10 NIEUWS Advocaat terreurverdachte wil dat het OM niet-ontvankelijk wordt verklaard WHO: twijfel over plasmatherapie Als een undercoveragent van in lichtingendienst AIVD een terreur verdachte mailt dat hij 'bij het plan moet blijven'. Is dat dan gewoon het werk van de geheime dienst of neigt het naar uitlokking? En wat als de vermeende terrorist zegt even wat rust te willen, maar de geheim agent terug schrijft: 'Ik dring erop aan dat je een afspraak maakt met onze broeder'? Waarbij het gaat om een broeder die is aan gekondigd als iemand die een ter rorist in spe verder op weg kan hel pen met zijn plan. Het terreurproces tegen de zoge noemde Arnhemgroep die ervan wordt verdacht met bomvesten en kalasjnikovs een grote aanslag te hebben willen plegen op een eve nement in Nederland, is na twee jaar in zijn eindfase beland. De zes mannen uit de regio Arnhem en Rotterdam werden in september Ze hebben een zaadje in mijn hart geplant 2018 na een spectaculaire underco veractie van de politie opgepakt. Volgens politie en justitie werd daarmee een grote aanslag voorko men en waren mogelijk tientallen mensenlevens gespaard. Eerder deze zomer werd tegen hoofdver dachte Hardi N. (36) uit Arnhem een celstraf van 18 jaar geëist. Om die eis te onderstrepen liet justitie toen ook de beelden zien die symbool staan voor de zaak: vi deobeelden gemaakt in een vakan tiehuisje in Weert waarop enkele van de mannen trainen met bom- gordels en kalasjnikovs. Die wapens waren echter onklaar gemaakt, de wapenleverancier was een politie- infiltrant. De vraag die advocaat Serge Wee- ning van de hoofdverdachte giste ren, in een pleidooi van honderd vijftig pagina's, in de rechtbank Rotterdam stelde: was Hardi N. überhaupt in dat vakantiehuisj e be land als zijn geest er niet rijp voor was gemaakt door jarenlang con tact met een undercover-onlineji- hadist van de AIVD? Undercoveractie De advocaat richtte zijn pijlen niet zozeer op de undercoveractie van de politie, want die is minutieus vastgelegd met videobeelden en af geluisterde gesprekken. Maar voor de undercoveractie van de AIVD, die mogelijk al drie eerder jaar be gon, geldt dat niet. En juist over dat traject zegt Hardi: Ik ben uitgelokt. Hardi dacht met een Franse jiha- dist, Abu Hajar, te communiceren, hij ontmoette hem nooit in het echt. In religieuze discussies via Fa- cebook en e-mail zou 'zijn geest zijn klaargemaakt' om niet naar Sy rië te reizen voor de jihad, maar juist in Nederland iets te doen. ,,Ze hebben een zaadje in mijn hart ge plant.'' Maar, zo betoogde Weening, in werkelijkheid schuilde achter Abu Hajar een AIVD-agent die de politie over de plannen van Hardi waar schuwde. De aanwijzingen dat het inderdaad om een AIVD-agent ging, zijn er. Als Abu Hajar aan Hardi vraagt een nieuw e-mail- adres aan te maken voor communi catie met een 'broeder' die hem ver der kan helpen met zijn plannen, stuurt de AIVD dat mailadres bin nen de kortste keren naar de politie met de mededeling dat Hardi op zoek is naar hulp. De politie zoekt dan een infiltrant die zich voordoet als 'broeder'. De AIVD wil niet zeggen of ze een undercoveroperatie had lopen. Een ander probleem: lang niet alle berichten die Hardi sinds 2015 zou hebben uitgewisseld met de ver meende AIVD-agent zijn bewaard gebleven. Volgens Weening onder meer omdat die agent Hardi op dracht gaf zijn mailadres te verwij- deren. Andere berichten zouden, volgens hem, nog bij Facebook be schikbaar moeten zijn. Ze maken in ieder geval geen onderdeel uit van het lopende proces, tot frustratie van de advocaat. ,,Door de gesprek ken met Abu Hajar bereikte Hardi het punt waarop hij bereid was om een aanslag in Nederland te