Omgeving Nice oranje: net waar zaterdag de Tour start NIEUWS 3 'We hebben er hier in Spanje een feest van gemaakt in onze villa' CORONA VAKANTIE AFGERADEN Vanuit Nederland geldt vanaf middernacht code Oranje voor heel Spanje (slechts reizen als dat strikt noodzakelijk is). Tot nu toe hadden slechts enkele regio's die kwalificatie gekregen. Reisorganisaties TUI en Corendon hebben momenteel duizenden Ne derlandse vakantiegangers in Spanje zitten. Zij worden geïnfor meerd over de wijziging van het reisadvies naar heel Spanje van geel naar oranje. Voor TUI gaat het om bijna vierduizend Nederlandse va kantiegangers en voor Corendon om bijna dertienhonderd. Reizigers die al op hun bestem ming zijn, ontvangen een sms-be- richt met informatie, aldus TUI. De meeste reizigers zullen op hun ge plande vluchten in de komende week terugkeren. Voor mensen die later zouden terugkomen, worden extra vluchten geregeld, meldt de reisorganisatie. Corendon gaat rei zigers in Spanje de keuze bieden om eerder terug te keren of de va kantie af te maken en dan een regu liere retourvlucht te nemen. Spanje had het hoogseizoen van het internationaal toerisme vooraf al als verloren bestempeld, maar begint nu ook te vrezen voor het najaar. Het land hoopte juist vanaf september weer voorzichtig meer buitenlandse reizigers aan te trek ken, maar de voortdurende stijging van nieuwe coronabesmettingen in VRIENDENGROEP het land heeft inmiddels tot talloze restricties vanuit de rest van Europa gezorgd. De Nederlandse maatregel is in Spanje nauwelijks nieuws; inmid dels raden op een paar uitzonderin gen na alle landen uit de Schengen- zone reizen naar Spanje (of delen van het land) af en leggen ze andere maatregelen op, zoals een quaran taine en/of een coronatest bij terug keer van de reizigers naar hun land. De toerismestatistieken zijn desastreus voor het Iberisch schier eiland, de Balearen en de Canari- sche eilanden. Hoewel in juli de grenzen weer open waren en er aanvankelijk geen reisbeperkingen uit andere landen waren opgelegd, kwamen via de luchthavens vorige maand 76 procent minder reizigers aan in Spanje: net geen zeven mil- MALAGA De vakantie van een Nederlandse vriendengroep in het Zuid-Spaanse Malaga heeft op het laatste moment een bijzonder randje gekre gen. Precies op de dag dat de va kantiegangers met het vliegtuig naar Nederland willen, kondigt Buitenlandse Zaken voor heel Spanje code oranje af. De 22-ja- rige Collin uit Arnhem huurde samen met negen vrienden een imposante, afgelegen villa. ,,Het is natuurlijk wel vervelend dat het hier in Spanje de verkeerde kant op dreigt te gaan, maar wij krijgen er hier helemaal niets van mee." Zijn vriend Brian (19): ,,We hebben ons amper onder de mensen begeven.'' Alle discotheken waren dicht. Dat was natuurlijk een tegenval ler, maar betekende zeker niet het einde van de vakantie. ,,We besloten om er dan maar een groot feest in de villa van te ma ken. En dat is gelukt.'' Het dringende advies van het ministerie om bij thuiskomst tien dagen in zelfisolatie te gaan, haalt weinig uit, vinden ze. ,,Wij mensen zijn sociale wezens. Die stop je niet als een dier in een kooi'', zegt Max (19). joen, tegen de 29,4 miljoen in de zelfde maand van vorig jaar. De vliegvelden van de twee grote steden, Madrid en Barcelona, wer den het zwaarst getroffen, met beide 83 procent minder aan passa giers. Op de luchthavens van popu laire bestemmingen als de Costa Blanca, Costa del Sol, de Balearen en de Canarische eilanden kwamen tussen de 65 procent en 75 procent minder reizigers aan. Die eilandengroepen leken aan vankelijk te ontsnappen