0fW sis m nis 5 r',.s Champions Onheloaflijk 8 ZEELAND Zuiderburen Chambior's a Streektaal BEERSCHOT IN ZEVEN JAAR TIJD VAN AMATEURS NAAR TOP BELGISCH PROFVOETBAL Beerschot is de leider in de Belgische eredivisie. Dat is een klein wonder. In een recent verleden voetbalde de Antwerpse club nog tegen amateurs in kleine dorpen. Een gevolg van het zoveelste bankroet. Acteur Gene Bervoets (64) die onlangs naar Zeeuws- Vlaanderen verhuisde, legt de magie van het paarse Beerschot uit. f ^Hijn vroegste A HA AH herinneringen als kind over voetbal hebben I allemaal te ma ken met Beerschot", zegt Bervoets. ,,Als kind mocht ik met pa mee de kleedkamer in als mascotte van de ploeg. Bij het ontstaan van de club was mijn grootvader op Beerschot manusje van alles. Hij zorgde er voor dat de club tijdens de Eerste Wereldoorlog bleef bestaan. Het hele bestuur was gevlucht naar Engeland. Alles bij ons thuis was paars, zelfs de muren waren in licht paars geschilderd." Vreemd genoeg trapte de acteur zelf nooit een bal voor de club. proximus league 2O19-2020 ,,Mijn pa kreeg als bestuurslid ru zie. Daarom mochten mijn jongere broer en ik niet voor Beerschot voetballen. Ik ging wel stiekem trainen met de jeugdploegen en haalde de selectie van de stad Ant werpen, als enige jongere die niet bij een ploeg was aangesloten. Ik moet toegeven dat ik niet goed ge noeg was voor de top. Klote, want het is nog steeds mijn droom. Hoewel ik er nu een beetje te oud voor geworden ben, denk ik." In de stad is de rivaliteit met Antwerp intens. Vergelijk dat maar met Feyenoord en Ajax. Hoe verklaart Gene Bervoets dat? ,,Beerschot is gesticht als de ploeg van de aristocratie, die in de betere buurten van Antwerpen Zuid woonde. De bestuurders waren baronnen en notabelen. Antwerp was de ploeg van het gewone volk uit de volkswijken in het noorden van de stad. Vreemd genoeg kwam onze grootste artiest Rik Coppens uit de achterbuurten. Hij was de zoon van een visboer die op Noord een viswinkel had." (Rik Coppens was vooral in de jaren 1950 de ster van Beerschot, red). Supporters van Antwerp mel den graag dat Beerschot niet meer be staat. Ze hebben een punt. In mei 1999 hield Beer schot VAC op Het zit in het dna van de club om als een feniks altijd te herrijzen met bestaan. Germinal Ekeren kwam in het Beerschot-stadion in de wijk het Kiel voetballen en werd Germinal Beerschot. Dat project mislukte, ondanks de winst van de Belgische beker in 2005. Zakenman Patrick Vanoppen nam de club over, ook dat werd een flop. In 2013 leek het alweer over en uit voor Beerschot. Deze keer zorgden de buren van Olym- pia Wilrijk voor de redding. Ama teurvoetbal werd het lot, maar ze ven jaar later staat Beerschot weer bij de top. Een mirakel? ,,Ik heb de neergang en de verrij zenis van dichtbij meegemaakt. Het zit in het dna van de club om als een feniks altijd te herrijzen, wat er ook gebeurt. Maar tegelijk vind ik dat Antwerpen te klein is om met twee ploegen in een grote competitie te spelen. Uiteraard stroomt er paars bloed door mijn aderen, maar ik ben ook realistisch en wil vooral voetbal van zeer hoge kwaliteit zien in mijn ge boortestad. Het Antwerpse voet bal moet hoger mikken en mee kunnen met wat er in de top van Europa gebeurt. Ik ga regelmatig naar het buitenland om daar de grote jongens bezig te zien. Ik kan je verzekeren, dat is wat je wil als voetbalfan. Een tiental jaren gele den heb ik voor een fusie tussen de twee clubs gepleit. Dat is niet gelukt. Veel supporters noemden mij een verrader, maar dat ben ik niet. Want zoals Henny Vrienten en