College Veere: goed beleid voorkomt geen rechtszaken Strang komt stranden Zeeland opruimen 5 BAR AMERICAN VERKOCHT^ Het onverwachte einde van hard- rockcafé Bar American veroorzaakt een schok. Maar eigenaar Kees Petiet nam begin dit jaar al het besluit te stoppen: corona heeft het moment alleen vervroegd. „Natuurlijk heb ik een gemengd gevoel, maar het is goed zo." Hardrockcafé wordt coffeecorner van Bomont NIEUWE EIGENAAR Hij is nu 67, en 42 jaren van zijn leven heeft Kees Petiet gewijd aan Bar American aan Plein 1940 in Middel burg. Met de pensioengerechtigde leeftijd in zicht, hakte hij begin dit jaar de knoop door. ,,2021 zou ons laatste jaar worden. Uiterlijk 31 de cember, of eerder, bij andere om standigheden." Dat de omstandig heden zo snel zouden veranderen, had hij natuurlijk niet verwacht. ,,Dit moest nog een heel mooi jaar worden. Met allerlei evenementen op Plein 1940, een EK voetbal op tv. Dingen waar Bar American goed in is. En vanaf maart had hier een jaar lang elke maand een akoestisch bluescafé moeten zijn. Plannen genoeg om naar een mooi einde toe te werken, totdat corona alles in de war schopte. ,,Het eerste bluescafé zou op 17 maart zijn. Maar op 15 maart ging alles dicht." Dat was niet de enige klap die corona uitdeelde. ,,We hadden eigenlijk iemand willen zoeken die Bar American zou overnemen, maar niemand investeert nu in nieuwe horeca. Ook brouwerijen niet. Die hebben de handen vol aan het overeind houden van de zaken die ze al hebben." Toen het café op 1 juni weer open mocht en Petiet de 1,5 meter maat- regelen vormgaf, trok hij meteen de definitieve conclusie: dit wordt niks. „Normaal kunnen we 150 mensen binnen hebben, nu nog maar dertig. Daar kan niemand iets op verdienen. En daar kunnen we geen personeel en artiesten van be talen." Of de ernst van de situatie bij ie dereen goed is doorgedrongen, be twijfelt Petiet. ,,In de natte horeca gaat het echt slecht. De overheids steun gaat een keer ophouden en vanaf september moeten we de uit gestelde belastingen langzaam gaan betalen. Ik verwacht dat er nog bosjes horecazaken te koop ko men." Uiterlijk 1 januari 2021 gaat Bar American definitief dicht. Kees Pe tiet heeft van zijn hobby - mensen ontmoeten, hardrockmuziek draaien en een biertje drinken - zijn beroep gemaakt, en van zijn café een instituut. ,,De sfeer, de muziek, dit is uniek." Het geplande maar toch voortijdige einde zorgt daarom voor gemengde gevoelens. ,,Het is goed zo", zegt hij. Maar toch: ,,Het vreet aan me dat ik niet de dingen kan doen die ik wilde doen." Het meest gaat hij de vaste klanten missen. Dat zijn er veel en daar zat ook zijn pijn. ,,Als ik was doorgegaan met maximaal dertig mensen binnen, dan had ik aan de deur moeten selecteren uit mensen die hier al veertig jaar komen: jij wel, jij niet. Dat wilde ik niet." Emile Calon Veere Van Kervinck pleitte onlangs voor goede en adequate handhaving door de gemeente. Want dat zou volgens hem grootschalige en kost bare juridische procedures voorko men. Hij doelde dan met name op goede handhaving van het beleid rondom de tweede woningen. Die mogen in de gemeente Veere lang niet allemaal recreatief worden ver huurd. Desondanks gebeurt dat toch. Bureau Dat kan volgens het college niet worden voorkomen door goed be leid. ,,Want over het algemeen zijn mensen het niet eens met handha- vingsbeschikkingen, hoe goed deze ook zijn", aldus het college. Zelfs als volgens controles onomstotelijk vaststaat dat woningen illegaal re creatief worden verhuurd, stappen eigenaren naar de bezwaarschrif tencommissie of naar de rechtbank om een procedure tegen de ge meente te voeren. Van Kervinck pleitte ook voor het inhuren van een gespecialiseerd bureau om te onderzoeken welke woningen