12 NIEUWS PRETEND STUDENT FATAAL GEHEIM Tot in detail liet Dianne Tonies iedereen geloven dat ze geneeskunde studeerde, jarenlang. Het eindigde toen de 26-jarige Heesche een einde aan haar leven maakte, op haar kamer in een studentenhuis in Leiden. Haar zus Rachel vertelt. „Haar geheim is haar fataal geworden." ,,Dianne, die was altijd perfect. Lief, knap, aardig, geïnteresseerd. Alles ging altijd goed met Dianne. Dat was vroe ger al. Dianne, daar hoefde je je geen zorgen om te maken. Ze maakte geen ruzie, ze hielp mee, ze haalde hoge cij fers. Dat vonden wij, haar drie jongere zussen, wel eens frustrerend. We ke ken tegen haar op. Nu kijken we daar natuurlijk heel anders tegenaan. En achteraf denk je ook wel: ze was nooit boos, maar zong ook nooit, ze was al tijd lief, meegaand, stabiel. Was ze misschien iets té perfect?" In de nacht van 16 op 17 januari van dit jaar maakt Dianne Tonies (26) to taal onverwacht een einde aan haar le ven. Dianne groeide op in Heesch met haar zussen Rachel (25), Laura (24) en Marloes (22) als de oudste van vier knappe meiden. Zes jaar lang droeg ze een groot geheim met zich mee. Zes jaar lang deed ze alsof ze studeerde. En niemand had iets in de gaten, zelfs haar naasten niet; zes jaar lang, tot ze niet meer kon. Niet dood gewild Dat is ook waarom haar zus Rachel over Dianne wil vertellen, hier in de tuin van het ouderlijk huis in Heesch, met Laura die half meeluistert en Mar- loes die even later aansluit. Hun moe der gaat de deur uit, koffie drinken bij een vriendin. ,,Mama vindt het nog te moeilijk, maar ze is blij dat we ons ver haal doen. We missen haar zo. HM ze maar iemand in vertrouwen geno men." Rachel is ervan overtuigd dat haar zus niet dood heeft gewild. ,,Haar ge heim werd steeds groter en ze heeft geen andere uitweg gezien. We hoor den vlak na Diannes overlijden dat er een term voor bestaat: pretend student. Het begint met het vertellen van een klein leugentje, vaak om bestwil, maar het vertaalt zich naar een oneindig web van leugens." ,,Met Diannes verhaal hoop ik men sen aan het denken te zetten. Ik hoop dat mensen die in dezelfde situatie zit ten als Dianne, wél durven praten, wel iemand in vertrouwen durven nemen. Want je kunt wél terug. Ik wil hun ver tellen dat het er niet om gaat wat je doet, dat het niet gaat om status en prestatie, maar om wie je bent; en dat je er mag zijn, ook als je faalt." Arts worden was haar grote droom Terug naar de afgelopen zes jaar. Ra chel vertelt over zus Dianne, die na twee jaar biomedische wetenschappen en farmacie in Leuven in 2013 eindelijk was ingeloot voor geneeskunde. ,,Dat was haar grote droom. We begrepen dus wel dat het haar goed af ging. We zijn een hecht gezin. In het weekend was het vaak gezellig, samen aan de witte wijn, lekker eten, kletsen. De aanhang erbij." ,,Dianne was bijna elk weekend in Heesch", gaat Rachel verder. ,,Ze ver telde dan bijvoorbeeld dat ze practi cum had gehad in de snijzaal, ze ver telde over tentamens, over haar co- schappen. Op 16 januari zou ze haar eindscriptie inleveren. Dan was ze klaar met geneeskunde, en kon ze als arts aan de slag. Dan zouden zij en haar vriend Stefan een huisje kopen. Ze hadden zeven en een half jaar een rela tie, waren eraan toe. Hij woonde en werkte in Oss, dus ze zagen elkaar vooral in het weekend." Zestien keer flauwgevallen 16 januari, dat was dus de grote dag. Die avond appte ze Stefan dat ze met studiegenootjes nog wat ging drinken in de stad. Heel begrijpelijk, zoiets moet je vieren. ,,De volgende dag konden we haar niet bereiken. Dat was niets voor Dianne. Stefan maakte zich al snel echt zorgen. Twee jaar geleden is Dianne zestien keer flauwgevallen toen ze sa men een weekendje weg waren. Hij was bang dat er weer zoiets was." ,,Een huisgenoot is gaan kijken" vertelt Rachel. ,,Dianne had haar deur van binnen op slot gedaan, reageerde niet. Haar kamer was beneden. De gordij nen waren dicht, maar het kantelraam stond open. Dat meisje heeft via dat raam het gordijn een stukje opzij kun nen schuiven. Toen zag ze haar liggen, op bed, dood. De politie dacht in eerste instantie aan een misdrijf, maar al gauw bleek het anders te zijn. Die deur zat natuurlijk niet voor niets van bin nen op slot." Diannes dood kwam volkomen on verwacht. Ze begrepen er helemaal niets van, waren totaal in shock. ,,Papa en mama konden alleen maar huilen. Hoe kon dit? Ze had een leuke vriend, was klaar met haar studie, had vrien dinnen, de wereld lag voor haar open. Er was geen afscheidsbrief, geen mail, geen dagboek, niets. Ze heeft haar computer en haar telefoon gewist." 'Wij kennen geen Dianne' En toen kwam al snel de tweede schok. Toen Diannes vader de universiteit belde om te laten weten dat Dianne was overleden, drong langzaam door dat er iets hélemaal niet klopte. ,,Hij kreeg te horen: 'Dianne Tonies? Wij kennen geen Dianne Tonies'." Na de indrukwekkende uitvaart - er waren achthonderd mensen - werd de zoektocht gestart, de zoektocht naar maandag 24 augustus 2020 GO 'Zes jaar deed Dianne alsof ze studeerde' Lieke Mulder Heesch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12