Het kan: je huis poetsen zonder een gat in je budget te slaan POETSEN 9 MARJA MIDDELDORP Alles is tegenwoordig zo duur, hoor ik mensen vaak mopperen'', zegt Marja Middeldorp. ,,Maar schoonmaak spullen hoeven niet prijzig te zijn. Koop minder en maak gebruik van wat je al in huis hebt. Een oud T-shirt om de ramen te zemen is schoner dan zo'n spons die je nooit goed kunt uitwassen.'' Neem een sok „Vanochtend heb ik de woonkamer schoonge maakt. Even een oude sok om mijn hand en dan alles stoffen. Ook de spiegels en fotolijstjes even opgewreven, zie je gelijk de mensen van wie je houdt. Die sok draai je steeds een kwartslag zodat ie goed het stof blijft opnemen - en daarna kan-ie ook nog binnenstebuiten! Je huisje ziet er blinkend uit in een kwart van de tijd. Gooi hem daarna in de was. Wel bij de vaatdoekjes, niet bij de lingerie.'' Eigen merk ,,De meeste winkels verkopen schoonmaakspul len van een eigen merk. Als het gaat om chloor, ammonia of allesreiniger kun je die beter kopen dan het A-merk. Vaak staan ze in het onderste schap, maar het is het waard om voor door de knietjes te gaan. Er is één uitzondering: afwas- middel. Een goede gaat twee keer zo lang mee en de vaat moet wel goed schoon worden.'' Apparatuur ,,Er is veel apparatuur in de aanbieding met de belofte dat het werk voor je wordt gedaan voor een zacht prijsje. Nou, kijk er nog maar eens naar. Aan robotstofzuigers die de kruimels je hele huis door sjouwen heb je niets. Dan kun je het beter zelf doen. Goedkoop is duurkoop. Als je denkt: dit kan toch bijna niet voor dit bedrag, dan is dat meestal ook zo.'' is het niet handig als jij aan een drukke weg woont. Sommige dieren hebben vervelende ervaringen met mensen of zijn geen kinderen gewend. Zo'n hond of kat past niet bij een druk gezin. Een superwaakse hond is meer op zijn plek op een boerderij. Een klik is ook belangrijk. Of die er is, weet je alleen als je elkaar ziet. Sommige stichtingen werken met gastgezinnen in Nederland. Dan kun je van tevoren kij ken hoe jullie op elkaar reageren. Ook is dan beter bekend hoe een zwerfdier in een thuissituatie functioneert. Hetzelfde geldt voor asieldieren uit het buitenland die eerst bij een gezin hebben gewoond. De kans op een goede match is dan gro ter dan wanneer je zelf een zielig beestje meeneemt of alleen afgaat op informatie op internet." Waarom zou je uit het buitenland adopteren en maakt de diersoort of het land iets uit? ,,Een beter leven voor het dier is de be langrijkste reden om het te doen. Wees er wel zeker van dat het hier echt beter af is dan in zijn eigen omgeving. Zo wor den zwerfkatten in sommige landen ge tolereerd en regelmatig gevoerd, terwijl ze in andere streken worden bestreden. De laatste groep verdient beter, maar zal minder snel aarden als huiskat. Veruit de meeste buitenlandse dieren zijn honden, jaarlijks zijn dat er naar schatting 15.000. Uit Oost-Europese lan den komen veelal herdershonden en veehoeders. Die zijn doorgaans meer territoriaal, ze blaffen veel. Jachthonden uit Zuid-Europa willen hier nog weleens achter van alles aan rennen. Wettelijk zijn er ook verschillen. Voor dieren uit EU-landen geldt dat ze ge- chipt moeten zijn, ingeënt tegen rabiës en een EU-dierenpaspoort moeten heb ben. Drie weken na de inenting mogen ze naar Nederland. Buiten de EU gelden aanvullende eisen, zoals soms een bloedcontrole dertig dagen na vaccina tie, gevolgd door een wachttijd van drie maanden. Houd daar rekening mee." Welke gedrags- en gezondheidsproblemen komen voor en hoe ga je daarmee om? ,Gedragsproblemen komen relatief va- ker voor. Zoals angstig gedrag. Naast trauma's, is het dier gevangen en ver voerd. Zo'n hond kun je niet meteen naar een groepstraining brengen of in een druk park uitlaten. Wees erop be dacht dat ze er sneller vandoor kunnen gaan. Omdat ze vrijheid gewend zijn of uit angst. Het best is om gedragsproble men voor te zijn. Laat je op tijd begelei den door een gediplomeerde gedrags therapeut of trainer. Gezondheidsproblemen komen ook voor. Bijvoorbeeld door de parasiet Leishmania, die bij Zuid-Europese hon den voorkomt. Die geeft eerst vage klachten die door onze dierenartsen niet altijd worden herkend. Onbehandeld kan de ziekte dodelijk zijn. Laat daarop testen, want als je er op tijd bij bent is de aandoening goed behandelbaar. Dat scheelt veel leed en onnodige kosten." Hoe kun je een kat of hond uit het buitenland hier een goed leven geven? ,,Het belangrijkste is dat je een dier kiest dat past bij jou en jouw leefsituatie. En dat je voldoende tijd, energie en geld kunt steken in een goed leven. Laat je hond of kat vooral in zijn tempo wennen aan het huiselijke leven. Bied structuur en beloon goed gedrag. Verwacht geen wonderen, maar met liefde en veel ge duld kunnen ook voormalig zwerfdieren de liefste huisgenoten zijn." Niet te veel De poetsgoeroe wil nog maar een keer zeggen: je kunt heel veel droog schoonmaken, met die oude sok. „Als je toch water nodig hebt, vul de emmer dan maar voor de helft Waarom? Als je hem helemaal laat vollo pen, ben je op een gegeven moment met vies water aan het schoonmaken. Half vol bespaart water. En dit kan ik niet vaak genoeg zeggen: doe er echt maar een sprietsje allesreiniger in. Koop een fles met een tuitje, zo'n dop met een gaatje. Mis schien is die fles wat duurder, maar ik doe er een halfjaar mee. En hoe minder alles- reiniger je gebruikt, hoe schoner de boel wordt omdat er geen lelijke waas van vet blijft han gen.'' 'Vul een emmer altijd maar voor de helft met sop' PC MAANDAG 24 AUGUSTUS 2020 Poetsgoeroe Marja Middeldorp deelt elke week schoonmaaktips. Marja Middeldorp brengt haar Schoon- maaktip van de Week ook in video's, te zien op de site van deze krant /wonen. Saskia Ober: „Ver diep je in de materie voor dat je ver liefd wordt op een hond of kat uit het buitenland.'' FOTO'S SHUTTER-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37