w Jongeren zijn ervan overtuigd dat ze niet in de trucs van cybercriminelen trappen 16 ECONOMIE Stroppenpot gespekt 1^ CRISIS VOORBEREIDINGEN De banken zetten zich schrap voor de verwachte faillissementsgolf later dit jaar. De stroppenpotten worden gevuld en de afdelingen voor bedrijven in nood worden alvast op oorlogssterkte gebracht. Op een herhaling van 2009 zit niemand te wachten. Kort UWV keert bijna 1,5 miljard euro aan coronasteun uit Uitkeringsinstantie UWV heeft sinds begin juli bijna 1,5 miljard euro aan coronasteun uitgekeerd. In totaal deden 45.182 werkge vers een aanvraag voor loonsubsidies via de regeling Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid (NOW) 2.0. Inmiddels hebben 40.506 van hen een voorschot ont vangen. Het kabinet hoopt met de noodre- geling te voorkomen dat bedrijven failliet gaan. Met de NOW-regeling kunnen werk gevers die in de problemen zijn gekomen door de coronacrisis tot 90 procent van de loonkosten voor hun werknemer ontvan gen. Ir brantano VanHaren lijft 43 winkels van failliet Brantano in Schoenenwinkelketen VanHaren neemt per 1 oktober 43 Belgische winkels over van het merk Brantano uit de failliete boedel van het Belgische modeconcern FNG. Details over de overname worden de komende tijd uitgewerkt. Dan moet ook duidelijk worden welke medewerkers van Brantano meegaan naar de nieuwe eigenaar. VanHaren is op de Nederlandse markt actief met 143 winkels en is onderdeel van de Deichmann groep. Het moederbedrijf is actief in 31 landen. Met 43.000 medewerkers baat het meer dan 4200 winkels en 40 onlinewinkels uit. VEH: Meer geld kwijt aan het taxeren van huizen Huiseigenaren kunnen straks honderden euro's meer kwijt zijn aan taxaties. ,,De nieuwe Europese richtlijn voor woningtaxa ties jaagt huizenbezitters op kosten zonder dat het hen voordeel oplevert'', concludeert de Vereniging Eigen Huis (VEH). Vanaf juni volgend jaar moet een huiseigenaar voor ie dere nieuwe hypotheek of wijziging van zijn lopende hypotheek een traditioneel taxatierapport laten maken van de EU. Zo'n rapport is vele malen duurder dan de werk wijze nu waarbij in veel gevallen sprake is van een taxatie via de computer. B&S Group ABN Amro Shell Galapagos Het is nog rustig op de afdeling bijzonder beheer, de afdeling binnen de banken waar de probleemge vallen terechtkomen. ,,We zien een heel lichte stijging, maar de golf moet nog komen'', zegt Barbara Stam hoofd van de afdeling Financial Restructuring Recovery (FR&R), zoals bijzonder beheer bij ABN Amro heet. Ook bij de andere banken is het nog rustig, laten woordvoerders van ING en de Rabobank weten. Bedrij ven maken nu nog volop gebruik van steunmaatregelen en krijgen in veel gevallen uitstel van betaling voor be lastingen en de rente en aflossing op bankleningen. Dat geeft ze financieel voldoende lucht om door te gaan. Maar de verwachting is dat de klap alsnog zal komen. Banken sorteren daar op voor door honderden miljoe nen in de stroppenpotten te stoppen. ,,Bij de kredietcrisis in 2008 hebben we te laat en te weinig gereserveerd'', zegt Jaap Mollema, hoofd investor re lations bij de Rabobank. ,,Nu kijken we meer vooruit. Hoe ontwikkelt de economie zich, welke sectoren wor den het zwaarst getroffen en waar zitten de risico's in onze eigen lenin genportefeuille.'' Het gaat daarbij niet alleen om geld, ook om imago. Tijdens de vo rige crisis bleef het beeld hangen dat de bank de ondernemer een paraplu leent, maar die terugvraagt als het gaat regenen. Veel ondernemers von den dat de bank hen veel te gemakke lijk failliet liet gaan. ,,Bij de crisis in 2008 ontstond de indruk dat banken LENINGEN alleen met hun eigenbelang bezig waren'', zegt Hans Biesheuvel, voor zitter van ondernemersorganisatie ONL. ,,De bank stond niet schouder aan schouder met de ondernemer maar er recht tegenover.'' Biesheuvel geeft de renteopslag als voorbeeld. ,,Als een bedrijf bij bij zonder beheer komt moet het meer