Speciaal filter moet coronavirus uit de lucht halen 5 Laagste aantal besmettingen sinds weken verpleeghuizen. Zo zijn demente mensen die niet naar de dagbeste ding konden volledig ontspoord. We hebben thuiswonende ouderen zien overlijden aan ondervoeding, omdat kinderen, mantelzorgers of Tafeltje Dekje niet meer langskwamen", zegt Arend Arends, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Klinische Geriatrie en lid van het Outbreak Ma nagement Team (OMT). Hij pleit voor een systeem van soci ale bubbels. ,,We moeten ernaar toe dat kwetsbare mensen een beperkt aantal vaste contactpersonen hebben. Als je het virus vergelijkt met een bosbrand zijn sociale bubbels de brandgangen die voorkomen dat het vuur zich verder verspreidt. Binnen zo'n bubbel moeten mensen verant woordelijkheid voor elkaar nemen. Als iedereen elkaar via via toch blijft ontmoeten, gaat het weer mis.'' Hokjes Ook Cees Hertogh, hoogleraar Oude- rengeneeskunde en Ethiek van de zorg en OMT-lid, vindt dat kwetsbare groepen beter moeten worden be schermd. ,,We zien nu dat jongeren zich weinig aantrekken van de maatregelen die zijn bedoeld om het virus terug te dringen. Maar hok jes waarin alleen ouderen of alleen jongeren rondlopen, zijn niet haal baar én niet handhaafbaar." In regio's waar het coronavirus het meest rondwaart, moeten ouderen en mensen met een beperking of aan doening volgens hem daarom wor den afgeschermd van het virus. ,,Te denken valt aan reguleren van bezoek in verpleeghuizen, de inzet van be- schermingsmiddelen en begeleiden van bezoek door een vrijwilliger die toeziet op de 1,5 meter afstand.'' Ook ouderenbond ANBO maakt zich zorgen over het oprukkende co ronavirus. ,,Nu zijn het nogal vooral jongeren, dertigers en veertigers die besmet raken, maar zij komen op be zoek bij hun ouders en grootouders. Ook al zijn dat gelukkig vaak gezonde zestigers en zeventigers, dat zijn juist de mensen die veel risico lopen om op de ic terecht te komen'', zegt woordvoerster Bernadet Naber. De ANBO pleit voor verplichte mondkapjes in verpleeghuizen en weigeren van bezoek dat zich niet aan de afspraken houdt. Daarnaast doet de ouderenbond een dringend be roep aan iedereen om zich aan de af- standsregels te houden. ,,Ook aan ou deren die denken: ik heb de oorlog meegemaakt, het zal m'n tijd wel du ren. Al doe je het niet voor jezelf, doe het dan voor anderen.'' In de praktijk schermen veel oude ren en kwetsbare mensen zichzelf al af. Dat verklaart waarschijnlijk waarom de ziekenhuizen nu niet vol stromen zoals in maart, terwijl het aantal coronabesmettingen sinds een maand wel weer rap toeneemt, zegt Koolman. ,,Het zijn vooral gezonde jonge mensen die nu corona krijgen. Mensen passen hun gedrag aan aan hun perceptie van het risico dat zij zelf en hun naasten lopen. Maar men sen met een kwetsbare gezondheid die in essentiële beroepen werken, kunnen zichzelf niet beschermen. Zij lopen nu onnodig risico. Het getuigt van respect om ze als maatschappij beter te beschermen.'' Een filter dat het coronavirus in gebouwen uit de lucht haalt. Dat is precies wat het Ne derlandse Formula Air sinds vorige maand aanbiedt. ,,Onze nieuwe filters halen ruim 99 procent van het coronavirus en andere virussen uit de lucht", vertelt salesmanager Rob van Brug. Dat lukt het bedrijf via posi tieve ionisatie, waarbij de virusdeeltjes in het filter een positieve elektrische lading krijgen en zo onschadelijk worden gemaakt. Formula Air biedt apparaten die 400 ku bieke meter lucht per uur kunnen zuiveren, genoeg voor een tandartspraktijk of klein café. Maar er zijn ook exemplaren voor veel grotere ruimten. De kosten zijn fors, de aan schafprijs loopt van 2.000 tot 30.000 euro. ,,Een flinke investering voor ondernemers die het vanwege corona vaak al lastig heb ben'', erkent Van Brug. Losse systemen voorzien uiteraard in een behoefte, maar bieden geen oplossing voor complete gebouwen. Luchtfiltratiespecia- list Deltrian ontwikkelde afgelopen maan den een filter dat wél eenvoudig in bestaande ventilatiesystemen kan worden ingebouwd. Het filter is gebaseerd op onderzoek van het Italiaanse San Raffaele Scientific institute te Milaan, vertelt Paul Borst, business