binnen de gemeente il legaal worden verhuurd. Volgens het college is dat niet zo makkelijk. Het wijst erop dat er door de ge meenteraad geld beschikbaar is ge steld zodat er twee extra ambtena ren aangesteld konden worden om zich te verdiepen in de illegale ver huur. Dat levert resultaat op. Ze zijn er in 2019 welgeteld 101 mogelijke illegaal verhuurde tweede wonin gen onderzocht. Maar dat levert volgens het college ook weer extra juridische procedures op. ,,Die moeten zorgvuldig worden ge voerd, wat tijd kost." RENESSE In 23 dagen loopt Daan Strang de hele Noordzeekust af. Van Den Helder naar Cadzand. Niet zomaar om te wandelen, maar om zwerfafval op te ruimen. De komende dagen loopt hij over de Zeeuwse stranden. Gisteren ar riveerde hij in Renesse. Van daar uit gaat hij via Westenschouwen, De Banjaard, Domburg, Zoute- lande en Vlissingen naar Cad- zand, waar hij op 30 augustus fi nisht. Gewapend met rugzak en op vallende tas op zijn borst gaat hij deze dagen het afval te lijf. ,,In de zestien etappes tot nu toe hebben we 4100 kilo opgehaald!" Hoewel een enkeling hem voor zot verslijt, haalt Strang juist veel voldoening uit het opruimen van de stranden. ,,Ik word er echt ge lukkig van. Daarnaast hoop ik een impact te hebben op de bewust wording en activatie van mensen, om als je naar het strand gaat je ei gen afval op te ruimen en stukjes die komen aandrijven ook op te pikken. Zo wordt de plastic soep toch geleidelijk een heel klein stukje minder." Strang hoopt dan ook op vrij willigers die hem willen helpen, de komende dagen. dinsdag 25 augustus 2020 Einde van een instituut Kees Petiet in zijn Bar American in Middelburg. ,,Het vreet aan me dat ik niet de dingen kan doen die ik wilde doen." foto dirk-jan gjeltema Maurits Sep Middelburg MIDDELBURG Bomont neemt Bar American in Middelburg over. Het hardrockcafé aan Plein 1940 grenst met de achtergevel aan de achterzijde van de kledingwinkel, die zelf aan de Markt zit. Eigenaar Ron Bouwman heeft de begane grond van Bar American gekocht. De achterste helft ervan betrekt hij bij Bomont en de voor ste helft wordt een lunchroom. ,,Een soort coffeecorner-plus", zegt Bouwman. De verbouwing begint begin 2021 en duurt naar verwachting twee maanden. Ook de bestaande kledingzaak wordt in die tijd opgeknapt. Naast Bar American zit een poort waarlangs straks ook Bomont te bereiken is. ,,We willen van die oude poort een mooie nieuwe in gang maken, zodat mensen zo ook de winkel in kunnen. De lang- gewenste doorloop vanaf Plein 1940 naar de Markt komt er zo eindelijk, via onze winkel." Bomont zit sinds 2014 aan de Markt. ,,Ik sta altijd open voor nieuwe dingen en kijk altijd naar opties die er zijn, maar deze zag ik zelf eerlijk gezegd niet aanko men", bekent Ron Bouwman. ,,Ik wist natuurlijk wel dat onze pan den aan de achterzijde aan el- kaar grenzen. Maar Bar American is een instituut, ik dacht: die gaat nooit weg." Medio mei kwamen Bouwman en eigenaar Petiet van Bar American voor het eerst met elkaar in con tact. Beiden zijn blij met de kans die nu ontstaat. ,,Het komt goed uit", zegt Bouwman. En Petiet was toch al van plan volgend jaar te stoppen met Bar American. Door coronacrisis was de kroeg niet als horecazaak te verkopen. Petiet woont nu boven Bar Ame rican en hij blijft daar ook wonen. De verkoop betreft alleen de be drijfsruimte van het pand. Goed beleid voorkomt geen rechtszaken, want mensen zijn het lang niet altijd met de ge meente eens. Het dagelijks be stuur van de gemeente Veere schrijft dat aan raadslid Stijn van Kervinck (eigen lijst). Voor route, data en aanmelden als vrijwilliger, zie: plogsack. com. Aanmelden kan ook via de Facebookpagina Plogsack. 777*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33