VOEL JE FITTER! w oplevert Sport doet iets met je 8 VERDUURZAMING WONING^ Zonder extra subsidies is het verduurzamen van woningen niet rendabel voor veel huizenbezitters, stelt het Planbureau voor de Leefomgeving. Hoofdonderzoeker Frans Schilder legt uit waar de pijnpunten zitten. We zeggen dat het de meeste mensen meer geld kost dan het Duizenden makers staat het water aan de lippen. Daarom is het Cultuurfonds een grote actie gestart om cultuurmakers te ondersteunen. Met uw hulp kunnen zij kunst, theater, mode, muziek en poëzie blijven maken. Kom met ons in actie en doneer! Den Haag elf woont Schilder in zo'n gemid delde Nederlandse woning: een rij tjeshuis van circa 110 vierkante me ter en nog weinig isolatie. ,,Ik wilde zelf ook eens on derzoeken hoe ik mijn huis energie neutraal zou kunnen maken, geïn spireerd door een campagne. Dat viel erg tegen, want ik kreeg te ho ren dat ik er beter niet aan kon be ginnen omdat het financieel niet voordelig zou zijn. Uit ons onder zoek blijkt dat dit voor de meeste huizenbezitters geldt. Die kunnen er vanuit financieel oogpunt dus be ter mee wachten.'' ,,Als je in een huurhuis woont, kun je zelf nog niet aan de slag. Dat moet de woningcorporatie of huisbaas doen. Eigenaren van appartementen hebben met een vereniging van ei genaren te maken. Wij wilden een keer goed onderzoeken wat de ge middelde huizenbezitter nu zou moeten investeren om het huis energieneutraal te maken. In het Klimaatakkoord is afgesproken dat vóór 2050 de woningvoorraad wordt afgekoppeld van aardgas en dat hui zen kostenneutraal moeten kunnen overstappen naar een duurzame manier van verwarmen. Dat kan dus nog niet iedereen onder de huidige omstandigheden.'' de kritiek op het rapport. ,,Nee, dat klopt en ook niet alle hui zen moeten van het aardgas. Maar we moeten wel naar een klimaat- neutrale woningvoorraad. Ik be grijp de kritiek, maar ons onder zoek is afgebakend. We hebben bijvoorbeeld ook de impact van warmtenetten niet meegenomen, omdat je daar als huiseigenaar niet zelf voor kunt kiezen. De vraag is dus: kun je bestaande huizen zo isoleren dat je de gasketel door een warmtepomp laat vervangen en kun je de stroom die daarvoor no dig is zelf opwekken met bijvoor beeld zonnepanelen? Uit onze be rekeningen blijkt dat het rendabel is voor huishoudens die zo'n 150 euro per maand aan energie kwijt zijn. Maar zit je daar onder, dan kost het je meer geld dan dat je op de energierekening bespaart.'' „Gebouwgebonden finan ciering gaat tegen een ho gere rente dan een hypo theek, omdat het onder pand voor de geldverstrek- ker ontbreekt. De investe ring wordt dan nog moeilij ker terug te verdienen. Als dan ook nog eens de salde- ringsregeling wordt afge bouwd, waarmee huiseigenaren de stroom die ze verbruiken kunnen wegstrepen tegen wat de zonnepanelen opleveren, kun je niet woonlastenneutraal uitkomen." Scan de QR-code voor een eenmalige gift OokJord Knotter ondersteunt deze actie PRINS BERNHARD CULTUURFONDS Sport: het maakt je gelukkiger, fitter, blijer, weerbaarder en vrijer. Sport daagt je uit, verbroedert en ontroert en zelfs als de wereld even stilstaat helpt het je altijd vooruit. Sport geeft je vriendschap, leert je winnen, verliezen en terwijl je soms naar elkaar schreeuwt, altijd te vergeven. Sport laat je bewegen, verlegt je grenzen, laat je stralen, en geeft je energie om elke keer opnieuw de finish te halen. Sport... in steeds meer nieuwe vormen; bij je club, vereniging, in 't park of langs de zee. Met nieuwe doelen en uitdagingen in een tijd die bruist van de energie. Want energie maakt energie, vooral nu! Dus kom op, blijf bewegen. Denk nu niet morgen, dat dacht je gisteren Écht, sport doet iets met je! dinsdag 25 augustus 2020 GO Zuinig zijn met energie kan de kosten flink opstoken Stefan ten Teije Het rapport gaat alleen over koopwoningen. Waarom? In het Klimaatakkoord staat hele maal niet dat alle huizen energie neutraal moeten worden, zo luidt Het kabinet onderzoekt of gebouwgebonden lenin gen hulp bieden. Daar ge looft u ook niet in? Bent u niet bang Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8