plegen. Hij wist zijn ideologie zodanig te sturen dat Hardi er steeds meer voorstander van werd om vanuit religieuze overwegingen geweld toe te passen.'' Niet-ontvankelijk Weening wil dat het OM vanwege die 'uitlokking' niet-ontvankelijk wordt verklaard. Hardi zou dan niet langer vervolgd mogen worden voor het voorbereiden van een aan slag. Het Openbaar Ministerie stelde eerder dat er 'in het dossier niets wijst op uitlokking'. Ook de speci ale officier van justitie die als con tactpersoon met de AIVD opereert en inzage in meer gegevens heeft, zegt dat er geen sprake van is. Het proces gaat morgen verder met de reactie van het Openbaar Ministerie op de pleidooien van de advocaten. Ook staat dan het laatste woord van de zes verdachten in deze zaak gepland. De Wereldgezondheidsorgani satie WHO heeft terughou dend gereageerd op de aankon diging van de Amerikaanse president Donald Trump dat hij versneld plasmatherapie wil inzetten voor de behandeling van coronapatiënten. Het gaat om de toediening van convalescent (genezend) plasma. ,,Er is wereldwijd een aantal klinische experimenten gaande. Slechts van een paar zijn tussentijdse resultaten ge publiceerd. Het bewijs dat het werkt is nog steeds heel klein'', zei de belangrijkste weten schapper van de WHO, Sou- mya Swaminathan. Trump zei zondag dat de Amerikaanse geneesmiddelenautoriteit FDA versneld toestemming heeft gegeven voor de plasmathera pie. ,,Dit is een krachtige thera pie'', zei Trump over de behan deling, waarbij gebruik wordt gemaakt van antistoffen uit het bloed van donoren die de infec tie al hebben doorgemaakt. Deskundigen denken dat de methode waarschijnlijk wel helpt bij de bestrijding van het virus, maar zeker geen beslis sende doorbraak is. Zelf sprak Trump van een 'his torische doorbraak'. Chinezen gevaccineerd Ambassadeur weer welkom Coronacijfer weer hoger 'Alleen test bij klachten' dinsdag 25 augustus 2020 GO Verdachte Hardi N. blijft erbij te zijn uitgelokt Het terreurproces tegen de groep Arnhemmers die een grote aanslag in Nederland aan het voorbereiden waren, is in de eindfase beland. Hoofdver dachte Hardi N. blijft erbij te zijn uitgelokt door de geheime dienst. Cyril Rosman Rotterdam -Hardi N., terreurverdachte In meerdere plaatsen werden in september 2018 invallen en huiszoekingen gedaan. foto anp NEW YORK VITALE BEROEPEN China vaccineert sinds ruim een maand mensen met een vi taal beroep tegen het coronavirus, onder wie zorgverleners en douaniers. Dat meldt het hoofd van de Na tionale Gezondheids commissie. Ze zei niet welk vaccin wordt ge bruikt. Volgens de Wereldgezondheids organisatie zijn er in totaal 170 vaccins in ontwikkeling, maar is nog geen een goed gekeurd. PARAMARIBO Nederland en Suri name willen de diplo matieke betrekkingen snel normaliseren en weer ambassadeurs uitwisselen. Dat mel den de ministers Stef Blok en Albert Ramdin (Buitenlandse Zaken). DEN HAAG Het aantal coronapa tiënten is tussen zon dagochtend en gister ochtend met 574 ge stegen, de grootste toename sinds 15 au gustus. Afgelopen za terdag waren er 508 bemettingen. Vorige week is het virus ruim 3600 keer vastge steld. De toename leek juist af te vlak ken: op 15 augustus kwam het aantal nieuwe gevallen voor het laatst boven de 600. DEN HAAG Het ministerie van Volksgezondheid en de regionale gezond heidsdiensten roepen mensen op zich alleen te laten testen op het coronavirus als ze klachten hebben. Het is erg druk bij de test locaties en laborato ria. Vorige week waren er zo'n 140.000 tests, de weken er voor werden er weke lijks zo'n 100.000 tests uitgevoerd. De capaciteit zal verder worden uitgebreid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10