'Laat kind met handicap niet langs de kant staan' Op zoek naar de ideale (vakantie)(bij)baan? 5 WALKPOSITIVE WANDELUITDAGING Nog 40.000 stappen. Dan zit dewALK- positiveChallenge van Niels Harthoorn (21) uit Ovezande erop. Maar zijn strijd tegen de kanker in zijn lijf gaat onverminderd door. Positief als hij is, blijft hij knokken. Nu wil hij zo veel mogelijk geld inzamelen voor onderzoek naar longkanker. ,,Of je nu rookt of niet, iedereen kan het krijgen. Bij mij is het een kwestie van dikke pech." et de paraplu nog in de hand staat Niels bij de boerderij van Natuurmonumen- I ten aan de Zwaakse Weel, net buiten Kwadendamme. Hij heeft een rondje om de plas ge maakt. Een kilometer of zeven, omgerekend zo'n tienduizend stappen. Het is dag zes in zijn chal lenge om geld in te zamelen voor onderzoek naar longkanker. En vandaag is Niels op pad met zijn ouders. ,,Maar iedereen mag aan haken." Niels weet nu een jaar dat hij ongeneeslijk ziek is. Hij heeft longkanker. De zogenoemde ALK mutatie, een zeldzame variant die slechts bij vijf procent van de longkankerpatiënten voorkomt. In het ziekenhuis in Goes kreeg hij te horen: 'We kunnen niets meer voor je betekenen, ga vooral doen wat je leuk vindt'. Verbazing over heerste, want Niels had in heel zijn leven niet één sigaret aange raakt. Tot een paar jaar geleden stier ven mensen met deze vorm van kanker binnen een jaar. Dankzij onderzoek zijn er nu medicijnen op de markt die de kanker tot wel zeven jaar of langer kunnen rem- men. Zo kent Niels voorbeelden van mensen bij wie de diagnose vijftien jaar geleden werd gesteld en nu nog leven. Zijn hoop is vol ledig gevestigd op de medische wereld. En meer onderzoek, zodat er nieuwe medicatie op de markt komt. Daarom deze challenge. Zodat er meer geld beschikbaar komt voor onderzoek. Inmiddels staat de tel ler op 4000 euro. „Iedereen kan meedoen", zegt Niels. „Sommige mensen koppelen het aan hun ei gen sportieve uitdaging. Dat mag ook. Graag zelfs." Na die tien da gen dagelijks 10.000 stappen, blijft de twintiger in beweging. ,,Voor mij is het extra belangrijk dat ik mijn conditie op peil houd. Het maakt je weerbaarder." Niels geeft toe dat afgelopen maanden niet makkelijk waren. Door corona kwam hij niet of nau- Ik merk aan niets dat ik kanker heb. Behalve dat ik dagelijks medicijnen moet slikken welijks buiten. Uit angst voor be smetting. Toch heeft hij alles be halve stilgezeten. Zijn studie tech nische bedrijfskunde aan de Uni versiteit Twente (UT) verloopt voorspoedig. ,,Qua studie ben ik helemaal bij, tot verbazing van mijn docenten." Toch is er ook onzekerheid. ,,Pijn heb ik niet. Sterker nog, ik merk aan niets dat ik kanker heb. Behalve dat ik dagelijks medicij nen moet slikken." En die medicij nen slaan goed aan. Tegelijkertijd is Niels ook realistisch. ,,Je weet niet hoe lang het goed blijft gaan. Dat verschilt van persoon tot per soon. Daarom is het zo belangrijk dat er nieuwe behandelmethoden komen, zodat ik meer perspectief krijg." Over de toekomst denkt Niels niet al te veel na. Hij leeft van dag tot dag. Dat de verre reizen die op zijn bucketlist staan nu niet door kunnen gaan, neemt hij voor lief. ,,Moet je eens kijken hoe mooi het hier is. Dat ben ik pas gaan zien door het wandelen." GOES Als het aan het kersverse kindercollege in Goes ligt, dan krijgt de stad rap een speeltuin die ook geschikt is voor kinderen met een beperking. Minister van ge handicaptenzaken Rick Brink kan dat idee alleen maar toejuichen. Hij kwam er speciaal voor naar Zee land om het kindercollege te voor zien van tips. ,,Als kind met een handicap wil je niet langs de kant staan." En Rick Brink kan het weten. Hij zit in een rolstoel en kon als kind niet altijd meedoen. Reden dat hij nu, als minister van gehandicap tenzaken, zijn nek uitsteekt voor kinderen met een beperking. Brink wil het kindercollege on- dersteunen bij het realiseren van hun plannen. Hij gaf ze allerhande tips. ,,Kennen jullie de Speeltuin bende?" Kinderburgemeester So phie van der Endt (11) en kinder wethouders Levi van de Merwe (10) en Finn van As (9) schudden hun hoofd. Daar hebben ze nog niet van gehoord. ,,Die bende test speeltuinen op toegankelijkheid." Dat ziet Finn wel zitten. Ook burgemeester Margot Mulder is enthousiast. ,,Sommige speeltoe stellen zijn al wel toegankelijk, maar vaak weten mensen niet welke dat zijn." Verder wil het drietal Goes veiliger maken en ho pen ze dat het sinterklaasfeest dit jaar door kan gaan. Kom het bezorgteam in de ochtend bij jou in de buurt versterken. Verdien tussen de 200 en 400 euro per 4 weken! Meld je vandaag nog aan!* - - Na de inwerkperiode ontvang je een leuk welkomstgeschenk. Na drie maanden goed bezorgen 200 startpremie. *Bezorging ma/vrij voor 07.00 uur, zat voor 08,00 uur, min. leeftijd 15/18 jaar maandag 24 augustus 2020 BE Niels blijft knokken tegen zijn kanker Kwadendamme Timo van de Kasteele De 21-jarige Niels Harthoorn uit Ovezande heeft een bijzondere vorm van longkanker. Dagelijks maakt hij 10.000 stappen om geld in te zamelen voor onderzoek. Hier is hij met zijn ouders William en Annemieke op pad rond de Zwaakse Weel. foto johan van der heijden -Niels Harthoorn Wie Niels en zijn wALKpositive- Challenge wil steunen kan dat door een bedrag over te maken aan Longkanker Nederland o.v.v. Actie Niels op: NL70 RABO 0347 5641 51. Kijk op de site en zoek op 1 'Niels Harthoorn' voor een video die eerder dit jaar gemaakt is V'V 'xl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48