Boekentip zomerhit Obsessie waar je om kunt lachen Anthem van O O) 6 Elke maandag laat op deze plek een Zeeuw van zich horen die met zijn of haar mening tegen de stroom ingaat. Vandaag Hans Arissen uit Sluiskil. Hij zette zich met zijn stichting in voor een schone Kanaalzone. FEVER PITCH Wat is er mis met mij? Waarom kan ik niet zonder? Is het een verslaving? Een obsessie? Als dat zo is, dan ben ik niet de enige. Zijn we dan allemaal zo gek? Het is vandaag maandag, dus ja, het gaat over voetbal. Nou ben ik een PSV'er, maar daar gaat het niet om. Het gaat erom hoe voetbal je leven kan beïnvloeden, beheersen. Zelfs als je voor Ajax bent. Of voor Arsenal, zoals Nick Hornby. Saai Arsenal, zoals de club lang te boek stond. Ja, leg dat maar eens uit. Hornby doet dat briljant en hilarisch in zijn boek Fever pitch - in het Nederlands vertaald naar Voetbalkoorts. 'Ik schaam me te moeten bekennen dat een tien jaar durende depressie verdween omdat Arsenal won van de Spurs.' Zo belangrijk dus. Fever pitch is voor Nick Hornby een poging om een beetje begrip te krij gen voor zijn obsessie. 'Waarom houdt deze re latie al meer dan 25 jaar stand, langer dan elke an dere relatie die ik vrijwillig ben aangegaan?' Het boek verscheen al in 1992, maar het is niet alleen tijdloos, het is ook herkenbaar voor elke voetbalfan, van elke club ter wereld. Fantas tisch voor voetbalfans, leerzaam voor partners. Dus namens alle lotgenoten: als wij door het huidige gebrek aan wedstrijden momenteel niet helemaal onszelf zijn door afkickver schijnselen, pak dit boek er dan eens bij. Mis schien snappen jullie het dan een beetje. Of kun je er ten minste om lachen. Iijn allereerste schoolreisje eind jaren zestig, was naar pretpark Bobbejaan- land. Ik had toen geen idee wie die zin gende cowboy was die door het park reed in een enorme witte Amerikaanse slee. Daar kwam ik pas 25 jaar later achter toen ik Hans de Booij en Wannes Van de Velde een prachtige orkestrale versie van het zeemanslied 'De Licht jes van de Schelde' hoorde zingen op de cd Vlaamse Helden. ,,Zie ik de lichtjes van de Schelde, dan gaat m'n hart wat sneller slaan." De ballade groeide uit tot het anthem van Antwerpen en is ver plichte kost voor elke Vlaamstalige artiest. Kijk maar na op YouTube. De eerste die deze regels zong was de cowboy van mijn schoolreisje, Bobbejaan Schoepen. Hij nam het lied, waarvan hij mede-auteur was, in 1952 op. In 2009 zong de 84-jarige Schoepen het lied tijdens zijn laatste optreden. De man die de country naar de lage landen bracht overleed een halfjaar later. Op de uitvaart speelde de rock-dance-artiest DAAN 'de Lichtjes' vanaf een havenkraan als ode aan Bobbejaan. Sluiskil Van origine is Hans Arissen (57) een Gelderlander, uit het land van Maas en Waal. Sinds 1984 woont hij in Sluiskil en vocht als voorzitter van de stichting Kanaal zone Gewoon Schoon voor het be houd van zijn omgeving. Het werd een gevecht tegen windmolens. Inmiddels is de stichting ter ziele gegaan. Te weinig mankracht be schikbaar voor de zaak. Strijdbaar is hij nog altijd, ook zonder stichting. ,,De insteek van Kanaalzone Ge woon Schoon was dat wonen en werken samen moeten kunnen gaan. We willen gezond leven, bij en met de fabrieken en dat die bedrijven zich houden aan de verstrekte ver gunningen en dat gewoon naleven." ,,Je bent de voorzitter en alleen jouw naam staat in de krant terwijl ik dat juist niet wilde. Want je