I 'Die criminele insinuaties doen pijn' Toren Beurtvaartkade bij RvS onder de loep HI JU 5 IPÉI RECREATIEDRUK WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Zonder toerisme is West-Zeeuws- Vlaanderen niet meer dan een wijk in een grote stad, met weinig voorzieningen. Om dat te voorkomen, moeten recreatiebedrijven en bewoners meer samenwerken. Die hartenkreet komt van Eric van Damme, eigenaar van onder meer Strandcamping Groede. Volgens Van Damme komt de toeristische sector deze zomer (te) vaak negatief in het nieuws. De verhuur van tweede woningen aan vakan tiegangers, de drukte op de Sint- Bavodijk in Nieuwvliet en het over de koppen lopen in de supermark ten resulteerde zelfs in de oprich ting van de protestgroep Toerisme uit Balans. Volgens het burgerini tiatief is de grens qua aantallen va kantiegangers inmiddels bereikt aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Negatieve beeld Dat het deze zomer extreem druk is, ontkent Van Damme niet. ,,Je mtèi w 'X "f&rtA r:; 7/t;.r. - s moet het wel in perspectief zien. Door corona gaan veel toeristen in eigen land op vakantie en cam- pinggasten ontvangen meer be zoek. Ik verwacht dat de drukte zal normaliseren." Het negatieve beeld stoort hem. ,,Want we moe ten het toerisme juist omarmen. Inwoners van West-Zeeuws- Vlaanderen en de sector moeten elkaar meer gaan opzoeken en met elkaar de dialoog aangaan. Niet zoeken naar tegenstellingen, maar overeenkomsten. Dan blijft deze streek zo mooi als hij nu is." Bewoners en recreatiebedrijven zijn het namelijk over heel wat Het is extreem druk ja, maar dat komt door corona. Mensen gaan in eigen land op vakantie dingen eens, zoals de verhuur van tweede woningen in de (kust)dor- pen. Het verbod op toeristische verhuur van tweede woningen is in 2014 afgeschaft. Bewoners kla- gen sindsdien dat hun dorpen in de winter uitgestorven zijn, omdat veel huizen dan leeg zijn. Van Damme: ,,Het is jammer dat het verbod is afgeschaft, de branche vereniging was daar tegen. Want het is ook voor ons belangrijk dat Groede, Nieuwvliet en Cadzand in de winter leefbaar zijn." Aantrekkelijk blijven Streek en sector werken soms al goed samen. Neem het Masterplan Nieuwvliet, dat voorkomt dat de kuststreek volledig volgebouwd wordt en het landschap moet be schermen. Het is opgesteld door onder meer ondernemers en be woners. Een mooi voorbeeld van hoe het moet, vindt Van Damme. Alleen maar negativisme over toerisme is op den duur funest vreest hij. ,,Als toeristen niet meer komen, komt de streek in een ne gatieve spiraal. Zonder toeristen blijven er weinig voorzieningen over en zijn we met 23.000 inwo ners niet meer dan een gemid delde wijk in een grote stad. Met één supermarkt, twee scholen en twee sportclubs. Deze streek, met een unieke kust, moet ook voor komende generaties aantrekkelijk blijven." DEN HAAG De bewoners van ap partementencomplex De Sluis wachter voelen zich een beetje ge nomen door de gemeente Terneu- zen, die pal voor hun neus een 72 meter hoge woontoren wil bou wen. Dat zei Sluiswachterbewoner Francois Lauret gisteren tijdens een rechtszaak in Den Haag. Daar vroeg een zestal bewoners van het splinternieuwe Sluiswachtercom plex om op zijn minst een bijstel ling van een bouwplan aan de overzijde van de haven op de Beurtvaartkade. De bewoners ver keerden bij de aankoop van hun appartementen in de Sluiswach ter in de veronderstelling dat nieuwbouw op de Beurtvaartkade niet hoger dan 50 meter zou wor den. 'Dat stond immers in een prospectus die van de wethouder afkomstig was,' zei Lauret tegen de Raad van State, 'op basis van dat plan hebben wij besloten een handtekening onder het koopcon tract te zetten. Wie schetst onze verbazing toen in het bestem mingsplan opeens een toren van 77 meter hoog mogelijk werd ge maakt. Als ik dat in 2017 had gewe ten had ik me nog wel bedacht.' Lauret zegt dat hij gesteund wordt door bijna alle 46 bewoners van het Sluiswachtercomplex. Uitspraak volgt binnen enkele weken. De zaak speelt al anderhalf jaar. In februari vorig jaar werd bij Rotthier een inval gedaan, waarbij veertig hennepplanten werden gevonden. Lonink wilde daarop de woning drie maanden sluiten, maar hij werd te ruggefloten door de rechtbank: Rotthier kreeg gelijk in zijn verweer dat hij de hennep gebruikt als medi- cijn en er niet in handelt. Lonink moest de zaak opnieuw bekijken, deed dat ook en besloot alsnog tot sluiting. Rotthier ging opnieuw de juridi sche strijd aan. Die is nu beland bij Philippe Rotthier blijft strijden tegen sluiting huis wegens hennep voor medicinale olie de Raad van State, waar de zaak gis teren werd behandeld. Zijn advocaat Roeland Aerts wees er daar op dat het Openbaar Ministerie geen aan leiding ziet om Rotthier te vervol gen. Dus moet Lonink ook de wo- ningsluiting intrekken, vindt hij. Volgens de burgemeester had Rotthier niet alleen te veel planten in huis, maar heeft hij ook gedeald. Hij had een flesje olie verstrekt aan een vriend en ook zijn moeder heeft wat gekregen. En die vriend is een bekende van justitie, benadrukte Lonink. ,,Die insinuaties van crimi neel gedrag doen pijn", zei Rotthier. ,,Ik ben geen dealer." Hij wil de olie zelf maken omdat die hem dan maar 30 euro per maand kost. Bij de apo theek moet hij maandelijks 200 euro afrekenen. Medicinale wietolie wordt niet door de verzekeraar ver goed. Volgens de wet mag Rotthier vijf planten hebben, maar volgens hem zijn dat er niet genoeg om olie uit te winnen. dinsdag 25 augustus 2020 VL 'Koester de toerist, ook als het druk is' Bob Maes Groede jftrs.rtVvv Eric van Damme op Strandcamping Groede. „Zonder toeristen is West-Zeeuws-Vlaanderen net een wijk in een grote stad met één super markt, twee scholen en twee sportclubs." foto camile schelstraete -Eric van Damme Philippe Rotthier uit Koewacht blijft strijden tegen het besluit dat zijn woning drie maanden dicht moet. Burgemeester Jan Lonink wil die maatregel opleggen, omdat bij Rotthier tientallen hen nepplanten zijn gevonden. Maar, is het verweer: die gebruikt hij voor het maken van een medicijn, niet om in te handelen. Den Haag De Raad van State doet binnen een paar weken uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54