rente over de lening betalen, de ri sico-opslag. Terwijl zo'n bedrijf al in de financiële problemen zit.'' Ook voelen ondernemers zich vaak machteloos omdat ze helemaal aan de leiband van de bank lopen. ,,Soms hebben ze het gevoel aan de wolven te zijn overgeleverd omdat de bank bepaalt van welke partijen ze ge bruik moeten maken. Ze hebben zelf geen grip op de situatie'', zegt een woordvoerder van MKB-Nederland. Onderschat Stam erkent dat er in de vorige crisis dingen beter hadden kunnen lopen. ,,We hebben de crisis toen onder schat. Daardoor hadden we te weinig mensen op bijzonder beheer om ie dereen goed te helpen. Daardoor moesten we ook onervaren collega's inschakelen. Nu zijn we tijdig be gonnen met het aantrekken van er varen krachten en het trainen van mensen.'' Ook Rabobank en ING hebben of zijn nog druk bezig om de afdelingen klaar te stomen voor de verwachte golf probleemgevallen. Het hoofd van FR&R snapt de kri tiek van met name mkb-onderne- mers op het beleid van de banken. ,,Ondernemers zijn gewend zelf de beslissingen te nemen. En dat is an ders als ze bij bijzonder beheer be landen. Een ondernemer komt bij ons en zegt 'geef me maar geld dan kan ik weer door'. Maar wij willen 41 procent van de jongeren ver wacht niet in internetoplichting te trappen, blijkt uit een onder zoek van van internetdienstver lener VPNdiensten.nl. Ruim een derde noemt slachtoffers van di gitale fraude 'naïef. Bij onder vraagden boven de 30 jaar is die stelligheid minder groot; daar liggen de percentages op respec tievelijk 31 en 23 procent. Ouderen zijn zich bewuster t Ouderen zijn zich bewuster van de gevaren van internetfraude van de gevaren en nemen vaker maatregelen om internetfraude voor te zijn, blijkt uit het onder zoek waarbij duizend Nederlan ders werden ondervraagd. Abel Baas van VPNdiensten.nl: „Jongeren zijn opgegroeid in de digitale wereld en denken dat in- ternetoplichting iets is dat hun ouders of grootouders overkomt, maar niet henzelf. Dat is onzin, want digitale oplichters worden steeds gehaaider en hun werk is steeds lastiger van echt te onder scheiden." Mede door de coronacrisis steeg het aantal aangiften van di gitale fraude dit jaar al met 37 procent ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar, zo blijkt uit cijfers van de politie. TEGEMOETKOMING IN LOONKOSTEN SCHOENEN NIEUWE EUROPESE RICHTLIJN O dinsdag 25 augustus 2020 GO De distributeur en groothandel voorziet een herstel van de markt in de tweede jaarhelft. 4% Het bankconcern was de grote winnaar in de AEX. Ook de olie- en gasreus boerde gisteren goed op de beurs. -24% De biotechno- loog was één van de twee dalers in de AEX. a> E o 27,9% Banken zijn klaar Peet Vogels Amsterdam Banken stopten de afge lopen maanden honder den miljoenen in de strop penpotten. Dat geld moe ten ze reserveren als er een gerede kans is dat klanten hun leningen niet kunnen terugbetalen. Hoe veel geld banken moeten oppotten is afhankelijk van een aantal zaken. Ten eerste: hoe erg wordt de crisis? Hoe meer de economie wordt geraakt, hoe meer bedrijven failliet zullen gaan. En dat bete kent meer stroppen voor de bank. Daarnaast is de kwaliteit van de eigen kredietporte feuille van belang. Heb je veel kredieten uitstaan aan horecabedrijven en de reisbranche dan is de kans groot dat een deel niet wordt terugbetaald. Voor dat risico moet de bank meer geld reserveren. Om gekeerd hoeft voor wo ninghypotheken minder gereserveerd te worden. ,,Daar is het risico op wan betaling erg klein'', aldus Jaap Mollema, hoofd in vestor relations bij Rabo bank. Ook leningen aan de olie- en gasindustrie bij voorbeeld zijn risicovol. Terwijl het aantal slachtoffers van oplichting via internet ex plosief is gestegen sinds de coronacrisis, zijn vooral jonge ren onder de 30 jaar ervan overtuigd nooit slachtoffer te zullen worden van digitale zwendelaars. Björnd Makelaardij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16