Herman Brood al wisten: als je wint, heb je vrienden. Nu zullen we zien hoe het verder loopt. Ik ben alvast heel content dat we te rug in de hoogste afdeling zitten." Tot slot nog even over zijn ver huizing naar Zeeuws-Vlaanderen. ,,Ik kan daar alleen maar positief over zijn. We hebben veel meer ruimte, rust en missen absoluut niks van wat er allemaal in de grote stad gebeurt." I Liefste kiek ik voóruut, want trugkieke lae dikkels zie oevee fouten of je ge- maekt eit. Toch mot je dat ok wè 's doe in as ons trugkieke op de leste zes maenden dan k3 je j'n eihe enkelt m3 verbaeze. Netuurlijk, 't aoleraargste was dat ellendihe coronavirus. 't Dee ons zóm3 overvaole in z3 nog wè vreêd lank bie ons bluve. M3 d'r is nog vee meer gebeurd. Ik vinde 't bevobbeld onheloaflijk dat zó'n staatssikkertaoris Barbara Visser 't eêle pervinsiebestuur vó de gek kan ouwe in gewoon op d'r plekke kan bluve zitte. In dat is dezaalfde reheer- ieng, die zó goed d'r besten edaen eit om ons aolemaele gezond t'ouwen, m3 achter onze rik omme stiekum 'n aore bolus an 't bakken was as die waer ons op zaete te wachten. In ze eit nie eêne keer zitte liehe, m3 laeter wier bekend dat ze 't 3 vee eerder edaen ao. Nog 'n voórbeeld. 't Is ok onheloaf lijk dat 't gemeêntebestuur van Schouwen-Duveland vuuf ton spaert vó eêne groóte schole in de West'oek twint dat 'r in aalk durp 'n moói ge bouwen 3 staet. Jao, ze bin ofeschreve, dat weet ik wè, m3 ze bin ok belangriek vó de leefbaer'eid van de durpen. Goed, ik kan toch 'n bitje mit 't gemeêntebestuur meehae, je mot vooruut dienke. De scholen die of d'r noe stae gae over wat jaeren ge breken vertoóne. Of die scholen goed onderwies gee is vee belangrieker. Dat zouwe ze an de inspectie motte vraehe. Daer è'k niks van eleze! Nog gekker is, dat ze 'n eêl dier onderzoek laete doe om de plekke van die groóte schole te bepaelen, twint dat ze van te vore wiste waer of dat mot weze. Blunder. Ze gae d'r nog 's 'n on derzoek an waehe. Ze bin d'r over an 't bekvechten. Die schole staet 'r nog lank nie, 3 je 't mien vraegt. Bitje krepel Nog eên onheloaflijk ver'ael over 'n blunder van m'n eihe. Ik loape aol- tied naer de super, die is vlakbie. M3 vlak vó moederdag nam ik de fiets, want ik dee 'n bitje krepel loape. De vrouwe was nie tuus, dus ik docht: noe kan'k wè even om 'n blommetje. Bie de voordeure van de super kwam de vrouwe net nae bute. Affijn, ik die blommen toch ekocht, zie eit op mien gewacht in wulder liepe vreêd- zaem saeme naer uus. Dat was zae- terdag. Op maendagochen wou 'k de fiets lange. Noe, die stieng nie waer of 'n most stae. Julder behriepe naetuurlijk allank 3 waer of 'n was of nie mi was: bie de super. Wat dienk je? De fiets stieng d'r nog in was nie op slot! In dat op dat drukke Renisse. De vrouwe zei: de meêste maansen deuhe, dat weet je toch? M3 ik vond 't onheloaflijk. 't Vertrouwen in de maansen is wi eê- mae trug. dinsdag 25 augustus 2020 GO De paarsen herrijzen altijd In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Acteur Gene Bervoets vertelt over zijn club Beerschot. Dominique Piedfort Antwerpen m» 1 v, m Vi n 2019-Jb2<| proximus 1» v- ix»..;.. v M Spelers van Beerschot vie ren de winst van de titel in de Proximus League afge lopen seizoen. Het behalen van het kampi oenschap be tekende pro motie naar de hoogste afde ling in het Belgsiche profvoetbal, de Jupiler Pro League. foto GETTY IMAGE -Gene Bervoets, acteur en Beerschot-fan In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Henk Blom T: zw z

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36