c* I 1 'Bag to school' ft f Duikers halen granaten boven water uit oude dumpplek bij Zierikzee Coby Louwerse ontbijt pas na de vogeltjes en de hond Het onderzoek neemt twee weken in beslag, zei commandant Rick In de Braekt van het maritiem EOD Peloton. Voor de laatste keer ge beurde dat op deze grootschalige schaal in 1999, nadat er op het strand bij Kats ontstekers aanspoel den. De oude stortplaats strekt zich uit over een een gebied van 1,8 kilo meter bij 800 meter. Verspreid over een diepte van 10 tot maximaal 55 meter ligt zo'n dertig miljoen kilo gram afgedankte munitie uit de Tweede Wereldoorlog op de bo dem. De granaten werden tussen 1945 en 1967 in het zogeheten Gat van Zierikzee gestort. Spontane explosies Onderzoeksinstituut TNO conclu deerde naar aanleiding van het on derzoek in 1999 dat het risico op spontane explosies 'zeer gering' is. Het vrijkomen van milieubelas tende stoffen uit de munitie ging volgens de wetenschappers 'dusda nig langzaam dat er slechts zeer lage concentraties in het water ont staan'. TNO is ook nu weer betrok ken bij het onderzoek en bekijkt hoe de situatie er 21 jaar later voor staat. De EOD-duikers nemen ter plekke ook water- en bodemmon sters mee. Aan de hand van de be vindingen wordt duidelijk of er na dere maatregelen noodzakelijk zijn in verband met de veiligheid van de 8 omgeving en de risico's voor het milieu. Op de tast Vanaf het duikvaartuig Cerberus en rubberboten worden meerdere duiken per dag gemaakt op het mu nitiedepot, vertelt kapitein der ma- riniers In de Braekt. ,,Dit wordt voor ons een uitdagende klus. Op het land werken we vrijwel dage lijks met explosieven. Maar iets der gelijks onder water, doen we maar sporadisch. Ik hoefde niet te zoeken naar vrijwilligers voor deze opera tie." De uitdaging zit er deels in omdat het zicht op grotere diepte minimaal is. ,,Veel zal dus op de tast moeten." De kans dat er op zo'n moment iets mis gaat, acht In de Braekt klein. ,,De munitie ligt daar al zeventig jaar. Dat zal niet zomaar spontaan ontploffen." Dagelijks ploffen De granaten worden naar vluchtha- ven De Val gebracht. Daar worden ze overgeladen in een wagen van de EOD en naar de tijdelijke bunkers op het bedrijventerrein vervoerd. Die bunkers bestaan uit ver zwaarde zeecontainers. De grana ten worden opengemaakt en de dikte van het staal onderzocht. ,,Als TNO alles weet wat ze willen we ten, wordt de granaat vernietigd." Dat 'ploffen' gebeurt vrijwel dage lijks en is volgens In de Braeckt hoorbaar en zichtbaar (een kleine zandfontein) in de directe omge ving. Omwonenden zijn op de hoogte gebracht, maar ze kunnen veilig thuis of op hun bedrijf blij ven, aldus de commandant. 1% I dinsdag 25 augustus 2020 I pzc.nl e-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl ZEELAND6 OOSTBURG Door de coronamaatregelen kon basisschool de Berenburcht in Oostburg de eerste schooldag gisteren niet uitgebreid vieren. Toch kregen de kinderen een warm welkom. Het schoolplein was helemaal versierd en elke groep proostte op het nieuwe schooljaar. De leerlingen kregen onder het motto 'Bag to school' een rugtas. Algemeen directeur Raymond de Jong reikte ze net na de middag uit aan alle leerlingen van de Berenburcht. Hiermee kunnen de kinderen weer fris en fruitig aan de slag. EOD onderzoekt munitiedepot De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) is gisteren begon nen met onderzoek naar de mu nitiestortplaats net buiten het havenkanaal van Zierikzee. Dui kers nemen oude granaten van de Oosterscheldebodem mee naar boven. Die worden overge bracht naar tijdelijke bunkers op het bedrijventerrein aan de Straalweg. Daar wordt bekeken hoe de munitie er aan toe is. Vervolgens worden de explosie ven afzonderlijk tot ontploffing gebracht. Marcel Modde Zierikzee Rick in de Braekt, commandant van het maritiem EOD Peloton. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53