Zweven, in een trance raken: het gebeurt! LEKKER IN BALANS 15 RESTORATIVE YOGA Duiktips en -regels Restorative yoga is de allerzachtste vorm van yoga. Je valt er nét niet bij in slaap. andt die vlieg tóch op m'n neus. De stoorzender kriebelt. Met mijn hoofd beweeg ik van links naar rechts, maar de vlieg blijft zitten. Dan maar mijn hand gebruiken. De ogen blijven dicht terwijl ik wuif, vervolgens laat ik mijn arm terug op de grond vallen. Al snel wordt de ademhaling weer rustig. Gelukkig, want lijf en hoofd voelen zo fijn. Ik lig al ruim drie kwartier op een matje bij Yoga More in Zeist. In de lijkhouding, Sava- sana in yogatermen. Het is de eindontspanning, met een focus op ademhaling. Je ligt op je rug, de handpalmen wijzen naar het plafond, de voe ten vallen naar buiten. Onder de knieën ligt een kussen. Docent Annabel speelt gitaar en zingt zachtjes een lied over Ganesha, de hindoeïstische god. Haar stem is rustgevend. Mijn lijf voelt licht en zwaar tegelijk. Als ze stopt, is het doodstil in de yogastudio. Ik hoor alleen mijn adem en raak langzaam in een soort trance. Ik denk helemaal niks en val nét niet in slaap. Hoofd, schouders, armen, benen, voeten: ze lijken te zweven. Annabel brengt ons terug op aarde. Beweeg je vingers, je polsen, je hoofd. Geeuwen mag, zegt ze. Nog geen twee tellen Mijn lijf voelt licht en zwaar tegelijk later komt-ie, een enorme gaap. genoemd, is volledig gericht op ontspanning. Met een focus op comfort en ademhaling waar door het een meditatief karakter krijgt. De oefe ningen, zoals de twist op drie kussens, de lig gende vlinder en lijkhouding, zijn sterk gericht op die ontspanning. Dat blijkt. Ietwat lichtjes in mijn hoofd fiets ik naar huis. Ik wil slapen. Praktisch Ontspannend Prijs €10 voor een proefles bij Yoga More in Zeist. Eindoordeel: de Noordzee volgens Visser zo bij zonder maakt. ,,De meeste wrakken in het bui tenland zijn neergelegd. In de Noordzee liggen échte wrakken. Als ik in de Noordzee duik, zie ik die mannen voor me die hier vochten en gestorven zijn. Dan duik ik met respect en ontzag.'' Vinkeveense Plassen, Utrecht Als Visser niet in zout water te vinden is, gaat hij naar de Vinkeveense Plassen. Duikstek Zandeiland 4 is een populaire plek onder duikers, en niet zonder reden. ,,Het is de ultieme plek om laagdrempe lig te beginnen met duiken, maar voor mij ook om zonder veel gedoe te duiken met vrienden.'' Door de zandgrond is er over het alge meen goed zicht en er zijn baarzen, snoe ken, karpers en zoetwaterkreeftjes te zien. Door het uitgebreide onderwater- parcours, dat onder meer bestaat uit een baggerschuit, kotter en speeltoestellen, is Zandeiland 4 ook voor gevorderde dui kers geschikt. De grootste trekpleister voor beginnende duikers blijft volgens de duikliefhebber de oude schoolbus waarvan de ruiten zijn verwijderd, zodat duikers in en uit de het voortuig kunnen. Boschmolenplas, Limburg In deze zoetwaterplas in Midden-Lim burg komt iedere duiker aan zijn trek ken. Op de bodem bevinden zich meer dere wrakken, oefenplateaus, een beel dentuin en in het heldere water vind je onder meer aasgarnalen, mosselen, kar pers, snoeken en baarzen. ,,Het is verge lijkbaar met vogelspotten, maar dan met waterdieren", vertelt Silvia Waajen (55), ziekenhuismedewerkster en onderwa terfotograaf. ,,In de kleiwand, die wij Grand Canyon noemen, zitten bijvoor beeld heel veel kleine kreeftjes en visjes verscholen. Hoe langer ik ernaar kijk, hoe meer soorten ik herken. Als ik mijn foto's aan niet-duikers laat zien, geloven zie niet dat dit moois in de Nederlandse wateren te vinden is.'' GO DINSDAG 25 AUGUSTUS 2020 en zeeanemonen Restorative yoga, ook wel herstellende yoga -JEROEN KREULE Het wijst zich vanzelf: liggen en ondergaan. O In het begin is het soms puzzelen waar en hoe je de kussens en blokken neerlegt om goed te liggen. Zweven, in trance: het gebeurt! Geen. Even helemaal niéts denken. foto shutterstock FOTO'S SYLVIA WAAJEN Duikers en een baars (inzet) bij het wrak 'Poseidon' in de Boschmolen- plas bij Heel (Midden-Limburg). Duiken is niet zonder gevaar. De Nederlandse Onderwatersport Bond heeft daarom de volgende tips opge steld om de veiligheid van jezelf, an dere watergebruikers en de natuur zo veel mogelijk te waarborgen. Duik binnen de limieten van je duik- brevet en ervaring. Als je al in het buitenland gedoken hebt en voor het eerst in Nederland gaat duiken, informeer je dan goed over de omstandigheden. Die zijn anders dan in tropisch water. Het wordt daarom aangeraden je eerste duik(en) onder begeleiding van een duikgids te maken. In tropisch water kun je tientallen meters ver kijken, in Nederland kan dat niet. Let daarom goed op wat er op de bodem tussen de stenen en planten voor leven voorkomt. Plan je duik en duik je plan. Bespreek de duik met je buddy en doe een buddycheck. Doe altijd een controle van de duik- plek voordat je gaat duiken (bijvoor beeld met een Check-de-Stek checklist van de Nederlandse Onderwatersport Bond). Plaats een duikvlag zodat andere watergebruikers weten dat er duikers onder water zijn en daar rekening mee kunnen houden. Raak niks aan, respecteer de natuur. Waar Vertrekpunt onder andere Sche- veningse haven Voorzieningen Verschilt per schip Kosten Vanaf 100 euro Meer informatie: stimon.org/zelf-de- noordzee-op Waar Bosmolenweg 3, Heel Voorzieningen Duikcentrum, kiosk, kleedruimte, spoelkraan, terras, ver huur, freedive platform en vulstation. Kosten 10 euro Meer informatie: duiklocatiebosch- molenplas.nl Waar Braambrugse Zuwe 143B, Vinke veen Voorzieningen Duikcentrum, toilet, kleedruimte, vulautomaat en restau rant Kosten 7,50 euro. Let op: vergunning verplicht! Meer informatie: airdiving.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43