7 maandag 24 augustus 2020 spul dat is. Wat ademen de mensen nou in Sluiskil in? Vroeger hadden we cokes, dat wist je gewoon. Je wist ook wat het was, het was zwart: ko lengruis. Nu komt er van alles hier heen dat wordt verwerkt en heb ik geen idee wat er allemaal in de lucht hangt." Met Kanaalzone Gewoon Schoon heeft Arissen lang gepleit voor een meetnetwerk dat precies meet wat er allemaal in de lucht van de Kanaal zone hangt. Een elektronische neus, zogezegd. ,,E-noses, zo'n netwerk hebben ze in de Rijnmond en de Moerdijk. Waarom kan dat niet hier? Een enkele partij in de Terneuzense raad maakt zich er nog steeds sterk voor maar ja, er zijn nog zoveel an dere partijen. Waarom hebben we zo'n meetsysteem niet? In Rotterdam kan dat toch ook? Dat is omdat we de poort tot in Parijs willen hebben. Wat Lonink wil. En als de milieu-ei sen zo streng worden, zeggen die be drijven, daar willen we niet naartoe. Daar komen we veels te veel regeltjes En wat heb je er aan om bang te zijn voor je baan als je misschien niet eens zestig wordt vanwege fijnstof - Hans Arissen tegen en wij blijven weg uit de Ka naalzone. Bedrijven krijg je alleen maar hier naartoe als de eisen niet te scherp zijn. Daarom zijn Sluiskil en Sas van Gent een sta-in-de-weg." Met het steeds grotere aandeel ar beidsmigranten in de Kanaalzone zijn er minder mensen te mobilise ren voor de zaken die Arissen zou willen aankaarten. Dorpen als West- dorpe, Sluiskil en Sas van Gent. Ze liggen ingeklemd tussen de indu strie. De jongeren gaan studeren, de ouderen vinden geen geschikte wo ning en trekken naar Terneuzen of verder. In hun plaats komen er Bel gen en arbeidsmigranten. De samen hang holt achteruit. Mensen als Aris- sen worden snel roependen in de woestijn. ,,Ik heb niks tegen arbeidsmigran ten, die mensen hebben we ook ge woon nodig. Een arbeidsmigrant die zijn afval niet goed scheidt en plastic in de groenbak gooit. Hij weet mis schien niet eens hoe het moet omdat hij nooit in zijn taal de regels heeft geleerd of omdat het hem niet kan schelen omdat hij toch hier maar een paar maanden woont. Dan verloedert het en dat gaat snel. Daar mag de ge meente echt wel meer aandacht aan besteden." ,,Studenten bouwen een studie schuld op en die hebben geen geld voor een koophuis. Er is hier niks te huur dus ze blijven langer in Nijme gen of Eindhoven en we zien ze nooit meer terug. We zien een leegloop bij verenigingen, de vogelvereniging is er nu ook mee gestopt. Ik kom oor spronkelijk uit Maasbommel in Gel derland. Ik woon hier sinds 1984. In die tijd verdween het ziekenhuis, Sluiskil-Oost maar het verenigingsle ven was nog goed. Nu moeten we nog zien of we mensen krijgen voor het Sinterklaascomité en de Oranje vereniging. Toen ik hier kwam wo nen zei je nog goeiedag tegen elkaar op straat. Nu zie ik tien buitenlandse auto's passeren en twee Nederlandse. Goeiedag zeggen is er niet meer bij, ik zou niet weten in welke taal." ,,Mensen zeggen hier ook wel eens 'als je het niet leuk vindt, dan rot je toch op?' Of ook zo'n leuke: 'toen je hier kwam wonen wist je toch dat er industrie was?' Maar nu zijn er af valverwerkers gekomen waarvan ze niet aan de mensen hebben ge vraagd of ze ze wilden hebben. Twaalf jaar geleden hadden we afge sproken dat de windmolens 120 me ter hoog mochten zijn. Nou worden die vergunningen weggegooid en kunnen er windmolens komen van 180 meter hoog. Ondanks die afspra ken toen, ze komen er wel. Stel je voor dat er een wiek afbreekt van zo'n ding." ,,Er verandert hier niks. Die koe die je dertig jaar geleden zag staan, die staat er nu nog. Ik weet ook niet of ik hier blijf wonen. Waar ik van daan kom, daar zeggen de mensen waar het op staat. Dat doe ik ook, dan ben ik het kwijt. Hier kroppen de mensen het meer op. Misschien ga ik op termijn ook wel terug naar Gelderland."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35