn, zónder dat de energierekening van huishoudens hard stijgt. ,,Het moet lastenneutraal'', zegt ook D66-Kamerlid Mat- thijs Sienot. ,,Die afspraak ligt er gewoon, daar zal ik het ka binet aan houden. Als nu uit dit PBL-rapport blijkt dat het lastig wordt, moeten we daar goed naar kijken.'' Net als an dere politieke partijen stelt D66 schriftelijke vragen aan het kabinet over de kwestie. vesteringen te doen. Daar moet opheldering over ko men.'' Volgens PvdA-Kamerlid Henk Nijboer maakt het kabi net 'een bende van de ver duurzaming van woningen'. ,,Mensen moeten er juist wat aan overhouden als ze zuinig omgaan met energie.'' Groen Links-Kamerlid Tom van der Lee wil dat klimaatmaatrege len financieel aantrekkelijker worden. Zo vraagt hij het ka binet de subsidies voor wo ningisolatie te verbeteren en te verlengen. Ook wil Groen Links met een belastingmaat regel de rente op leningen voor verduurzaming compen seren. ,,Er is dringend aanvul lend beleid nodig.'' De PVV ziet in het PBL-rap port een extra reden om af te zien van klimaatbeleid. ,,Het effect van het energieneutraal en aardgasvrij maken van wo ningen op het klimaat is totaal te verwaarlozen, terwijl de ge volgen voor de portemonnee rampzalig zijn'', zegt PVV-Ka- merlid Alexander Kops. Te beperkt Intussen is er interne kritiek op het rapport. Zo heeft advi seur Jan Willem van de Groep zijn naam uit het PBL-rapport laten halen. 'Naar mijn me ning is het rapport zo beperkt in aannames en modellering dat het geen aanspraak kan maken op de getrokken con clusies', schrijft hij in een mail aan PBL-onderzoeker Frans Schilder. Schilder: ,,Zijn naam onder het rapport was be doeld als dank voor het kri tisch meelezen, omdat dat zeker toegevoegde waarde heeft. Maar het blijft uiteinde lijk wel mijn stuk.'' dinsdag 25 augustus 2020 GO Triple glas is energiezuinig. FOTO HOLLANDSE HOOGTE BRAM PETRAEUS Qouuji Qgeaian QGWAN QGEAIAN «üEAIAN Qgeaian Qgeaian Qgeaian Qgeaian Qgeaian dat met een dergelijk rapport het klimaatbeleid onderuit wordt ge haald? Het is toch juist ook een heel kri tisch rapport over de haalbaar heid van kabinetsdoelstellingen? Gemeenten zijn bezig met het maken van een routekaart per wijk. Deze wijkgerichte aanpak is de kern van de Nederlandse strategie voor het verduurzamen van huizen. Denkt u dat die niet werkt? In Nederland liggen nu op een miljoen daken zonnepanelen. Zonnepanelen zijn toch onom streden als investering? Is het rapport een pleidooi voor meer subsidie? In de Tweede Kamer is ver baasd gereageerd op een nieuw rapport van het Plan bureau voor de Leefomge ving (PBL), waarin wordt ge steld dat het verduurzamen van de eigen woning voor de meeste huizenbezitters he lemaal niet rendabel is. Peter Winterman Den Haag ,,Ik ben wel verbaasd over de stelligheid van het PBL'', reageert Sienot. ,,Ander on derzoek liet eerder zien dat het voor miljoenen huishou dens wél mogelijk zou moe ten zijn om lastenneutrale in Politiek eist maatregelen om energieneutraal wonen rendabel te maken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9