devel opment manager van het Belgische Deltrian dat ook groot is in ons land. Door de binnen- lucht met ledlicht te bewerken en door twee met de metalen wolfraamtrioxide en plati num behandelde filters te leiden, slaagden de Italiaanse onderzoekers erin het coronavirus te doden. ,,We hebben contact gezocht en zijn vervolgens een filter gaan ontwikkelen'', aldus Borst. Primeur Resultaat is een primeur, claimt hij. Uniek is volgens Deltrian dat er geen schadelijke rest stoffen achterblijven. ,,Veel van dit soort fil ters produceren bijvoorbeeld ozon en dat is nou niet echt iets wat j e in het klaslokaal wilt hebben'', stelt Borst. Concurrerende filters bieden bovendien doorgaans een efficiency van 99,99 procent. ,,Dat percentage berekent men over alle fijnstofdeeltjes, niet over virus sen. Onze filters doden direct 100 procent van alle virusdeeltjes.'' Inmiddels is Deltrians Covid-19-filter ge reed en gepatenteerd. Het ziet er uit als een metalen afzuigkap met daarin een ledstrip, zoals je die ook wel in keukenkastjes vindt. Het bedrijf is momenteel in gesprek met di verse fabrikanten van luchtbehandelingssys temen. Hun technici moeten de filters im mers in bestaande ventilatie- en airconditio ning systemen in gebouwen installeren. Borst: ,,We weten dat we snel moeten zijn, want binnenkort slaat het weer om. Scholen en verpleeghuizen kunnen als het regent, stormt of vriest moeilijk hun ramen open zetten.'' De exacte prijs van het innovatieve filter kan Borst nog niet geven, maar wordt in ieder geval niet hoger dan een Hepa-filter dat mi croscopisch kleine stofdeeltjes in operatieka mers van ziekenhuizen weg filtert. ,,Zulke fil ters kosten rond de tweehonderd euro.'' Gigantisch Volgens Deltrian, dat in de meeste grote Eu ropese landen actief is, blijkt uit een eerste inventarisatie een gigantisch potentieel. ,,De eerste aanvragen liggen er al van ziekenhui zen, zorginstellingen, sportscholen, scholen, universiteiten maar ook voor het openbaar vervoer en banken. Alleen in Nederland ver wachten wij zeker 100.000 Covid-19-filters in de markt te kunnen zetten." Onze filters doden direct 100 procent van alle virusdeeltjes Als Deltrian zijn claim kan waarmaken, neemt het bedrijf een voorsprong. Europees marktleider in luchtfiltratie Camfil uit Zwe den zegt dat de allerbeste filters - zowel die van hen als van concurrenten - vaak onge schikt zijn voor ventilatiesystemen in grote gebouwen. ,,De ventilatoren in, zeg normale over heidsgebouwen, missen de kracht om de lucht door zo'n filter te krijgen'', stelt Anders Sundvik, hoofd research development van uit Stockholm. Tegelijk zijn de duurste filters ook niet altijd nodig, stelt Camfil. „Upgraden naar een betere categorie helpt vaak al flink en is zeker aan te raden.'' Binnenmilieu-expert Francesco Franchi- mon is positief over filters die het coronavi rus kunnen doden. ,,Dat is één van de meest veelbelovende oplossingsrichtingen om de verspreiding van Covid-19 in gebouwen te gen te gaan'', zegt hij. In de regio Amsterdam- Amstelland werden 81 nieuwe besmettingen vastgesteld, in Rotterdam Rijnmond ging het om 65 nieuwe gevallen, in de re gio Haaglanden werden 39 nieuwe gevallen geregis treerd, in en rond Utrecht 32 en in Midden- en West Brabant 33. Het aantal co ronapatiënten dat op de intensivecareafdelingen van de ziekenhuizen ligt, was met 42 gelijk gebleven aan het aantal van de dag ervoor. Vrijdag lagen er nog 43 patiënten. Het aan tal Covid-opnames buiten de ic bedraagt nu 129, twee minder dan zaterdag. De cijfers zijn bekendge maakt door het Landelijk Coördinatiecentrum Pa tiënten Spreiding (LCPS). maandag 24 augustus 2020 GO jongeren Fabrikanten werken wereldwijd aan fil ters die het coronavirus in de lucht in ge bouwen en ruimtes kunnen uitschakelen. ,,Het is veelbelovend''. David Bremmer Beek en Donk - Paul Borst, Deltrian Gisteren werden er 457 nieuwe coronabesmet tingen gemeld in Neder land, ruim vijftig gevallen minder dan zaterdag (508) en het laagste aan tal nieuwe gevallen sinds 5 augustus. Er is de afgelopen maanden al veel gedaan om ouderen en kwetsbaren tegen corona te beschermen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5