u 3 Deze trui had Anna van der Breggen nog niet 20 Een van de zwaarste wedstrijden die hij ooit reed. En een van zijn beste prestaties ooit. Zo noemde Mathieu van der Poel het NK op en rond de VAM-berg, waar hij Jumbo-Visma vernederde. 'Niet geschikt voor een WK' Achteraf is het een lachwekkende opmerking van Mathieu van der Poel (25), voor de start in een verla ten Drents weiland. Hij voelt niet echt veel zelfvertrouwen, zo vlak voor de strijd om de nationale titel. Vijf uur later heeft hij iedereen aan gort gereden, met een verschroei ende demarrage, gevolgd door een solo van ruim 40 kilometer. Die ve nijnige VAM-berg walst hij elk rondje plat. Daar staat hij dan, bijna 50 meter boven de zeespiegel, op een vuilnisbelt die tot fietsbergje is omgetoverd. Met een rood-wit- blauwe trui om zijn lijf, net als in 2018. Die twijfels, het is geen spel. Van der Poel is na de verplichte corona stop niet de veelvraat van voorheen. Vijftiende in Strade Bianche, der tiende in Milaan-San Remo, tiende in de Ronde van Lombardije. Hij geeft toe dat het hem zelf ook een beetje tegenvalt. Behalve dat laatste resultaat dan. ,,Ik was eigenlijk best blij met die tiende plek in Lombar- dije. Een koers die normaal mis schien te zwaar voor me is. Ik snap best dat de buitenwereld redeneert: 'Tiende? Jij hoort te winnen.' Maar ik was er zelf echt content mee.'' Op het uitputtende NK-parkoers is 'VDP' dus wel weer die veelvraat. In zijn eentje - al heeft hij in het be gin hulp van broer David en zijn andere ploeggenoot Oscar Riese- beek - tegen een overmacht van VERZAMELING COMPLEET geel-zwarte shirts. Maar alleen kwantitatief (negen renners) heerst Jumbo-Visma. Van der Poel degra deert ze tot de grote verliezers van de dag en noemt ze na afloop 'irri tant'. Timo Roosen wordt nog derde, achter Sunweb-eenling Nils Eek- hoff. Jumbo is in Drenthe, zonder Tourrenners Tom Dumoulin en Robert Gesink, zeker niet op zijn sterkst. Maar met negen man mag je toch meer verwachten. In het geïmproviseerde perstentje is Roo- sens reactie veelzeggend: ,,We heb ben alles geprobeerd. Hij is gewoon niet te houden. Moeten we dan ge frustreerd zijn? Dit is een heel eer lijk parkoers, waar de beste wint. Dus ik voel die frustratie niet zo.'' Klassiekers Van der Poel is gesloopt, maar mag weer een jaar in de nationale drie kleur koersen. ,,Wel echt mooi om straks de klassiekers in deze trui te rijden. Dat doet wat met me. Het is fijn om weer eens te winnen. Kijk, voor iedereen is de coronaperiode moeilijk geweest. Ik ben iemand die normaal echt heel het jaar koerst. Dat heb ik misschien meer nodig dan anderen om in vorm te komen.'' Deze demonstratie zorgt voor opluchting en vertrouwen. Woens dag rijdt hij het EK in het Franse Plouay. Daarna gaan de pijlen op Tirreno-Adriatico en daarna op de klassiekers. Van der Poel besluit de dag met een lach. Over drie dagen valt dus weer een nieuwe trui te verdienen. ,,Maar ik vind de N eder- landse trui mooier dan die van Eu ropees kampioen.'' VAM-BERG UITSLAGEN maandag 24 augustus 2020 Daniël Dwarswaard Wijster WIJSTER De nationale kampi oenstrui ontbrak nog in de gar derobe van Anna van der Breg gen. Tot zaterdag, toen de olym pisch en oud-wereldkampioene een vroege aanval succesvol af rondde. De tactiek van het zestal van Boels-Dolmans was er vooral op gericht was om topfavoriet en eenling Annemiek van Vleuten op de knieën te krijgen. ,,Als je wacht tot Annemiek in de finale aan de boom gaat schudden, zie er dan maar eens aan te blijven hangen'', aldus ploegleider Danny Stam. Zodoende stond Van der Breggen, zeer tegen haar ge- woonte in, zaterdag voor aan bij de start. ,,Nor- maal begin ik liever rustig van achteruit. Maar voor deze tactiek had ik het er graag voor over." Al snel vormde ze een kopgroepje, met ploeg genoot Jip van den Bos en oud kampioene Anouska Koster. De voorsprong liep op tot bijna drie minuten. Toen Van Vleuten in de finale terugkwam tot op 27 se conden, ging Van der Breggen er vooraan alleen vandoor. Zelfs een lekke band kon haar niet meer van haar eerste nationale titel af- houden. Dus rijdt de Zwolse, die vandaag bij de EK in Bretagne aan de start verschijnt van de tijdrit, in haar laatste seizoen in het rood-wit- blauw. „Ik zou net zo blij geweest zijn als Chantal Blaak of Amy Pieters de trui had gepakt. Eerlijk gezegd had ik me voorgenomen om met het oog op het EK voortijdig af te stappen als iemand anders van de ploeg in de finale was ontsnapt. Maar nu ik de trui zelf heb, is dat na tuurlijk wel super.'' - Ad Pertijs A Mathieu van der Poel rijdt op de VAM-berg iedereen uit het wiel. FOTO EPA WIJSTER Nu het WK wielren nen in Zwitserland is afge last, wordt de VAM-berg ge noemd als alternatieve loca tie. Het WK zou van 20 tot en met 27 september worden verreden. Ook Toscane is ge noemd als mogelijkheid. ,,Een WK op dit parkoers is vrijwel onmogelijk met een groot pe loton op een rondje van 7 kilo meter'', aldus Mathieu van der Poel. „Misschien met een heel lange aanloop, maar ik zie het niet voor me.'' Gisteren wer den veel renners uit koers ge haald omdat ze anders op een ronde zouden worden gezet. NK wielrennen Mannen 1. M. van der Poel 182,5 km in 4.25.33, 2. Eekhoff +1.31, 3. Roosen +3.08, 4. Eenk- hoorn +3.17, 5. Van Emden +3.19, 6. De Kleijn +4.08, 7. Van Kessel +4.15, 8. Bouw man +4.21, 9. Van der Hoorn +4.23, 10. Schulting +4.25. Vrouwen 1. Van der Breggen 124 km in 3.18.30, 2. Van Vleuten +1.19, 3. Koster +2.00, 4. Vos +3.09, 5. Pieters +3.13, 6. Van den Bos +3.45, 7. Blaak +5.27, 8. Van der Burg z.t., 9. Markus +5.29, 10. Vollering +5.30.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20