NIEUWS 13 RUSLAND COMPLOTTEN Zwitral* NoUufnahmt Aleksej Navalny is vergiftigd in opdracht van het Kremlin, beweren zijn medestanders. De oppositie heeft hem zelf vergiftigd, om het Kremlin de misdaad in de schoenen te schuiven, zeggen tegenstanders. Zes mogelijke scenario's. Lokale verkiezingen in Siberië Aleksej Navalny (44), wiens vergifti ging gisteren na medisch onderzoek in Berlijn is bevestigd, verbleef zes dagen in de Siberische steden Novo sibirsk en Tomsk. De hardnekkigste tegenstander van president Vladimir Poetin deed er onderzoek naar ge meenteraadsleden van de regerende partij Verenigd Rusland. Navalny zal zeker hebben willen kijken naar (fi nancieel) onoirbaar gedrag van de lo kale gedeputeerden. Verenigd Rus land verkeert in grote problemen, want door corruptieschandalen wil bijna geen Rus er nog op stemmen. In september zijn er verkiezingen in onder meer Tomsk en Novosibirsk. Een nieuw schandaal in de aanloop naar de stembusgang kan Verenigd Rusland daarom niet gebruiken. Slim stemmen De Russische politicoloog Abbas Galljamov vermoedt dat de aanslag te maken heeft met de verkiezingen voor de Staatsdoema, de Russische Tweede Kamer, in 2021. Navalny heeft vorig jaar het concept ontwik keld van 'slim stemmen'. Daarbij komt het erop neer dat de kiezer stra tegisch stemt door op iedereen be halve Verenigd Rusland te stemmen. Op die manier hoopte Navalny de re geringspartij vleugellam te maken. ,,En dat is buitengewoon gevaarlijk voor de partij. Vorig jaar bij de lokale verkiezingen werkte het concept al: overal in het land kreeg Verenigd Rusland een geweldig pak slaag. Vol gend jaar kun je bij de parlements verkiezingen een herhaling verwach ten'', zei Galljamov tegen Radio Svo- boda. Hij denkt dat de communisti sche partij Verenigd Rusland zelfs naar de kroon kan gaan steken. ,,Een nachtmerrie voor het Kremlin.'' Belarus als afleider voor Navalny Mochten de medestanders van de po liticus gelijk hebben en komt de op dracht tot de vergiftiging recht streeks uit het Kremlin, dan kan het bijna geen toeval zijn dat het juist nu gebeurt. In buurland Belarus loopt het volk al twee weken te hoop tegen zijn president Aleksandr Loekas- jenko. De hele wereld is nu gefocust op de gebeurtenissen in de voorma lige Sovjetstaat en dus kan het Krem lin hebben gedacht: als we Navalny nu pakken, zullen de Russen en het buitenland misschien minder fel rea geren. Navalny als afleider voor Belarus Je kunt ook andersom redeneren. Volgens Isan, een internationaal net werk van veiligheidsdeskundigen, is Rusland bezig aan een stevige inter ventie in Belarus. Moskou zou vorige week media, leger- en veiligheids- Moskou wilde zo de aandacht afleiden van de opstand in Belarus dienstenexperts naar Minsk hebben gestuurd om de boel in het buurland over te nemen. Het Kremlin beschul digt het Westen dezer dagen voort durend van inmenging in Belarus, maar doet zelf niet anders. ,,Ik ben er van overtuigd dat Moskou met de vergiftiging van Navalny de aandacht wilde afleiden van de opstand in Be larus'', verklaarde Michail Chodor- kovski, de voormalige eigenaar van oliebedrijf Yukos en gezworen vijand van Poetin, tegenover radiozender Echo van Moskou. Hij zei dat de Rus sische autoriteiten geen belang heb ben bij de val van Loekasjenko. Daarom moest er een incident wor den gecreëerd, waarvan de Russisch- talige media onmiddellijk verslag zouden gaan doen, in plaats van de ontwikkelingen in Belarus. Op die manier zou Loekasjenko beter zijn gang kunnen gaan bij het neerslaan van de opstand. Poetin vreest een opstand ,,Poetin kijkt met afgrijzen naar de demonstraties in Belarus'', zegt de Russische oppositiepoliticus Leonid Gozman. ,,Want hij kan zich niet permitteren dat de bevolking van een voormalige Sovjetstaat, na Oekraïne in 2014, zijn eigen leider afzet. Dat zou Russen op hetzelfde idee kunnen brengen.'' Poetin vreest dus een soortgelijk verzet. En wie anders dan Navalny zou grootschalige protesten tegen de zittende macht kunnen or ganiseren? Hij heeft dat in het verle den meermaals bewezen. Om die si tuatie voor te zijn, moest de onrust stoker dus verdwijnen. De machthebbers een plezier doen Politicologe Tatjana Stanovaja noemt misschien wel de meest plausibele verdachten van Navalny's vergifti ging. Ze noemt hen de 'waakhonden van het regime'. 'Veel spraakma kende moorden werden gepleegd door dit soort fanatiekelingen.' Het gaat om Russen die zo zijn ge radicaliseerd dat ze eigener beweging actie ondernemen. Stanovaja refe reert op chatapp Telegram aan de moord op Poetin-opposant Boris Nemtsov in 2015. Velen zien de Tsjetsjeense leider Ramzan Kadyrov als uiteindelijke opdrachtgever daar van. Hij haatte Nemtsov hartgrondig en is idolaat van Poetin. Hetzelfde geldt in het geval van Navalny, schrijft Stanovaja: 'Iemand zou kun nen denken hiermee een dienst te bewijzen aan de leiders van het land.' dinsdag 25 augustus 2020 GO Fouerwohrzufiihrl fint fun nf f i f f i f i f 11111111 EriwiywiLy vergiftigd waarom? Joost Bosman Moskou Het ziekenhuis in Berlijn waar Aleksej Navaly (links) is op genomen. FOTO'S AP, AFP Zijn aankomst in Berlijn, zaterdag. FOTO GETTY Naval- ny's echt genote Joelia ar riveert bij het zie kenhuis. - Michail Chodorkovski, Russische oligarch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13