4 CORONA DISCUSSIESTUK Ouderen en kwetsbare mensen afschermen, zodat jongeren meer bewegingsvrijheid krijgen en de economie draaiende houden? Die discussie ligt gevoelig, maar volgens deskundigen kunnen we er niet langer voor wegkijken. ud-VVD-senator He- leens Dupuis (75) is stellig: ,,Laten wij ou deren thuisblijven, als we daarmee jongere mensen de ruimte geven. Zij moeten de maatschappelijke processen op gang houden'', zegt de voormalig hoogleraar medische ethiek. ,,Ik vind dat logisch en goed verdedigbaar. Ook voor onze eigen bescherming is het beter als wij zo min mogelijk in de openbare ruimte komen.''Oude- ren lopen een aanzienlijk risico om ernstig ziek te worden als ze het co ronavirus oplopen. Tachtigers lopen twintig keer zoveel kans te overlij den als ze besmet raken dan vijfti gers, en honderden keren zoveel kans als mensen onder de 40. Voor jongeren is het risico om aan Covid-19 te sterven verwaarloosbaar. ,,Voor hen is dit echt een verschrik kelijke situatie. Medisch gezien heb ben ze nauwelijks last van het virus, maar sociaal worden zij verreweg het hardst getroffen'', aldus kinder- arts KSroly Illy, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Kinder geneeskunde en lid van het Out break Management Team (OMT). „School, evenementen, sociale acti viteiten - alles wat voor jongeren zo belangrijk is om zich te ontwikkelen en contacten op te doen - zijn weg gevallen.'' Gevoelig Door de coronapandemie heeft onze economie zware klappen gekregen. De horeca, de evenementensector, winkels: ze krijgen ongenadig harde klappen. Sinds de lockdown kwa men er elke maand 35.000 werklo zen bij. Zouden we jongeren wat meer bewegingsvrijheid kunnen ge ven om de economie draaiende te houden, als we ouderen en kwets bare mensen afschermen? Die discussie ligt uiterst gevoelig, merkt Heleen Dupuis. ,,Als mijn partner en ik dit zeggen, levert het ons veel boze reacties op.'' Opinie makers als columniste Marianne Zwagerman en tv-presentator Jort Kelder joegen voor de zomer half Nederland op de kast met uitspraken die erop neerkwamen dat we onze welvaart niet op het spel moeten zetten om een paar duizend kwets bare ouderen voor de coronadood te behoeden. De discussie over het scheiden van kwetsbare en minder kwetsbare groepen is door zulke ongenuan ceerde uitspraken (Zwagerman sprak over ouderen als 'dor hout', Kelder over het redden van '80-plus- sers die te dik zijn en hebben ge rookt') taboe geworden, merkt ook gezondheidseconoom Xander Kool man van de Vrije Universiteit Am sterdam. Maar deze discussie moet volgens hem wel worden gevoerd, nu het aantal besmettingen is geste gen. ,,Voorlopig kunnen we niet re kenen op een vaccin. En als Neder land niet in staat is om het virus in te dammen, dan is de weg naar groeps- immuniteit de enige andere oplos sing. Dat kan met minder gezond heidsschade, sneller en rechtvaardi ger dan op de huidge manie.'' Kwetsbare mensen in essentiële beroepen worden nu volgens Kool man onnodig in gevaar gebracht. ,,De oudere leraar die voor de klas staat, de buschauffeur met overge wicht, de winkelmedewerker met diabetes. Zij komen in contact met jongere mensen die hebben besloten dat corona geen risico voor ze is.'' Als de ziekenhuizen weer voller raken en scholen brandhaarden blij ken, zal de maatschappelijke druk toenemen om scholen weer te slui ten en het leven van jongeren verder aan banden te leggen, vreest Illy. Dat moeten we volgens de kinderarts koste wat kost voorkomen, omdat Ongeveer 25 procent van de Nederlanders valt onder de risicogroep, die moeten we beter afschermen het tot een heel ander soort schade leidt: ontwikkelingsachterstanden, sociaal isolement, groeiende onge lijkheid. ,,Laten we daarom kijken hoe we kwetsbare en oudere men sen beter kunnen beschermen, zo dat jongeren bewegingsruimte hou den.'' Maar hoe? Alle ouderen en men sen met gezondheidskwalen herme tisch in hun huizen opsluiten tot er een vaccin is tegen corona, gaat na tuurlijk te ver. Maar de overheid doet er wel slim aan om coronamaat regelen meer toe te spitsen om kwetsbare en minder kwetsbare groepen, zegt Koolman. ,,Ongeveer 25 procent van de Nederlanders valt onder de risicogroep, die moeten we beter afschermen.'' Hoe dat er in de praktijk uitziet? 60-plussers blijven bijvoorbeeld thuis werken terwijl jongere col lega's wel naar het werk komen, schetst de gezondheidseconoom. ,,Verder worden winkels, openbaar vervoer en uitgaansgelegenheden tijdelijk gescheiden voor laag- en hoogrisicogroepen.'' In de praktijk zijn ouderen en jon geren nooit helemaal te scheiden. Zo zijn ouderen en zieken aangewezen op jongeren voor zorg. En veel jon geren wonen bij hun ouders, die weer mantelzorger zijn voor hun grootouders. Het is daarom onmoge lijk om jongeren de vrijheid te ge ven, terwijl we ouderen isoleren. Te rug naar een rigoureuze lockdown, met verpleeghuizen waar geen enkel bezoek welkom was, wil bovendien niemand. ,,Dat heeft tot ongelooflijk veel ellende geleid. Niet alleen in maandag 24 augustus 2020 GO Beschermen ouderen helpt Annemieke van Dongen Amsterdam O - Xander Koolman, gezondheids- econoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4