krijgt dan ook alle negativiteit over je heen. Mensen die op een bedrijf werken zeggen dat 'jullie willen dat bedrijf weghebben maar ik verdien er mijn brood'. Ik zeg dan 'ja, maar jouw kin deren willen later misschien ook bij dat bedrijf werken, die willen ook gezond opgroeien in een dorp'. Wij willen die bedrijven niet weghebben maar meer bedrijven erbij, zodat er meer werkgelegenheid is. Het moet alleen evenredig zijn. Gezondheid en werken moet wel samen kunnen gaan. Als kinderen met een zakdoek voor de mond op de pont staan om dat de wind verkeerd staat en er vanaf de overkant van het kanaal van alles hierheen komt waaien. Mensen denken dan dat ik iets tegen Heros heb. Nee, natuurlijk niet, en ik vind het heel goed dat ze het pontje spon soren, dat hoort bij Sluiskil maar we moeten ook denken aan het milieu en de uitstoot." ,,Het is helemaal niet erg dat ze hier bedrijven laten komen maar de controle moet wel aangescherpt worden. Alleen bedrijven laten ko- men en verder niks. Daar heb je als inwoner ook niks aan, ja werk. Maar daar hebben we ook niet zoveel aan, want waar komen de nieuwe werkers vandaan? Ook niet van hier. En wat heb je er aan om bang te zijn voor je baan als je misschien niet eens zestig wordt vanwege fijnstof." ,,Je hebt niet alleen te maken met de gemeente maar ook de RUD en die verwijzen vaak naar elkaar, dus vaak was het wel iets van de lange adem. Een handhavingsverzoek dat normaal gesproken zes weken duurt. Het duurde driekwart jaar toen we hoorden dat het verzoek was afgewe zen. En dat was nog voor maar één bedrijf." Dovemansoren Arissen heeft te kampen met ge zondheidsklachten. Sinds 2011 is hij afgekeurd. ,,Ik kon het werk voor de stichting niet meer bolwerken en er kwam niemand bij. Toen ook nog onze secretaris wegviel, bleef er te weinig over om te kunnen voortbe staan. We hebben nog een oproep ge daan in het krantje dat er mensen bij moesten maar dat was praten tegen dovemansoren. De inschrijving bij de Kamer van Koophandel klopte niet meer want je moet minstens drie mensen in een bestuur hebben. We hebben toen maar besloten het op te heffen." ,,Er zijn genoeg mensen die klagen hoor. Ja, op Facebook. Maar ze zullen nooit naar een vergadering gaan en daar zeggen dat ze er ook last van hebben. Dat is jammer. Bedrijven zijn machtig hier. Mensen zijn ervan afhankelijk voor hun inkomen." Het is nooit zijn doel geweest be drijven de Kanaalzone uit te jagen, hij benadrukt het keer op keer. Met Kanaalzone Gewoon Schoon zocht hij antwoorden op vragen waar vol gens hem veel meer mensen in de Kanaalzone mee zitten. ,,Als ik mijn auto vandaag was, ligt er morgen weer een laag stof op. Ik weet niet wat voor spul het is. Wij wilden ge woon als stichting weten wat voor maandag 24 augustus 2020 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse mu ziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en zomerhits. Vandaag geeft verslaggever Maurits Sep een in kijkje in zijn boekenkast. Verslaggever Theo Giele kiest een zomerhit uit. GO ikiiHilaift-'i Allergrootste Song Een eenzame strij d voor de mensen in de Kanaalzone Guido van der Heijden S Él» Hans Arissen pro beerde met de stich ting Kanaalzone Ge woon Schoon, wonen en industrie te combi neren. Zijn stichting is een stille dood gestor ven. ,,Er zijn genoeg mensen die klagen hoor. Ja, op Face- book." FOTO PETER NICOLAI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34