r 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Een diversere cast, een sterker plot en dynamischer camerawerk. De AvroTros-serie Commando's, vanaf zondag op NPO 3, moet Nederlandse dramaseries naar een hoger plan tillen. Maar we zijn er nog niet, menen de regisseurs. COMMANDO'S SERIE Zou er dit weekend crisisberaad zijn geweest binnen SBS 6? De nieuwe programmering en vooral de met veel bombarie in de markt gezette vrijdagavond met een stel makke schapen en een malafide campinghouder zijn - verrassing! - een grote flop. En dat terwijl de concurrentie nog met de roodverbrande bips in het zand ligt. Vraag is niet of er ingegrepen wordt, maar wanneer. Daarom zaterdagavond uit voorzorg even Show nieuws gekeken, het officiële pr-vehikel van Talpa, of er nieuws was. Dat viel niet mee. De rubriek is een theekransje van zogenaamde deskundigen die zichzelf om onduidelijke reden he-le-maal gewel dig vinden. Niet iets wat je als kijker voor de lol aanzet, zeg maar. Behalve dan John de Mol waar schijnlijk, die elke avond weer tevreden kan toe zien hoe hij de hoofdredacteuren van de vader landse roddelpers met een smak geld volkomen in zijn zak heeft. Geen woord over de dramatische kijkcijfers van SBS 6 natuurlijk. Wél een glazuurtergend ge sprekje tussen Albert Verlinde en Glennis Grace over hoe gemeen de mensen zijn op sociale media. Zij niet natuurlijk, zij is gehackt, de lieverd. Daar wilde de immer hysterische dochter van Andries Knevel in de studio graag een paar nare online-er- varingen aan toevoegen. BN'ertjes hebben het zo zwaar tegenwoordig, poeh poeh, nou nou. En dat terwijl sterren ook maar gewoon mensen zijn, dat vergeten de valse twitteraars thuis. ,,Je zegt toch ook niet in de supermarkt: wat zie jij er uit", deed Bart Ettekoven verontwaardigd een duit in het zakje. Om vervolgens met z'n allen een verslaggever van regionale krant De Stentor, die het primeur filmpje had van het nieuwe onderkomen van de Meilandjes, te beschimpen om zijn weinig gla- moureuze uiterlijk. Albert Verlinde voorop. De arme man werd zelfs nog even vol in beeld ge bracht. Gestreept shirt, spijkerbroek, zwart heup tasje. Zeg maar het type dat je afgelopen weken volop zag lopen in de straatjes van Den Burg, de jaarmarkt in Nunspeet en de boulevard van Vlis- singen. Oftewel: de doorsnee SBS 6-kijker, naar wie ze zo hard op zoek zijn daar. En trouwens ook de mensen die 100 euro willen neertellen voor de musicals van Verlinde en de blaadjes van Etteko- ven kopen. Maar dat realiseren die hypocrieten zich daar niet. Welnee, die slijmen lekker door met de C- sterren en trappen neerbuigend naar het volk waarvan ze het moeten hebben. En dat is redelijk exemplarisch voor SBS 6 anno 2020. Mochten de hoge bazen zich tijdens hun crisisberaad wanho pig afvragen waarom het toch maar niet wil luk ken, dan weet ik wel waar te beginnen. Vrienden op toneel Matthijs in stoel Eus i? We moeten het nog té vaak doen met té weinig middelen Hoe commandotroepen voortbewe gen, hoe ze een geweer vasthouden, dat ze tijdens een terreinverkenning zelden praten, maar communiceren via lichamelijk contact. Hoe ze aftel len voor het overgaan tot actie. 'Vijf, vier, drrrie.Waarna niet langer kan worden ingegrepen. Alles is minuti eus bestudeerd voor AvroTros-serie Commando's. Vóór de twintig opnamedagen in Zuid-Afrika, dat in de tiendelige serie moet doorgaan voor Nigeria, werd op eigen bodem uitgebreid geoefend om te streven naar aan perfectie gren zende authenticiteit. Op de set was zelfs iemand aanwezig die in de ga ten hield of de Nigeriaanse cultuur wel geloofwaardig werd gevangen. Het zijn details, maar ze maken wel het verschil. Er wordt volgens Com mando's-regisseurs Hanro Smitsman en IvSn López Nünez (ook samen verantwoordelijk voor de geprezen thrillerreeks Vlucht HS13) tegenwoor dig eindelijk meer budget voor vrij gemaakt. Dat levert ook fraaie heli koptershots op die het geheel een veel filmischer karakter geven. ,,Wij kunnen onmogelijk tegen Netflix opboksen als we voor zo wei nig moeten draaien'', vertelt Smits man (hij maakte ook Ife Weet Wie Je Bent en de film Broeders). ,,De NPO doet er nu echt alles aan om de bud- getten te verhogen zodat de kijker niet denkt: wat oogt dit weer goed koop allemaal. Dan nóg moesten we creatief blijven, iets waar we in Ne derland wel echt bedreven in zijn ge worden. Militaire nachtbrillen waren te duur. Uiteindelijk gebruikten we van die staafjes die licht produceren als je ze knakt. Op beeld ziet het er fantastisch uit!'' Ruwweg het plot: oud-commando John de Koning, getraumatiseerd door een mislukte missie in Nigeria, wordt terug in Nederland geconfron teerd met een moordenaar die zijn voormalige strijdmakkers probeert te elimineren. Meer weggeven is eigen lijk zonde. Lang blijven we gissen naar wat zich nou exact in het Afri kaanse land heeft afgespeeld. Risico's Dan de cast. Teun Kuilboer, Kay Greidanus en Egbert-Jan Weeber za gen we vaker, maar hoofdpersonage De Koning herkennen we minder snel. Werner Kolf heet de 38-jarige acteur die vooral in de theaterwereld actief is. Het grote publiek kon hem al wel spotten in series als Vechters- hart en Nieuwe Buren. Smitsman: ,,De kijker weet tegen woordig al na een paar seconden of het kwaliteit is. Het maakt ze echt niet uit of er dan minder bekende ac teurs in rondlopen. Sterker, ik denk dat liefhebbers juist blij zijn dat ze Quote van de dag Ik heb me er in laten lullen Crisis dinsdag 25 augustus 2020 PC THEATER Peter Heer schop en Viggo Waas gaan vanaf 6 oktober een half jaar het theater in met Er gaat nog iets heel moois ge beuren. De voorstelling over vriend schap is in een aantal theaters twee keer per avond te zien. TELEVISIE Matthijs van Nieuwkerk, Ca therine Keyl en Sinan Can nemen plaats in de kappersstoel van Özcan Akyol. Het tweede seizoen van De Ge knipte Gast be gint 1 septem ber. Vanwege corona knipt hij nog niet. 3 "U O -«i Gudo Tienhooven 44 —Ivan Lópes Nünez, regisseur - Presentator Sander Schimmelpenninck in zijn Zelfpodcast Hij stopt met Op1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24