aan de nieuwe golf besmettingen, maar vooral Mallorca kampt al meer dan een week met een forse stijging aan patiënten. Dat heeft veel landen doen besluiten ook naar dat eiland (plus Ibiza en Menorca) het reizen af te raden. Veel hoteleigenaren zouden volgens hun belangenorga nisatie al hebben besloten na half september, als de scholen in Spanje weer beginnen, hun accommoda ties weer te sluiten, omdat de kos ten hoger uitpakken dan de baten. In Madrid en Barcelona heeft drie kwart van de hotels die in maart moest sluiten, nog altijd niet de deuren geopend. Controle De Spaanse regering heeft sinds eind juni de verantwoordelijkheid over de controle en de maatregelen tegen de verspreiding van het virus bij de regionale overheden gelegd. Die komen de laatste dagen alle maal met verschillende nieuwe be perkingen. Zo wordt het bijna overal afgeraden of zelfs verboden om met meer dan zes of tien men sen bijeen te komen. Nachtclubs en discotheken zijn weer gesloten en in heel het land is het verplicht op straat en in openbare binnenruim tes een mondkapje te dragen. FRANKRIJK »In Nice worden speciale corona- fanzones ingericht dinsdag 25 augustus 2020 GO Heel Spanje code oranje, ramp voor het toerisme Edwin Winkels Edwin van der Aa Rotterdam M Badgasten op het strand van Benidorm. Pas tijdens het zon nen mogen de mondkapjes af. "aKS NICE Nederland roept Nice en omgeving uit tot 'oranje' ge bied. Laat nou net daar de Tour de France zaterdag van start gaan. ,,Ik vind het zelf allemaal nogal overdreven, maar je moet dus ècht overal in Nice een mond kapje op!'', vertelt ondernemer Pieter de Mik, die in de Zuid Franse stad woont en werkt. ,,In elke straat!'' Dat er in zijn omgeving nu veel mensen positief getest worden, gelooft hij. ,,Er wordt veel meer getest dus vinden ze ook meer mensen met corona. Maar in de ziekenhuizen valt het nog mee.'' In het departement Alpes-Mariti- mes, waarvan Nice de hoofdstad is, sloegen de autoriteiten vorige week al alarm. Er werden meer dan vijftig mensen op 100.000 inwoners positief getest. Daarmee kwam het departe ment officieel in de gevarenzone. Voor Nice ligt het extra gevoelig: de Tour de France gaat er zater dag van start. Dat trekt door gaans enorm veel publiek - ook uit Nederland. In de stad zijn de voorbereidin gen in volle gang. Met tal van maatregelen moet verspreiding van het virus worden voorko men. ,,Er is een speciale fanzone ingericht, waar maar beperkt mensen in mogen'', vertelt De Mik. ,,In die zone kan je de ren ners zien langskomen. Op an- dere stukken worden zwarte pa nelen neergezet, zodat je daar niets kan zien en er dus ook geen publiek komt.'' Hij verwacht zelf dat er sowieso weinig Nederlandse toeristen op de eerste etappe afkomen. ,,Deze zomer was het in Nice al heel stil met buitenlandse toeris ten, vooral omdat mensen nog weinig willen vliegen.'' Dat beeld bevestigt Paul Kegel. Hij beheert zo'n 18 kilometer ten noorden van Nice camping Ara- rat, middenin de natuur en om ringd door cipressen en olijfbo men. „Normaal komt 90 procent van mijn bezoekers uit Neder land. Maar deze zomer kwam er vanwege corona bijna niet één Nederlander. Het is héél erg stil.'' Kegel, in Frankrijk geboren maar met Nederlandse ouders, wist niet dat Den Haag zijn provincie op de lijst met gevaarlijke be stemmingen had geplaatst. ,,Ik ben wel verbaasd. Gaat het hier in Frankrijk dan zoveel slechter dan in Nederland?'' Ook de provincies Sarthe (Le Mans en omgeving, Parijs en de Hérault (de streek rond Montpel- lier) kleuren oranje, net als trou wens Monaco.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3